[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnalul unui amator  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Mersi de feedback. Pai...ii mai tin in cazul asta...cory si ancistrusii...in caz de ceva...o sa-i donez so imi iau o gasca de cory pigmy

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Salutare tutror!

Un mic update asa aproape de finele anului...acvariul ii inca in functiune...va arat un filmulet...nu e prea fresh...dar de atunci s-a mai indesit vegetatia...
Am ales sa merg pe ideea low tech: keep it simple, keep it cheep...

Cu doi copilasi nu e treaba usoara sa ai grija de acvariu...so...cam asa arata acum...acelasi filtru jbl 701e, un HOB in care am inghesuit un fir de bambus, si ceva epipremnum aureum, ,lumina 10W de la un proiector led 6500K, substrat manado sub care am mai in spate si niste volcanit, fertilizare jbl ferropol si ferropol 24 zilnic



Am marenevoie de ajutorul vostru: AM PROBLEME GRAVE CU MUCEGAIUL! daca rezolv sa scap de el ma intreb daca ajuta sa pun un capac acvariului...dau vina pe umiditatea din camera. Mentionez ca in camera in care e acvariul dorm si eu impreuna cu sotia si copiii...astea-s conditiile nu am ce face...sa mut acvariul in alta camera nu pot ca nu e loc...ce pot face? Ma gandesc in ultima instanta sa mut acvariul la servici daca nu o scot la capat...iubesc acvaristica...dar nu pot sa pun sanatatea copiilor in pericol...Apreciez orice sfat/ sugestie. Mersi

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2017 21:27:29


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Am trecut prin aceeasi experienta acum 20 de ani. Problema mucegaiului din incaperi (banuiesc ca la asta te referi) nu este legat, in primul rind, de umiditatea din aer ci de ventilatia
camerei. O buna ventilatie este primul pas ca sa scapi de mucegai. Apoi urmeaza umiditatea dar mai curind cred ca este vorba de umezeala din pereti, care poate sa provina si de la exterior, daca
peretii nu sunt bine izolati. Daca la interior ai avea o umiditate relativa de peste 60-65%, atunci ar trebui sa vezi condens prin unele locuri mai reci, de regula pe la colturi. In cele din urma, tot o
buna ventilare a incaperii te scapa si de acesasta problema. Un capac bine aplicat pe acvariu, cu citeva fante care sa permita aerarea, cu siguranta va mentine in acvariu multa din apa care nu se
va mai evapora, ci va condensa pe capac.

Uite cum arata capacul la un nano pe care il am la mansarda (am facut pozele acum, cu telefonul, dar sper ca se vede bine) :

image image

Ar fi interesant de stiut ce suprafata are acvariul si cita apa pierzi din el intr-un anumit interval de timp. Daca valorile sunt mici (de ex 0,5 mp x 2-3 mm pe saptamina) atunci nu acvariul este
problema la tine.

Sanatate!

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2017 22:01:08


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Un dezumidificator face minuni. Mie m se evaporau cam 2 litri de apa pe zi din bazin. Daca mai si gateam simteam mirosul in casa 3 zile. Acum am facut rost de un dezumidificator (de 5 meleoane fac altceva in casa , sau merg la fetite ) care a functionat 2 nopti consecutive in living si am scapat de geamurile aburite dimineata. E un pas important, chiar daca nu am scapat de problema definitiv. Il mai iau si weekendul asta si-l tin vreo luna la mine.
Nu vrei sa stii cat de negre erau geamurile daca nu le stergeam saptamanal

Mama prostilor e mereu gravida!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Opincarul, dar ce suprafata avea acvariul, ca sa ai o asa pierdere de apa?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Mersi tare mult de sfaturi...acvariul meu e cam de 60cm x 35cm...si calculand...cam la 2-3 saptamni se duc cam 5 litri de apa din acvariu...

Da...la mucegaiul din camera ma refer...si da...apare pe la colturi...am 1 perete si jumatate afara si la coltul care da afara...se face de regula mucegaiul...

Daca aveti idee de un dezumidificator decent la un pret ok sunt interesat...sau merg si banalele sisteme cu rezerva?

Mersi inca o data

This message was edited 1 time. Last update was at 13/12/2017 00:17:34


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

@Disciponel, sistemul cu rezerva e bun doar daca ii atasezi si un ventilator, altfel e ineficient. Am avut asa ceva si sta pe pervaz, sa-l fac de rusine in fata vecinilor
@Silviu, cam 60x45, fara capac si cu o oarecare cadere de apa. Filtrul este o cutie din plexiglas fara capac.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/12/2017 07:13:13


Mama prostilor e mereu gravida!
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu cred ca voi faceti mai multa umiditate in camera decat acvariul! Prin respiratie/transpiratie. Se rezolva prin izolare, incalzire si dese aerisiri. Multi aerisesc camera 5 minute cu geamul pe ventilatie, astfel nu se inlocuieste doar o parte mica din aerul umed, o aerisire buna se face iarna pana scade mult temperatura aerului din incapere, nu trebuie sa va speriati deoarece aerul proaspat se va incalzi apoi foarte repede.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

La mine stau geamurile larg deschise minute bune dupa ce se trezeste copilul (pe la 7). Inainte sa plec cu el catre gradinita mai trag o tura de aerisire (dupa 8). Geamul de la baie e pe ventilatie aproape 24 ore/zi, adica sta inchis cat timp este spalat copilul. Gatim la 2 zile si aerisim livingul (am open space) cam jumatate de ora dupa ce se termina nebunia. Eu ma bag la somn mai tarziu cu o ora decat gasca si pentru ca-s gras si calduros mai deschid o cateva zeci de minute usa de la balcon cat ma uit la un episod.
Suntem plecati de acasa cam 10-11 ore/zi, deci sunt ferm convins ca, cel putin in cazul meu, apa evaporata din acvariu contribuie destul de mult la procentul de umiditate din casa.

Mama prostilor e mereu gravida!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Atunci incearca sa faci un capac din sticla pentru a obtine condensarea celei mai mari parti din apa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

eu ma gandeam la un capac din plexi...plexi pe care-l gasesc la dedeman....grosime de ~4mm

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Tot aia e, din sticla, din plexi ... Un capac care sa lase pe margini o fanta pentru admisia aerului sau, daca acopera intreg acvariul, cu citeva fante pentru aerare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Well...a trecut ceva timp de la ultima postare vis-a-cis de acvariul meu...voiam sa zic ca acest jurnal se va inchide curand...ma pregatesc pentru un setup cu ciclide de Tanganyika, mai exact neolamprologus multifasciatus.

Acum stau in dubii...stiu ca in mediu lor scape-ul e alcatuit doar din nisip si o multitudine de cochilii dar parca as vrea sa incerc sa las si ceva "verdeata" in acvariu...o sa incerc cu ceva anubiasi legati de ceva roci...sau in cel mai rau caz...niste plante plutitoare...

M-am muncit mult sa caut cochilii de escargot...am inteles ca merg de minune pentru ciclidele de tip "shell dwellers" si cand credeam ca ii musai sa dau comanda pe amazon sau ebay...vad la Lidl oferta: saptamana frantuzeasca si la congelate...cochilii de melci escargot umplute. am luat 2 caserole a cate 12 bucati fiecare sa am de unde sorta. Problem solved

Acum...astept comanda de pesti de pe nevertebrate si pregatesc intre timp acvariul pentru viitorii locatari

Am si o intrebare: daca in acvariu am substrat manado l-as putea lasa sau ii musai sa pun nisip din cel fin? mi-ar placea sa las manado-ul pt ca tancii aia de neolamprologusi find mai deschisi la culoare s-ar vedea mai bine.

Va urma...

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com