[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
no name  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

imi place.
Spune`mi si mie te rog ce valori ai la No2,No3,Cl2 si restul.

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Teste la apa nu mai fac deocamdata, la momentul actual nu sunt necesare. Oricum iti spun cu siguranta ca no2 e 0 , no3 sub 10 iar cl 0. La bazinul asta am o filtrare excelenta, incarcatura biologica e destul de mica. Ph e undeva la 6.5-6.6 , co2 dupa test e galben la doar 1bula/sec. sec.
[ICQ]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Frumos , Narcis !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

ai avut vreo "reteta speciala" de ai ajuns la parametrii astia?)

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Multumesc elis de aprecieri.

@hauser Bineinteles mai buzoiene ca e o jmecherie in toate. In acvaristica trebuie sa fii jmecher sa reusesti. Reteta mea consta intr-o bagheta magica, care bagheta se afla intr-o trusa care mi-o doream eu de mult, in copilarie, se numea Cutia micului magician. Am pastrat-o cu sfintenie peste 35 de ani, s-o dau mostenire la copii, pe vremea aia nu prea se gaseau jucarii asa ca aveam mare grija de ele. Acea bagheta cred ca s-a activat cumva, probabil de la un ferrari mare si rosu, cu telecomanda prin fir, aia mergea cu o baterie de 4,5v patrata. Faza e ca acum nu se mai fac baterii din alea patrate, deci nu cred ca o sa-ti iasa vreodata jmecheria. Plus ca au stat una langa alta pe sifonier atatia ani, sincer, n-ai nici o sansa.
[ICQ]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Narcis, sunt fanul tau nr. 1

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline


Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Pentru ca ieri a fost foarte cald, am sarit peste ziua de curatenie. Acum fiind mai racoare, pregateam de zor cele necesare schimbului de apa. Pentru ca m-am mai ars in trecut, mi-am pus frumusel ochelarii, trebuia sa am din nou pui de la "unica" femela matura(deocamdata sper) si bine am facut. In dreptul sorbului de la filtru, e o frunza de dud, hrana naturala sub care statea a mea femela. Pe langa sorb, niste pitici mici care inotau, cand ii vad ca-i trage sorbul. Am oprit imediat canistra si am eliberat puiutii care erau pe buretele grosier pus pe sorb, bineinteles cu mizeria aferenta stransa. Acum stau si ma uit la ei cat sunt de mici, o sa trag si o poza din aia a mea, profi
[Thumb - IMG_20150710_110458.jpg]

[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Ca sa intru direct in subiect, ne-a omorat canicula asta. Bazinul cu creveti e plin cu apa si doar cativa supravietuitori, iar in bazinul cu pesti am avut si acolo pierderi destule. La un moment dat, venind dupa o scurta vacanta, in bazinul mare erau 34 de grade, in asta mic cu creveti 32. In casa nu puteai respira...Am cules bineinteles pestii si crevetii morti, schimb de apa si ventilatoare. Din pacate vad ca anubiasii mei mari si frumosi se duc usor, au inceput sa se duca de la rizom, cred ca singurul lucru care-i mai scapa e racirea vremii.
La creveti au murit toti puii din ultima serie, singurul lucru care m-a determinat sa incerc sa continui este femela, care e plina iar de oua si a supravietuit eroic.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Caldura ne-a afectat pe toti...sper sa treci cu bine peste si sa-ti refaci atat buruienile cat si colonia de creveti.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Din pacate efectele caldurii au fost resimtite din plin de crevetii mei, am pierdut si femela acum ceva timp iar azi s-a mai stins inca unul. In total mai am 9 creveti, 7 sunt productie proprie iar doi din cei achizitionati de mine. Mai stau o perioada sa vad cum mai merge si vad ce hotarare o sa iau, eventual mai bag vreo 20-30 red cherry sa am la ce sa ma uit. Gazonul l-am tuns, o sa pun o poza cand se ridica putin.
In bazinul cu pesti anubiasul inca e in chinuri mari, le-au dat frunzulite noi dar toti au probleme la rizom.
Pestii inca mai gasesc modalitati de sinucidere, chiar daca le-am pus plasa sa nu mai sara, un filigera era uscat pe intaritoarea din geam, intre plasa si intaritoare sunt cam 15-20mm. In rest sunt sanatosi si o duc bine.
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Din diverse motive (proiecte si dureri de spate) nu am mai facut nimic la nici un bazin, cred ca am cam 3 saptamani de la ultimul schimb de apa. Norocul meu este ca am populatie putina si filtrare buna. De fertilizare nici vorba, totul merge din inertie.
[Thumb - IMG_20151111_101931.jpg]

[Thumb - IMG_20151111_101821.jpg]

[ICQ]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

II trebuie putina forfecuta
Fa schimburi mici, zilnic - o cana de 1 litru dimineata si una seara => 14 litri pe saptamana si tot e mai mult decat nimic


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Asa este Lucian, doar ca uneori din lipsa timpului chiar uiti si de litrul acela. Azi am facut de dimineata un schimb de apa, am scos mosul si am pastrat cateva firicele. Restul merge la donat.
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Ieri mi-a facut colegul l0ngh0rn ceva teste no2=0, no3=0, po4=0, kh=7 si gh=9. M-am apucat sa ajustez valorile no2, no3 si po4, insa gh si kh mai astept. E posibil(eu sunt convins ca aceasta este cauza) ca din cauza schimburilor de apa foarte rare sa creasca kh si gh, mentionez(spre rusinea mea) ca ultimul schimb de apa a fost pe 12 nov 2015, aproape acum o luna?
Voi repeta testele probabil joi sau vineri, sa vad in urma fertilizarii si a schimburilor de apa cum stau.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Banuiesc ca ai evaporare si mai completezi cu apa, ceea ce se evapora.
Daca faci asa (si nu completezi cu apa de osmoza), atunci asta este cauza cresterii duritatii.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Depinde si ce duritate are apa de schimb.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Duritatea oricum va creste.
Pentru ca la evaporare, iese doar molecula de apa, nu si mineralele care confera duritate apei.
Acestea raman si se adauga altele odata cu completarea cu apa proaspata.

Bineinteles, plantele consuma si calciu si magneziu, ceea ce incetineste cresterea duritatii, insa in timp ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Da, asa este, dar pe de alta parte daca stai sa te gandesti si crevetii consuma din calciul din apa, si mai ales melcii...
Posibil ca daca are apa de schimb la dh 10 sa zicem si dansul avea substrat care scade duritatea, in timp substratul si-a pierdut eficienta si asa s-ar explica. Daca apa de schimb are duritate 8 si in acvariu este 9, atunci DA, de la evaporare . Oricum 1-2 grade, daca bagi niste pomaceea consuma mult calciu.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da si crevetii consuma.
De asemenea si explicatia cu substratul este viabila. Daca are un astfel de sol si daca e vechi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com