[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
405 litri Ciclide Malawi  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

lukitza wrote:"Jucatul" cu decorul mie nu mi se pare o chestie sanatoasa. Africanii sunt intr-adevar pesti teritoriali si e absolut normal ca masculii dominanti sa isi stabileasca teritorii.
Fara suparare, la tine bolovanii din acvariu par aruncati la intamplare.


par genul Suparacios

la urmatoarea interventie poate imi dai si ceva sfaturi cum ar trebui " aranjate " pietrele , sa nu mai fie la intamplare , sunt deschis sfaturilor .. suparacios mai putin

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu vreau sa-ti dau sfaturi cum sa asezi pietrele, sunt atatea si atatea acvarii pe net din care te poti inspira.
E si chestie de gusturi pana la urma, unii marseaza pe ideea de biotop, altii pe ideea de placut ochiului.
Eu de exemplu m-am ghidat dupa articolul asta http://fish-etc.com/aquascaping-main/set-up-and-aquascape-a-cichlid-habitat
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Online

Astia au furat jumate din pozele faine de la romani ;)
[WWW]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pai chiar au avut ce "fura". Avem in tara niste acvarii deosebite cu ciclide.
Pe langa asta avem si oameni priceputi de la care poti invata una alta.
"Pe afara" majoritatea forumurilor de ciclidari sunt praf. Isi prezinta cate unu acvariul cu 3-4 bolovani, 2 anubias si 1 ghiveci si vezi 10 comentarii de genul " nice tank, man".
Sigur, sunt si exceptii, sunt site-uri facute foarte bine si cu informatii bogate.
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Ceva noutati?
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Intrebare
Lemnul din imagine l-am gasit in Delta , mai bine spus in Sf Gheorghe unde dunarea de varsa in mare , am oprit pe o plaja " virgina " si mi-a placut foarte mult
Lemnul era pe plaja nu era in apa , ce ar trebui sau mai bine zis, trebuie sa fac ceva cu el inainte sa-l bag in acvariu ?
[Thumb - image.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

O poza mai clara
[Thumb - image.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

Sa fii 100% safe ar trebui sa il fierbi in apa cu niste otet apoi il bagi in apa. Dar cum lemnul nu a mai fost in apa cand o sa il bagi in acvariu o sa faca un fel de "muci" sau "biofilm" cum vrei sai zici care te obliga sa schimbi apa mereu si mai si miroase ciudat. Bine cei batrani zicca poti sa o lasi si asa daca nu te deranjeaza vizual. Eu cand am vrut sa bag lemn l-am fiert si l-am tinut intr-un butoi pana sa terminat procesul asta cu mucii apoi l-am pus in acvariu si no problem.

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

hauserBZ wrote:Sa fii 100% safe ar trebui sa il fierbi in apa cu niste otet apoi il bagi in apa. Dar cum lemnul nu a mai fost in apa cand o sa il bagi in acvariu o sa faca un fel de "muci" sau "biofilm" cum vrei sai zici care te obliga sa schimbi apa mereu si mai si miroase ciudat. Bine cei batrani zicca poti sa o lasi si asa daca nu te deranjeaza vizual. Eu cand am vrut sa bag lemn l-am fiert si l-am tinut intr-un butoi pana sa terminat procesul asta cu mucii apoi l-am pus in acvariu si no problem.


treba cu fiertul pica - are o lungime de aprox 100 cm
puful alb nu ma deranjeaza al stiu de cand am inceput prima oara cu plantatul si mucusul respectiv dispare

pe mine ma interesa daca exista pericolul sa aiba urme de sare --- avand in vedere ca zona de unde l-am gasit este trecerea din apa dulce in apa sarata
varianta la care ma gandeam era - sa tin lemnul 1 saptamana intr-un butoi de apa pana trage apa si sa se curate de eventualele urme de sare ... sau daca nu exista nici un risc sa-l bag direct in acvariu ( ancorat de pietre pana trage apa sa nu pluteasca )

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Lemnul arata perfect... e decojit, e curatat de mizerii, a stat afara suficient de mult timp.
- L-as pune direct in acvariu, dupa un minim de clateala cu dusul... ancorat cu pietre, ca sa stea scufundat, si atat!
- Nu cred sa fie imbibat cu sare, la modul ca "face probleme" din cauza asta... dar e adevarat, o saptamana de regim la butoi o sa-ti dea un confort psihic.


Later edit: Am recitit mesajul tau si-am vazut ca l-ai luat de pe plaja, nu din apa... nu-ti face probleme cu sarea!

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2015 08:32:53


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

koala wrote:- Lemnul arata perfect... e decojit, e curatat de mizerii, a stat afara suficient de mult timp.
- L-as pune direct in acvariu, dupa un minim de clateala cu dusul... ancorat cu pietre, ca sa stea scufundat, si atat!
- Nu cred sa fie imbibat cu sare, la modul ca "face probleme" din cauza asta... dar e adevarat, o saptamana de regim la butoi o sa-ti dea un confort psihic.


Later edit: Am recitit mesajul tau si-am vazut ca l-ai luat de pe plaja, nu din apa... nu-ti face probleme cu sarea!


Multumesc


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am incarcat un video cu acvariul insa nu stiu cum sa-l editez aici
Poate ma ajuta un moderator




by koala: Am pus eu linkul corect...

This message was edited 1 time. Last update was at 08/09/2015 19:21:47


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Totul este foarte frumos !!!

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

wow,ce acvariu aerisit.Cred ca lumina il face sa arate asa
Superb

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

elis wrote:Totul este foarte frumos !!!


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

paradoxx wrote:wow,ce acvariu aerisit.Cred ca lumina il face sa arate asa
Superb


Multumesc , da este aerisit din cauza mea , ca nu m-am hotarat cum sa arate aranjamentul pietrelor .. si momentan astept sa " inghita apa " lemnul ala mare sa vad cum vine cu el ..
referitor la lumina nu este nimik de calitate tuburi normale osram ( albasttru + alb cald ) ... nu am bagat bani momentan in lumina ... urmeaza


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Aseara am terminat negocierea pentru achizitia urmatorilor pesti

Nimbochromis venustus 1f+1m ( 12-14 cm )
Protomelas Taiwan reef 1f + 1m ( 10 si 12 cm )
Kadango red fin 2f+1m la 15 cm
un mascul de Firefish pentru femala pe care o am la 12 cm

total comandat = 8 pesti

mai jos lista cu ceea ce am in acvariu acum

Pseudotropheus acei msuli - 1F cu 2M
Labidochromis caeruleus - 2F cu 4M
Aulonocara firefish - 1F
Labidochromis Hongi Red Top- 1F cu 1M
Pseudotropheus msobo "magunga" - 1F cu 1M
Pseudotropheus flavus - 1F cu 1M

Total existent = 16 pesti

o sa am 24 pesti la 370 litri apa net .. undeva la 15 litri de apa / peste ... sper sa fie ok




http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Horia wrote:Aseara am terminat negocierea pentru achizitia urmatorilor pesti ...

Horia, iti spun si tie acelasi lucru pe care i l-am spus colegului oxygen2k8:
koala wrote:Salutare,

- Bazinul tau e prea aglomerat si prea "amestecat",
- Nu ma refer la filtrare, ci la spatiul vital care ar trebui sa asigure confortul pestilor,
- Cyrtocara moori e un peste care creste pana la 20 cm... nu se potriveste deloc in "filmul" celorlalti pesti de-acolo.
- Nimbochromis Venustus este un pradator, care va depasi 20 de cm lungime si care iti va stresa restul mbunelor... idem si pentru Protomelas Taeniolatus, da' barem ala nu creste atat de mare.


La volumul ala de apa (370 litri) nu e un numar prea mare de pesti... dar "bibanii" aia mari or sa-ti alerge/streseze/manance pestii mai mici.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Hm da .. ai dreptate si recunosc ca duc spre un mix prea mare de specii diferite ( dimensiuni in special )
de unde iau pesti am luat si prima oara si cunosc pestii si cum sunt crescuti .. nu stiu cum dar agresivitatea le cam dispare

sper sa nu am probleme

inaca o data spun, sunt constient ca poate sa iasa razboi ... insa sa fi sigur ca daca vad ca nu este ok - scap de bibani ... pierderea o sa fie decat materiala

Multumesc

si nu ma injurati

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu mare placere!

Nu te injura nimeni, stai linistit ... suntem aici ca sa ne ajutam cu sfaturi si idei. Si ca sa rezolvam, impreuna, problemele aparute la fiecare dintre noi.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com