[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme Zeovit  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Pana la urma schimbi bazinul cu red sea reefer 350?

My nano reef



[Email]
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

Blue14 wrote:Pana la urma schimbi bazinul cu red sea reefer 350?


Nu cred ca schimbatul bazinului o sa il ajute, mai mult posibil sa il si decicleze.

----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
BunicuW
Member

Joined: 11/11/2014 14:55:45
Messages: 125
Location: Bucuresti, Tei
IP:
Offline

Deocamdata nu il schimb, vreau sa vad cum se comporta acest bazin, ce probleme mai am cu el. Red Sea Reefer il aduce o firma in Romania, dar dureaza doua luni, este nou intrat in productie. Mai astept pina la toamna, nu de alta dar sa nu ma plictisesc pe timpul iernii.



Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ca sa ai un nivel mai ridicat de nutrient,nu trebuia sa scoti zeostart si zeobak,complet.Puteai sa scazi debitul prin reactor sau pur si simplu,mai multa hrana.
Ti-ai "infometat" acvariul,ca sa zic asa (zeoliti,antifos,mulm skimat ultra-eficient,etc).Multi o patesc (si o vor pati in continuare) pentru ca au impresia ca zeovit = nutrient 0 absolut.
ZEOvit este un sistem FOARTE EFICIENT in reductia nutrientului,daca nu se are grija,chiar PREA EFICIENT.


P.S. Apropo de nitrat 0. Pune o picatura de zeostart in apa din cuveta,apoi fa testul de nitrat si vezi ce rezultat iti da.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2015 11:25:42


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
BunicuW
Member

Joined: 11/11/2014 14:55:45
Messages: 125
Location: Bucuresti, Tei
IP:
Offline

Din cite stiu eu, nutrientul nu este acelasi lucru cu nitratul, dar am sa incerc sa fac si testul cum ai propus tu.

Am sa incerc sa reduc si debitul la zeoliti si mai ales sa hranesc mai mult.

Acum am in sump urmatoarele: 1 litru siporax + 1 litru matrix + zeolit + 300g de carbune activ + un skimmer nesimtit care scoate mizeire la greu.





Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Zi-i cum vrei tu.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
BunicuW
Member

Joined: 11/11/2014 14:55:45
Messages: 125
Location: Bucuresti, Tei
IP:
Offline

Avand in vedere problemele care tot apareau cu unii corali (care mureau usor usor) am renuntat la reactorul cu zeolit si am trecut la reactorul cu biopeleti. Trecerea am facut-o acum mai bine de doua saptamini si pot sa zic ca vad o imbunatatire a situatiei si anume:

1. Am introdus un Kenya tree care a supravietuit si este deschis
2. Coralii au inceput sa prinda culoare, nu mai sunt toti maro.
3. Ca puncte minus, am inceput sa am nitrati si fosfati, fapt ce a dus la aparitia unor alge verzi.

Deci sistemul zeovit functioneaza atita timp cit stai linga el si respecti recomandarile, nu se poate aplica la un bazin la care vrei sa umbli cit mai putin.
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com