[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru wet & dry -home made  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Fara power-head la capatul de jos?Cred ca nu inteleg cum poate functiona, in asa fel incat sa nu fie problema in cazul penei de curent.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

siliconu` wrote:Fara power-head la capatul de jos?Cred ca nu inteleg cum poate functiona, in asa fel incat sa nu fie problema in cazul penei de curent.

Pe mine m-a derutat urmatorul pasaj:

A small piece of rigid tubing was glued in the top of the weir. Airline tubing will go from that to a powerhead. This will continually draw out any air bubbles the form inside the weir, keeping it fully primed at all times.

Eu mi-am imaginat ca powerhead-ul lui o fi unul mai special care trage apa nu din masa apei in care e imersat ci printr-un alt tub pe care il infige el in varful compartimentului de trecere.
Abia acum realizez ca el prin powerhead intelegea acel gen de filtru intern la care perpendicular pe tubul prin care se pompeaza apa este o tevusca la care se poate conecta un tub de aer pentru a realiza si o aerare a apei si el la acea tevusca voia sa conecteze tubul care vine din varful compartimentului de trecere.

In cazul asta reformulez propunerea.

In cazul opririi powerhead-ului apa nu se va scurge prin furtun si deci nu va exista pericolul golirii compartimentului de trecere.

Bineinteles, spatiul respectiv trebuie dimensionat ca sa incapa powerhead-ul (care trebuie sa fie cat mai mic).
Powerhead-ul se va regla la minimum astfel incat sa traga totusi ceva prin teava de aerare.

Are sens ce am spus sau e o prostie?

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

sydney5791 wrote:

In cazul opririi powerhead-ului apa nu se va scurge prin furtun si deci nu va exista pericolul golirii compartimentului de trecere.

Bineinteles, spatiul respectiv trebuie dimensionat ca sa incapa powerhead-ul (care trebuie sa fie cat mai mic).
Powerhead-ul se va regla la minimum astfel incat sa traga totusi ceva prin teava de aerare.

Ideea unui power head in camera de supraplin nu-mi surade deloc.Si in general ideea de a instala un power head cu tot ce implica el doar pentru a face un lucru relativ minor nu-mi place.Imi plac ideile care simplifica un dispozitiv (de orice natura ar fi el, nu neaparat din domeniul acvaristic) fara ai compromite buna functionare (asta de multe ori necesita multe ore de sapat, multe schite si mazgaleli pe hartie si nu iti garanteaza un rezultat pozitiv ).
Eu totusi nu inteleg cum a realizat el "aerisirea" permanenta a sifonului cu sau fara power head si fara ca sa compromita efectul de sifon in cazul opririi curentului.Omu` ala are experiente concrete in sensul asta dar eu nu inteleg CUM functioneaza jucaria lui.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

Rasfoind intamplator galeria lui Porcu' (frumoase poze!) am dat peste o schita cu un principiu simplu care permite colectarea apei din profunzime, caz in care returul apei in acvariu se poate face pe la suprafata fara mecanisme de prevenire a sifonarii accidentale prin retur. Redau mai jos poza in speranta ca imi acorda licenta sa o fac sa apara in alt loc decat in albumul lui, cat timp e tot in interiorul forumului:
image

Nu e nevoie nici de gaura prin geamul acvariului sau de camera interioara/exterioara de supraplin. Poate ca e ceva banal, dar recunosc ca nu mi-a trecut prin cap pana acum.

Evident ca in varianta asta nu se aspira pelicula superficiala, dar poate ca se pot lua alte masuri pentru a scapa de acea pelicula. O igiena corespunzatoare combinata cu AquaSafe/Aqutan o fi suficient? La mine vad ca incepe sa dea roade.

La cum vad eu schita nici zgomot prea mare nu cred ca face respectivul supraplin. De fapt partea din scurgere incepand cu acel teu este practic un dispozitiv Durso si daca chiar e nevoie, pentru a atenua zgomotul se poate acoperi partea deschisa de la teu lasand doar un orificiu mic prin care sa treaca aerul. Ce-i drept, daca acel mic orificiu se inchide vreodata accidental dupa care se intrerupe curentul... nu vreau sa ma gandesc.

Faraoane (nu stiu de ce parca totusi mi-e jena sa zic -ule :veselfire:, e foarte bine ca ai si un nume alternativ :dance, daca ai timp poate ne povestesti ce dificultati ai intampinat cu acest sistem (de exemplu in timp nu ti s-a acumulat gaz in teava care trece peste buza acvariului?), asta daca nu cumva ai scris deja mai demult si n-am vazut eu, caz in care imi cer scuze anticipat.

@siliconu`: Presupun ca esti in plina faza de faurire a filtrului, ar fi grozav daca ne-ai tine la curent cu evolutia lucrarii, eventual si cu poze/schite daca au survenit modificari fata de ce spuneai ca vrei sa faci si bineinteles cu concluzii.

Deja sunt atatea modalitati in care se poate face un astfel de filtru ca am dificultati serioase in a alege o varianta pe care in mod clar s-o consider de departe cea mai buna.

Va multumesc tuturor.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

sydney5791 wrote:
@siliconu`: Presupun ca esti in plina faza de faurire a filtrului, ar fi grozav daca ne-ai tine la curent cu evolutia lucrarii, eventual si cu poze/schite daca au survenit modificari fata de ce spuneai ca vrei sa faci si bineinteles cu concluzii.

Sint in faza in care adun materiale (am luat deocamdata teava +fitinguri PVC de 32 mm), si nu ma pot hotara daca sa folosesc un acvariu de 50 de litri (pe care il folosesc foarte rar ca si carantina) ca si sump, sau sa fac de la 0 un sump mai mare.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

sydney5791 wrote:Redau mai jos poza in speranta ca imi acorda licenta sa o fac sa apara in alt loc decat in albumul lui, cat timp e tot in interiorul forumului:
Lasa ca si eu am luat-o din galeria de pe forumu' vechi .......

sydney5791 wrote:Faraoane (nu stiu de ce parca totusi mi-e jena sa zic -ule :veselfire:, e foarte bine ca ai si un nume alternativ :dance
Da-ti greata si spune "Porcule" . Asa-mi spune toata lumea.

sydney5791 wrote:daca ai timp poate ne povestesti ce dificultati ai intampinat cu acest sistem (de exemplu in timp nu ti s-a acumulat gaz in teava care trece peste buza acvariului?)
Nu s-a acumulat gaz pentru ca partea de furtun care e in acvariu e indoita astfel incit sa aiba gura in sus. Astfel nu pot intra bule de aer. Pentru siguranta am pus si un burete pe capatu' furtunului - sa fiu sigur ca nu intra acolo vreun melc sau peste mai putin creieros smilie .

Eu folosesc jucaria ca prea-plin. Face fata la un debit de 100 litri/zi. Nu stiu cum se comporta la un debit mare cum ar fi cel al unui filtru. Probabil cu niste furtune groase sa functioneze.

Poze: smilie ... Poze cu plante
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Nu stie nimeni cum pot sa lipesc plexitul?Ceva non-toxic, care sa etanseze bine?Sa pot construi un ower flow box meserias?Ceva ceva...?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... din cate stiu, plexi-ul se lipeste cu cloroform ... insa te poti interesa la firmele care fac reclame luminoase ... mi se pare ca si userul Akademik are pe aici pe undeva un articol scris despre treaba asta ...

... uite AICI ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Foarte bine documentat, articolul colegului Akademik m-a edificat asupra mai multor aspecte ale folosirii plexitului.Nu gasisem articolul acesta, mersi Koala.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Revin cu detalii concrete.Am terminat constructia filtrului dupa planul facut.Supraplinul e de tipul Ower-flow box si functioneaza destul de bine, as fi preferat o simpla gaura in peretele acvariului dar n-am cum sa fac rost de carota de gaurire de 40 mm.Sumpul este de 50 l volum, incape f. mult material de filtrare .Probleme?Sunt, legate de galagie, se pot rezolva o parte din ele. prin mici ajustari.Ce nu vad cum se poate rezolva problema gargalitului pe teava de 40 mm care duce apa de la supraplin la sump.Acolo exista o cadere de apa care genereaza un zgomot nepermis dupa parerea mea.Poate ca multi s-ar multumi in etapa asta cu performantele si avantajele pe care ti le ofera un filtru w&d si si-ar "inchide urechile" la gargalit.
Sunt convins ca oricine are un altfel de filtru W&d trebuie sa accepte ca nu poate fi la fel de silentios cu un filtru canistra , de exemplu.Daca cineva ma poate contrazice, il invit (cu interes) sa o faca.
P.S. pe tur am montat si un robinet cu scopul de a avea o teava "plina" cu apa.Intradevar zgomotul dispare, dar e imposibil de echilibrat robinetul astfel incat sa ai suficient debit pentru pompa si sa mentii teava plina (constant )cu apa.Momentan am dat jos robinetul respectiv.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Mitica wrote:Felicitari pentru finalizare Poate bagi si niste poze.

Mersi dar eu sint cam... nemultumit de filtru( de ce sa nu recunosc), cel putin in etapa asta.Am bagat destui bani si timp in realizarea lui si asteptarile mele erau mai mari fata de rezultat.Adica chestia cu zgomotul pentru mine este de neacceptat.Daca nu reusesc sa o rezolv , renunt la filtru.Poze o sa pun oricum, chiar si inainte de al demonta .

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Mai , baieti daca nu a-ti vrut sa ascultati un ogar batran si sa nu pierdeti timp si bani pe home made

Eu ca un tata bun v-am atentionat

Ogar batrin dar.... cu miros fin
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

lazarginel wrote:Mai , baieti daca nu a-ti vrut sa ascultati un ogar batran si sa nu pierdeti timp si bani pe home made

Eu ca un tata bun v-am atentionat

Vezi tata Lazarginel, ca filtrele w&d sint printre cele mai performante filtre pentru acvarii,inclusiv pentru cele marine.Nicidecum nu sunt niste carpaceli .Acvariile marine care au hard-ware de la 2-3.000 Euro in sus (deci nu se pune problema unui buget amarat) , beneficiaza de cele mai multe ori de filtre W&D home-made.
Problema mea nu este ca nu ar fi performant (ba dimpotriva).Zgomotul insa trebuie eliminat.Altfel ma elimina el pe mine.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Eu nu am zis ca nu sunt performante, ci faptul ca daca vrei ceva bun merita sa cumperi decat sa faci
Si cred ca stiu destul de bine ce buget trebuie la un acvariu marin si cred ca stiu destul de multe despre filtre
Asa ca daca ai cheltuit bani si ai pierdut timp si daca nu poti sa-l folosesti cam 2 -3 ani tot nimic nu ai facut
Mai bine cumparai unul gata facut si aveai satisfactii mai mari
PAREREA MEA
Si daca te elimina el pe tine tot el a castigat nu tu

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Un filtru wet-dry de firma face sau nu zgomot? Daca nu face, ma intreb cum au rezolvat profesionistii problema?

Poze: smilie ... Poze cu plante
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu e silentios ca o canistra, dar poti sa dormi linistit cu el in camera.

cateva modele le gasesti aici:

http://www.zooplus.ro/index.php?cPath=21_89_43_44

marin 1000
marin 500
reef 1000
reef 2000

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

lazarginel wrote:
Asa ca daca ai cheltuit bani si ai pierdut timp si daca nu poti sa-l folosesti cam 2 -3 ani tot nimic nu ai facut
N-am zis (inca) ca il arunc

lazarginel wrote:
Si daca te elimina el pe tine tot el a castigat nu tu
. Am cam rezolvat problema de zgomot-aia care ma inebunea. Deocamdata sint inca in teste,dar lucrurile se anunta favorabile.O sa revin cu poze si cu amanunte in momentul in care am terminat si stiu eu ca e OK.In momentul de fata mai am nevoie de o pompa silentioasa (cea pe care o folosesc acuma e de imprumut si dealtfel scoate zgomot).

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

siliconu` wrote:Ce nu vad cum se poate rezolva problema gargalitului pe teava de 40 mm care duce apa de la supraplin la sump.Acolo exista o cadere de apa care genereaza un zgomot nepermis dupa parerea mea.Poate ca multi s-ar multumi in etapa asta cu performantele si avantajele pe care ti le ofera un filtru w&d si si-ar "inchide urechile" la gargalit.
Sunt convins ca oricine are un altfel de filtru W&d trebuie sa accepte ca nu poate fi la fel de silentios cu un filtru canistra , de exemplu.Daca cineva ma poate contrazice, il invit (cu interes) sa o faca.

Ba chiar eu ma contrazic.Se poate elimina gargalitu`.SSSSSSt.
Ce pompe silentioase cunoasteti?Care sa-mi asigure un debit real de aprox 1000l/h?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Dragosman
Moderator
[Avatar]

Joined: 05/03/2003 00:58:04
Messages: 594
Location: Bucuresti - Iancului
IP:
Offline

siliconu` wrote:Am cam rezolvat problema de zgomot-aia care ma inebunea.


Si? Nu ne spui si noua cum?

In Aquarium Veritas!
[Email] [Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Dragosman wrote:
siliconu` wrote:Am cam rezolvat problema de zgomot-aia care ma inebunea.


Si? Nu ne spui si noua cum?

Sigur,nu-i nici un secret,cum am mai spus in final voi pune poze cu flitrul construit.Tot acel robinet este cheia gargalitului.Am montat un robinet pe tur(legatura intre ower flow box si sump), in partea de jos a tevii evident, chiar inainte de intrarea in sump.Ideea e veche, folosita, sa zicem dar eu nu dibuisem chichitza, trebuie sa ai mana fina la reglaj.Daca teava este complet umpluta cu apa-zgomotul dispare 100%.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com