[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Forest Dreams - The fairy tale continues...  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

O solutie ar fi daca ai mai avea vreo 2 bucati mici din acelasi tip de piatra sa le arunci in partea opusa. Asta ar fi o solutie. Daca mai pui si ceva moss pe ea ...
Alta solutie... efectiv sa o scoti si sa pui acelasi tip de roca .
Pe mine repet nu ma deranjeaza deloc .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

De ce cred ca nu ma deranjeaza piatra aia si in special culoarea ei , e faptul ca si radacinile si pietrele sint foarte echilibrate ca nuanta de culoare , si in general bazinul tau mi se pare foarte echilibrat , iar piatra aia ii da o nota faina . Parerea mea vb lui Vacaroiu .
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Sa incepem anul cum trebuie...

Gabi, o sa incerc sa o maschez totusi, sa vad ce iese.
De scos de acolo, slabe sanse, pentru ca am in spatele ei peste 10 cm de Manado, deci s-ar alege praful.
Mai am ceva bucatele mai mici de Seiryu in alt acvariu, o sa incerc sa le integrez si pe acelea.

image
high resolution
image
high resolution
image
image

Cam asa se prezenta in ziua 34.
Am rezolvat cu zona de mijloc in proportie de 99%, urmand sa mai pun doar cate un fir din Ranunculus inundatus si unul de Juncus repens, dar inca le caut locul potrivit.
Hydrocotyle sp. Japan o sa o tin din foarfeca sa nu se intinda aiurea, la fel si Limnophila sp. Guinea needle leaf (in capatul cararii, in stanga), cat mai mica de inaltime.

Pestii ce se pare ca le vor tine de urat crevetilor Orange sunt Amandae. Ii am la dispozitie, sunt in numar de 7 si imi place ca nici nu se fac mari. Deci numai buni.

This message was edited 2 times. Last update was at 03/01/2016 18:36:37


Facebook : Tranquility Aquarium
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Arata bine . O sa fie fain cind se va intinde si moss ul pe radacinile care se intrepatrund in zona centrala .
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Multam, Gabi.

Unul din unghiurile preferate :

image

Inca un set de poze vine in weekend.

Facebook : Tranquility Aquarium
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

foarte frumos Alex!
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Un mare plus este faptul ca stii Sa faci pose SI Sa scoti maximum. AR FI fain Sa Dai detalii legate de camera , lentila , Lumina etc...
Pentru mine e o placere Sa ti urmaresc jurnalul.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2016 13:17:14

alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

image
image
image
image
image

Va multumesc si promit ca urmatoarea postare va fi legata de partea de fotografiere.

Facebook : Tranquility Aquarium
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ce bine merge tripartite acolo ..... ii da o nota faina tare .
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline



Ramasesem dator cu o postare legata de fotografiat. Deci sa-i dam drumul.
Am in dotare un Canon 450D (cu obiectiv EF 50mm 1:1.8) si un Benq DC C1255 (cu el fac cam toate pozele in modul Macro).
La Canon, cel mai des folosesc Full Auto si in functie de cata lumina vreau in poza, "acopar" sau nu blitzul.
Astfel, majoritatea pozelor sunt facute cu ISO-400 (sau ISO-800), f/4 si expunere 1/60.
In general trag intre 40-200 de cadre la fiecare sedinta, din care selectez si postez ce mi se pare mai reusit.
Mai am multe de invatat la capitolul asta, vreau sa iau un obiectiv macro pentru Canon, va tin la curent cu schimbarile.

Pentru asa zisa "prelucrare", folosesc ACDSee 15. In primul rand pentru Crop, Resize si Borders.
Daca e nevoie, lucrez si cu Exposure, Lighting, Sharpen, Noise sau Clarity.
Tind sa nu ma "afund" prea mult in modificari, pentru ca pozele ies relativ bine, sau cel putin asa mi se pare mie.

O importanta mare in obtinerea unor poze de calitate o au si :
- curatarea geamurilor inainte (atat pe interior, cat si pe exterior) ;
- scoaterea echipamentelor (tevi filtre, incalzitoare, termometre, etc.) - pentru mine este un prilej bun sa curat lily-pipe-urile, de exemplu, daca sunt murdare prea rau ;
- fie alegerea unui autocolant ce reda mai bine cromatica, fie folosirea unuia sablat impreuna cu o iluminare din spate .

image
image
image
image
image
image
image

Phyllanthus fluitans
image

image

Ceva detalii despre intretinerea acestui setup:

In primul rand, o mare atentie trebuie sa am cu plante ca Ceratopteris thalictroides si Hydrocotyle sp. Japan, datorita cresterii rapide. Astfel, e posibil sa intervin si de doua ori pe saptamana, in cazul lor.
Restul de plante se dezvolta relativ incet, majoritatea fiind fern-uri, Anubias, Cryptocoryne.
Fac saptamanal un schimb de apa de maxim 30%, unde si aspir anumite zone ce-mi sunt mai accesibile.
Inca nu am adaugat CO2-ul si din ce vad, e posibil sa merg in continuare fara, deoarece plantele se dezvolta foarte bine deja.
Folosesc zilnic cate 2 ml de Vimi Micro, PPS-Pro si Vimi Accelerator.

image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2016 17:31:09


Facebook : Tranquility Aquarium
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Legat de tehnica de fotografiere, daca tot stii ce setari ai in modul auto, de ce nu incerci sa aplici aceleasi setari dar in modul manual? Apoi sa incepi sa modifici cate o setare, ISO, white-balance, focus, etc, ca ss vezi ce se intampla? Ai sa ramai foarte placut surprins. Poti avea cele mai tari obiective, daca tii aparatul pe Full-Auto nu vei sti niciodata de ce e capabil.
Eu am citit la timpul respectiv tot manualul de 1000 pagini de la Nikon D80, varful de gama la vremea respectiva. Si tot nu am invatat totul.

Cat despre acvariu, felicitarile mele! Este genial!

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Nu il tin neaparat pe Full-Auto, cum ziceam, cu acel mod trag poze mai des. Redarea mi se pare foarte apropiata de realitate.
M-am jucat cu toate, mai ales pe Manual, cand am tras poze pentru concursuri.
O sa fac pe viitor si niste comparatii.

De invatat, toti mai avem de invatat si asta e un lucru foarte important in acest domeniu, ca sa ne tina in priza, atat pe parte de peisagistica, cat si pe parte tehnica.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2016 18:26:58


Facebook : Tranquility Aquarium
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mie mi plac tare mult pozele tale. Nu sint arse, supraexpuse , nu ai noise etc . , foarte reusite . Si acvariul mi se pare un bazin de referinta in categoria lui la momentul asta .

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2016 19:11:17

alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Eu nu am zis ca nu-mi plac.

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumoasa compozitia> Felicitari alex!
Imi face mare placere sa vad ca Ceratopteris thalictroides este utilizata in bazine de aquascaping. Este o planta din categoria Very Easy dar care mie imi place foarte mult - forma frunzelor si culoarea de verde crud sunt super.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline



Au aparut si pestii :
image

Gabi, asta si urmaresc.
alin&nicoleta, corect, discutam de partea de fotografiere.
Lucian, asa este, imi place la nebunie aspectul plantei in combinatie cu lemnele.
Vad de mult in concursuri aceasta combinatie, cateva link-uri ca si idee :

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/01/16/article-2540510-1AB4180000000578-424_964x396.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/6f/a0/56/6fa0562b3cb14808c8f1294071dd52b3.jpg
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2012/Big/1160.jpg
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2014/Big/6270.jpg

Facebook : Tranquility Aquarium
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

O singura chestie as Mai face, daca Ai FI de acord. As elibera Putin din partea stinga sus . Cred ca are nevoie de Putin Mai multa zona de respirat Sa zic asa. Visual e extrem de reusit Dar o idee usor prea incarcat.
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Gabi, te referi la zona unde este Ludwigia mini, in spatele Cryptocoryne-lor?
Am si facut o proba de genul, de curand, cand am tuns Ludwigia, elibereaza intr-adevar mult zona.
Ma gandesc sa las decat Cryptocorynele acolo.

Facebook : Tranquility Aquarium
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

alin&nicoleta wrote:Poti avea cele mai tari obiective, daca tii aparatul pe Full-Auto nu vei sti niciodata de ce e capabil.


De ce ar fi diferita o poza facuta pe Auto fata de una facuta in modul Manual?
O fotografie se reduce in termeni tehnici la timp de expunere, apertura si sensibilitatea senzorului.
In mod manual acesti parametrii ii alege fotograful, in Auto ii alege aparatul.
In anumite situatii e nevoie ca fotograful sa controleze cu precizie acesti parametrii dar nu e cazul acestui gen de fotografie.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Exact la zona aia ma gindeam! Foarte fain daca faci asta , ma bucur ca Te Ai gindit SI Tu la faza asta .
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com