[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
buna  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Dimensiuni?

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
BratuAlexandra
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2015 18:11:53
Messages: 34
Location: Constanta
IP:
Offline

buna.....acum 3 zile am pus o zebra si doi masculi....am asteptat astea trei zile si sa vad ca doar un singur pestisor inoata orizontal....am mai vazut doi care erau lipiti pe geam.....si restul nu au iesit....sa ii mai las ies pe rand?
BratuAlexandra
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2015 18:11:53
Messages: 34
Location: Constanta
IP:
Offline

si culmea ca alaltaieri ii vedeam pe toti ca se misca in icra...nu chiar pe toti vorba vine...acum nici o miscare in icrele alea
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

=)) DIMENSIUNI LA ACVARIU?

Tu poate nu "intelegi" sau.... poate "nu vrei sa intelegi" faptul ca: sfaturile care le doresti "pe viitor" sunt legate de anumiti factori, iar unul dintre ei este dimensiunea acvariului, in felul asta te putem ajuta si iti calculam volumul de apa pe care il ai,
- in felul asta (stiind lungimea de exemplu) te putem sfatui asupra neoanelor/luminii etc
- in felul acesta (stiind volumul de apa) te putem sfatui asupra numarului de pesti care sa ii introduci in acvariu
- in felul acesta (stiind volumul de apa) te putem sfatui asupra sistemului de filtrare pe care trebuie sa il adopti....


Dat fiind ca tu vorbesti de ale tale.... iar noi/eu de ale noastre... nu imi ramane decat sa iti urez "O zi buna"...
Iar data viitoare cand vei cere sfaturi si nu primesti raspunsuri.... sa nu intrebi: nimeni nu ma ajuta?

Multe succesuri in continuare...

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
BratuAlexandra
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2015 18:11:53
Messages: 34
Location: Constanta
IP:
Offline

acvariul are 200 de litrii....nu am masurat dimensiunile ca nu am cu ce momentan ..si neoane mi.am cumparat 3 a 40w neonul adica in jur de 120w nu am intrebat nimic de filtru isi face treaba destul de bine si pesti....am stiut ce pesti sa achizitionez sa fie compatibili....asa ca daca asta te streseaza asa mult o sa masor acvariul mama masii de acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 28/05/2015 19:17:39

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Cred ca ai inteles un pic gresit , colegul Nimeni , te-a intrebat ce dimensiune are acvariul tau deoarece tu ai pus o groaza de intrebari cu "probleme" care le ai tu , insa la toate aceste intrebari se poate raspunde cat mai precis daca ne spuneaiu din start ce dimensiuni are acvariul tau .

Sunt oameni foarte de treaba pe acest forum care doar incearca sa te ajute .

BratuAlexandra
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2015 18:11:53
Messages: 34
Location: Constanta
IP:
Offline

cand fac rost de o ruleta il voi masura....banuiesc ca pot intreba si altceva......lasand deoparte momentan DIMENSIUNILE ACVARIULUI
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Ce tip de neoane ai luat? Ca n-ai intrebat care sunt bune pentru acvaristica. D-aia insistau colegii pe dimensiuni. Sa te indrume catre ceva ce poti folosi.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
BratuAlexandra
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2015 18:11:53
Messages: 34
Location: Constanta
IP:
Offline

T8 flora glo 40w
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Intentia mea.... nu a fost cea pe care ai reusit tu sa o concluzionezi... dar trec peste asta si iti dau "o explicatie scurta":

Ieri cand "am repetat" intrebarea.... tocmai venisem de la un client, client care dorea 10 discusi....
Intrebat "telefonic" despre:
- volumul acvariului? raspunsul a fost: Aaaaa, are 350litri... nu-i problema!
- filtru? R: Am EHEIM.....
- temperatura apa? 30 grade, am incalzitor de 300W....
Buuun.... bat un drum de 300km si la fata locului cand ajung..... ghici?

Cer omului o ruleta... nu avea, a fost bun un metru de croitorie ;) Masor: 120cm lungime x 40cm latime x.... 40cm inaltime. Inaltime din care,la fel ca la tine, apa era cu 5cm mai jos.(deci cam 35cm "reali")
Nu mai spun de cei 8cm de nisip....
Zic: "Pai bine domle... acvariul asta, are "tras de par" 168L.... fara sa mai pun la socoteala backgroundul 3D... ce facem acum??? Omul... ca stai sa vezi... ca asa mi-a zis la magazin, etc

Pun testerul in apa.... 27grade! ???? Raspuns: Aaaaa, pai am scos incalzitorul ca "sfaraia". Ma uit, era logic sa sfaraie un incalzitor care sta 10cm afara din apa (datorita lungimii). Ii explic ca "poate fi pus si culcat" pana il schimba cu unul mai mic... daca tot tine neaparat sa aiba incalzitorul drept.
Ma uit inauntru: apa cristal.... Logic: avea doar 3 scalari...
Ma uit la filtru.... intradevar, "era EHEIM"... numai ca era un filtru INTERN Eheim 2012, practic o bucata de burete cu un motoras.... Dar omul "era mandru" avea filtru!

Acum, te intreb pe tine: in conditiile relatate mai sus.... pot trai linistiti 10 discusi? Pe baza informatiilor date.... DA. Pe baza "constatarilor" la fata locului... NU!

De aceea am "insistat" cu dimensiunile. Uneori socoteala de acasa nu tine cu aia din targ.... Iar ceea ce ai impresia ca stii.... poate fi "usor ireal" datorita unor imprejuari nedefinite ;)

Sa revenim la tine: ai un acvariu "triunghi"... de 200L (dupa cum afirmi)... ai achizitionat 120W lumina... (dupa lungimea tuburilor am inteles ca "undeva" ai o lungime de 120cm la acvariu).... Acesti 120 de watti pot fi multi... sau pot fi la fel de bine "putini".... ca tot spuneai ca doresti plante.
Cand ai sa citesti articolul referitor la lumina unui acvariu plantat si ai sa vezi acolo "raportul Watti-lor / litru"... ai sa tragi o concluzie singura daca ai destula lumina. Asta bineanteles, in functie de plantele pe care ti le doresti pe viitor.

In plus: daca ai fi intrebat "despre neoane".... poate multi colegi iti spuneau ca este mai bine sa iti indrepti atentia catre neoane T5: cele T8 "uneori, pot fi depasite". (Sunt insa colegi care sustin in continuare teoria neoanelor T8 Osram.... cu rezultate bune, dar ei au ceva experienta acumulata in timp. Si deja este alta polemica inutila.)

In afara de asta: neoanele T8 sunt mari, ocupa spatiu, te limiteaza la anumite chestii. Daca luai T5 scapai de "starter" si pozitionarea lui + riscul de curentare (umezeala etc)... T5-urile au drosere/balasturi electronice, mai au in plus posibilitatea de a pune "cate doua" neoane pe un singur balast. Deci iarasi: "economie spatiu" = posibilitate de montare a mai multor neoane. ;)

Ca tot vorbim de montaj: sunt "curios" cum le-ai dispus neoanele.... si cum ai reusit sa acoperi toata suprafata unui acvariu triunghiular (cea mai mare hiba a acestor tipuri de acvarii).

In caz ca ai nevoie de sugestii... uite aici una (cu neoane "mai scurte" dar "mai multe".... si care intradevar iti acopera tot acvariul):

image

Nu imi apartine ideea, este "impumutata/furata" de la un coleg forumist care construieste capace si... care a gasit solutia ptr "lipsa luminii in coltul acvariului"... Sper sa iti foloseasca.

Scuze ptr "povestea" de mai sus-... nu are legatura cu tine dar, uneori este bine de invatat din greselile altora.... pana ajungi sa le faci chiar tu!
Ps: articolul despre lumina, bun de citit: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/23751.page

Mai multe articole ajutatoare gasesti in sectiunea de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page

Succes.....

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2015 00:04:58


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

BratuAlexandra wrote:T8 flora glo 40w

Astea-s tuburi de 120 cm ....... nu pricep cum incap in capacu' acvariului care pare mult mai mic de 120 cm .

Poze: smilie ... Poze cu plante
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Porcu wrote:
BratuAlexandra wrote:T8 flora glo 40w

Astea-s tuburi de 120 cm ....... nu pricep cum incap in capacu' acvariului care pare mult mai mic de 120 cm .


sunt si de 107cm

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:sunt si de 107cm

Io stiu ca alea au 38 W .

Poze: smilie ... Poze cu plante
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Stai sa caut link-ul. Cand a scris fata de neoane, stiu ca le-am cautat pe gugal si le-am gasit la emag. Hold o tzara..


Gata: http://www.emag.ro/neon-acvariu-hagen-flora-glo-t8-a1618-107-cm-40-w-14904/pd/DH2Y9BBBM/?gclid=CM-SsLa85sUCFU2WtAodT0sA9Q&gclsrc=aw.ds

Pentru:Acvaristica
Tip:Neon
Dimensiune:1070 mm
Putere:40 W

Or fi de 38 si au rotunjit cei de la Emag, cine stie

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2015 10:02:26


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Chiar si 107 mi se pare cam mult sa incapa in capac .

Poze: smilie ... Poze cu plante
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Exact. Iar daca foloseste doar flora glo, necombinate cu altele cu lumina mai rece, e naspa.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pana si eu stiam ca T8 - din trecutul glorios al acvaristicii.

Nimeni, eu am crezut ca intrebi de alte dimensiuni, ma gandeam ca de asta n-ai primit raspuns.

E simplu sa masori fara ruleta: distanta dintre varful degetelor mijlocii cu mainile intinse in laterale e aproximativ aceeasi cu inaltimea. De la un deget mijlociu la stern (in mijlocul pieptului) e jumatate din inaltime.

Apoi daca ai o bucata de sfoara afli cat inseamna 60cm, 90cm etc.

Acvariul acela este mai degraba un pentagon de colt, decat un triunghi.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

um02122 wrote:Pana si eu stiam ca T8 - din trecutul glorios al acvaristicii.

Nimeni, eu am crezut ca intrebi de alte dimensiuni, ma gandeam ca de asta n-ai primit raspuns.

E simplu sa masori fara ruleta: distanta dintre varful degetelor mijlocii cu mainile intinse in laterale e aproximativ aceeasi cu inaltimea. De la un deget mijlociu la stern (in mijlocul pieptului) e jumatate din inaltime.

Apoi daca ai o bucata de sfoara afli cat inseamna 60cm, 90cm etc.

Acvariul acela este mai degraba un pentagon de colt, decat un triunghi.


"Sofisticatule..." ;) Tu chiar vrei sa nu mai posteze don`soara? Bagi in ceatza cu "asa explicatii" ;)

Ps: si eu stiu ca este pentagon "dar"... e mai usor sa ii spun omului despre triunghi (sa stie despre ce vorbesc) Eu ceream dimensiuni, deoarece pot sa ii calculez volumul... si de acolo "restul".
Ps2: mai simplu decat treaba cu X ori Y minus Z... plus 2 degete etc.....: Un paghet de tigari are 8,5cm.... =))
Eu personal masor cu "mana": distanta dintre extremitatile degetului mare si cel mic este de +-20/23cm.... Iau o medie de 20 si gata, iese "din ochi".
Aici (in topicul acesta) insa problema e alta: banuiesc ca vrea sa ii intreaca pe Batman si Koala la una din "calitatile lor extreme", sau mai simplu: "`Muieti is posmagii???"

Eu unul.... zic: "Roger and.... OUT"

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
BratuAlexandra
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2015 18:11:53
Messages: 34
Location: Constanta
IP:
Offline

auzi dar tu ma crezi idioata te rog frumos sa iti masori cuvintele domle nimeni sau cine esti tu...cred ca stiu si eu formele geometrice ca nu am 2ani am 24
BratuAlexandra
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2015 18:11:53
Messages: 34
Location: Constanta
IP:
Offline

si daca esti asa ironic mutati cuvintele in alta parte...poti sa iti masori acvariile si cu piciorul
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com