[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
81 L Cristal Glass  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Scuze, pun si eu o intrebare, ma roade curiozitatea ca pe babe. De ce nu ai pus intariturile pe lungimea acvariului?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Acvariul nu e facut de mine,dar daca tot veni vorba,sa sti ca m-am intrebat si eu asta.Practic sticla incepe a se curba la lungime,nu la latime,dar cred ca intariturile sunt sa tina lipiturile bine"inchegate",imbinarile sa reziste,sa nu care cumva sa ti se dezlipeasca siliconu din cauza presiunii apei.Sa tina sticla compacta.M-am uitat atent la linia siliconului,nu prezinta nicio bula sau ceva care sa imi dea emotii in legatura cu lipitura acvariului,dimpotriva acvariul pare lipit profesional.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2015 17:39:55


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

paradoxx wrote:Acvariul nu e facut de mine.....,dimpotriva acvariul pare lipit profesional.


Si totusi de ce nu are intarituri longitudinale?

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu din fire sunt mai sperios, daca ala era acvariul meu il goleam mai bine de jumatate si ii puneam niste intarituri (eficiente de data asta).
Bine, vorbesc si eu in prostia mea, tu faci cum stii mai bine ;)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Stiu ce zici Domnule Batman,si eu am fost oarecum mirat.Mai ales acum de la curbura de sus,insa lipitura mi-a dat de inteles ca acvariul este super lucrat.Este intr-adevar un mister.Ma gandesc sa ii sun sa ii intreb Daca e las maine comment cu ce zic CHiar sunt curious si eu
L.E: are aprox 14 zile si se tine bine...

This message was edited 2 times. Last update was at 29/06/2015 21:28:27


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cei de unde este luat acvariul zic ca acele intarituri, pe care ei nu le numesc asa sunt pentru un eventual capac de sticla, parca suporti zic ei.
La un moment dat aveau si cu sticla de 8 mm, fara acei suporti. Venea cu capac cu un neon t8, cred, si un filtru intern cu spray bar. Plus ca era cu silicon negru. Dar automat ca este sau era mai scump.
Daca o intri la ei pe site o sa vezi verziunea de 126 de litri, a celui de dare zic mai sus.

Nu prea ma incanta faptul ca se curbeaza. Acvariile sunt facute de ocean free.

Nu stiu, o sa ma mai gandesc. Intre timp o sa vad si cum evolueaza la tine.
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pt banii ce i-am dat,sunt multumit.Si nici nu imi da impresia ca imi inunda casa.E obligatia noastra de acvaristi sa ne temem de orice probabilitate oricat de infima asupra dezastrului.Dar e si obligatia ca acvaristi sa incercam,altfel nu stim cum ar fi fost.Cu riscul de a invada casa cu apa,raman la stadiul actual doar pt a experimenta "taria"acvariului,il supun atat pe el cat si pe mine la un enduro test,sa putem spune mai departe daca totul e sigur si recomandam sau nu

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mici stiri: Se pare ca melcilor le-a priit din plin apa neciclata,caci s-au inmultit Ma asteptam la asta bineinteles,asa ca in curand voi avea melci de donat Deocamdata sunt ca niste particule

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

si eu am mini-melci)

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

mini melcii mei au un "bobitz"in spate ))))) am curatat geamul din fata,si au mai ramas inca 3 pline de "mini bobitze" PLUS ca au depus peste tot,radacina e plina.Si nici mancare nu le-am dat decat in primele 4 zile,de 2 ori(mai precis odata la 2 zile,de 2 ori).Le-a priit,nu gluma M-am uitat in petshop de ceva rontaitor de melci,si am vazut un botia singur singurel printre multi multi cory albino si multi hoplo toti pui.Saracutul era singurel.Acum am o nelamurire.M-am uitat pe net,si am vazut ca se numeste botia histrionica.M-am super indragostit de el.Ma gandesc EXTREM DE TARE sa il iau maine cu prima ocazie.Pret: 20 de lei O sa il iau caci vreau neaparat sa il salvez.Restul de acvarii,fiecare aveau cate un peste sau mai multi bolnavi sau pe duca in ele,dar am intrebat si in acest acvariu,transportul venise de cateva zile.Chit ca il iau bolnav,il iau sa il salvez.Era atat de elegant si curios,peste tot,nu era agitat,nu avea niciun fel de problema "vizuala",si cu cat sta mai mult,cu atat risca sa se imbolnaveasca mai tare si sa il iau bolnav sau sa nu il mai iau deloc,sa ii cante popa
Uitati,cum sa nu te indragostesti de asa ceva ?

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2015 21:06:56


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Se pare ca se numeste botia histrionica si mi se pare a fi super dragut

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Online

Pai daca iti place ia-l dar cu cat mai repede cu atat mai bine dupa cateva zile pestii sunt compromisi (asta in petshopurile cu probleme) Asa era la noi cu cei de la Zoomania : aduceau periodic discusi de la crescatori buni din tara dupa 4-7 zile pestii erau aranjati incepeau sa li se vada oasele capului-se uscau, pentru neavizati pareau in regula si o mai trageau saptamani.. nu aveai cui sa explici ca bazinul e mic, substratul trebuie eliminat(era acolo de muuulte generatii de pesti), nu trebuie folosite ustensilele de la celelate bazine, hrana..etc. , nu mai exista Zoomania la noi oricum m-am mirat ca au rezistat atatia ani
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

da, e chiar frumos pestele

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hehe,mersi ocean de intelegere,EXACT asa se intampla la mine in oras,dar nu cu discusi ca nu aduc asa ceva,ci cu restul.Cu toti de fapt.Cu foarte mare teama dar cu speranta imensa,achizitionai:
-Acel botia histrionica 4 cm de care vorbeam
-1 cory salt n peper 3cm
-1 cory albino 3 cm
-2 kuhli loach dungati(galben cu negru)

Incepura sa dispara si din "plasele" de cuiburi ale melcilor,daca mai sunt 5 pe tot acvariul.Ieri erau 30 )))
Din fericire totusi pt melci,mai sunt si cativa micuti evadati,gata sa creasca sper ca nu o sa ii manance pe toti.
Pestii sunt extrem de activi,cory umbla dupa mancare,kuhli nu mai sunt agitati,si dragutul de botia curios ca atunci cand l-am vazut,nu e sperios,doar daca pun mana pe el se misca putin,in rest isi vede de treaba,ma misc normal prin fata acvariului si prin el,nu am nicio problema


Era sa uit,mai luai si un filtru de rahat,dar zisei sa faca ceva "turatie" pe la mijlocul acvariului,cu minim de buget: un Resun SP 900L.
Nu il recomand,intrucat plasticele din el vibreaza enorm de tare,si trebui sa improvizez ceva cu burete sa amortizeze vibratiile.Am in el un burete din acela negru,niste bile hexagonale gen siporax,si o cutiuta plina de carbon.In cel cascada,am exact aceeasi configuratie,deci sper sa fie destul deocamdata pt ce pesti sunt si ce vor fi.urmeaza ceva pesti gen filigera sau red nose,dar asta pe viitor,sa vad si cum fac fata filtrele.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/07/2015 21:21:33


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Cory cel albino incepu sa dea ture de sus in jos de mai bine de jumatate de ora.Ma gandii ca nu ii convine ph-ul apei,dar imi amintii ca toata ziua fu cuminte,la fel ca ceilalti.Ma gandii ca nu ii convine temperatura,insa toata ziua pe canicula fu cuminte,acu pe seara incepu sa o ia razna.Cred ca e de la faptul ca ramase singurul albino din acvariu.In petshop,erau vreo 10 hoplo,25 de albino,2 salt n pepper+ 1 pe jumatate mancat,6 kuhli,xipho cred ca 30 si molly vreo 10.Intr-un acvariu de 30l
Mi-e frica sa recitesc.Asa ceva....

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Acum un an jumate aveau la zoomania 35 de borrarars briggite, eu eram cu un prieten si nu am avut bani suficienti la mine sa ii iau pe toti asa ca am luat doar 3 si i-am rugat sa mi-i rezerve pe toti, alta data mi-au rezervat si a doua zi i-am luat dar mai tot timpul vedeam pesti morti in sorbul overflowlui.....ma duc a doua zi si mai erau doar 9 si mi-au zis ca pana la urma i-au vandut..,..sigur murisera.......intr-un timp la un animax era o boala in acvarii si le mureau pe zi la pesti.....nici nu ii scoteau din filtru.......

My nano reef



[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu daca sunt cel mai potrivit in a da sfaturi despre cory, avand in vedere cele recent petrecute cu ai mei, dar in general ei mai fac ( faceau ) asa..alearga in susul si in josul geamului. Nu inseamna neaparat un semn de panica. Urmareste-l indeaproape si vezi daca mai apar si alte semne particulare..sa speram ca nu. Posibil sa fie un comportament absolut normal, avand in vedere ca este singurul cory din acvariu. Ai mei faceau de multe ori asa, fie separat, fie impreuna.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/07/2015 22:29:03

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Inca face asa,parca e nebun,si faptul ca e albino,i se vad operculii putin inrositi si faptul ca respira greu de la atata alergat.Nu ma impacientez prea tare,dar de obicei o fac la orice urma de ceva iesit din monotonie.Si nu e singurul cory din acvariu,mai e unul Corydoras Paleatus(crezui ca e salt n pepper,dar ma inselai).insa acesta e calm,scurma substratul, e absolut normal.Am si eu cory dintotdeauna,si ce ma nelinisteste e ca asta albino fu ok,la fel ca si celalalt,dar pe la 9-9 si ceva,incepu sa faca ca disperatu,si inca o face.Comportamentul asta ma asteptam sa il primesc de la kuhli,cu unii din trecut am patit asa 2 zile,insa la cory niciodata

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2015 22:33:51


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://acvariu.ro/forum/posts/list/20737.page

Nu stiu daca te ajuta prea mult, dar uite ca mai sunt si altii care spun ca ar fi totusi ceva normal....altii anormal. Nu-ti ramane decat sa vezi cum se va comporta dimineata.

Mai caut, daca gasesc ceva, te anunt. Sper sa nu fie ceva nasol, ci doar vreo mica nebunie de-a lui.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2015 23:03:31

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da,pai din ce citii acolo,se pare ca nu e nici de la phul apei,nici stresat de alti pesti nu e,si nici din cauza spatiului.Ci doar se simte singur.Trebuie sa ii mai iau prieteni de joaca,dar inca o zi si o noapte tinuti in acel bazin din petshop plin de mancare pe fundul acvariului in stadiu de descompunere,cu filtrare de la bolborositoare,mi-e ca iau vreunu bolnav cum ai patit tu si mor toti.Il las asa deocamdata,nu e fatal.Intr-adevar,nu se simte relaxat,dar sper ca se va obisnui,pana cand gasesc o sursa mai sigura de pesti,sau pana la urmatorul transport de pesti.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com