[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Marine aquarium 100x65x55  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Buna treaba ai facut! Hai ca nu mai ai mult, poti sa te gandesti sa incepi sa colectezi apa de osmoza ... sa mai castingi niste timp (asta daca nu ai pompa booster)
Spor in continuare

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Si dupa o jumatate de zi de munca, lucrurile arata astfel:
[Thumb - 2014-11-22 18.43.32.png]

[Thumb - 2014-11-22 18.45.25.png]

[Thumb - 2014-11-22 18.44.29.png]

[Thumb - 2014-11-22 18.44.03.png]

[Thumb - 2014-11-22 18.44.57.png]

[Email]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Tin sa ii multumesc lui Dragos care a avut rabdarea de a sta efectiv cu mine in telefon pe toata durata operatiunilor.
tevile nu sunt inca lipite acest lucru urmand a se intampla cel mai probabil luni.
[Thumb - 2014-11-22 18.45.50.png]

[Email]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Fain! O singura chestie, sa nu lipesti capetele de 45 de la tur ca este foarte posibil sa nu iti placa flow-ul. Poti sa pui niste banda teflon pe teava (sa tina presiune) si sa reglezi dupa ce te joci putin cu ele (cand ai apa si piatra in display)

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

In a doua jumatate a zilei am fost la cineva care ma ajuta cu capacul. Acesta va fii construit din alucobond si komatex.
[/youtube]https://www.youtube.com/watch?v=S-kQ-e-tUK0&list=UUFurFS4LWkRkM7Ml5P_xIPw[youtube]

Din cauza unei probleme cu o freza nu am reusit sa terminam capacul urmand ca luni sa facem incercarea numarul 2.0
[Email]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Sebastian Costin wrote:Fain! O singura chestie, sa nu lipesti capetele de 45 de la tur ca este foarte posibil sa nu iti placa flow-ul. Poti sa pui niste banda teflon pe teava (sa tina presiune) si sa reglezi dupa ce te joci putin cu ele (cand ai apa si piatra in display)


Mersi, asa mi-a spus si Dragos, nu o sa le lipesc decat la final.
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Sper ca ai dat gaura in "varful" tevii de open siphon (aia din dreapta)... cu furtun in ea, montat corespunzator.
- Vezi ca tevile sa nu intre in apa (in sump) mai mult de 2-4 cm... ca sa se amorseze sistemul ca lumea.
- Robinetul de pe open siphon e bun doar ca sa poti sa umbli la teava... in mod uzual, el trebuie sa fie deschis 100%.


Lucrare ingrijita, felicitari!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Prin filtru ala sper ca nu vrei sa treci apa din sump, are filet din cupru si iti va omora toate nevertebratele. In rest faina lucrarea .. spor in continuare.
[Yahoo!]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

r_o_n_i wrote:Prin filtru ala sper ca nu vrei sa treci apa din sump, are filet din cupru si iti va omora toate nevertebratele. In rest faina lucrarea .. spor in continuare.


Filtrul ala are filet de 1"... iar daca foloseste un conector sau reductie de plastic.... este imposibil sa ajunga apa la cupru. In afara de asta, daca observi din poza: partea de interior are diametrul "de primire" mult mai mic... iar partea de cupru se termina cam la 2mm inainte de finalul orificiului.... Daca infileteaza un conector... si mai are si o garnitura de cauciuc... in momentul infiletarii, sectiunea respectiva este depasita iar conectorul ajunge in "zidul" final. Am acelasi tip de filtru la discusi cu acelasi tip de conexiune.... primul lucru asta am verificat: daca are cuprul contact cu apa: NU, nu are contact.

image

This message was edited 2 times. Last update was at 23/11/2014 02:20:14


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:- Sper ca ai dat gaura in "varful" tevii de open siphon (aia din dreapta)... cu furtun in ea, montat corespunzator.
- Vezi ca tevile sa nu intre in apa (in sump) mai mult de 2-4 cm... ca sa se amorseze sistemul ca lumea.
- Robinetul de pe open siphon e bun doar ca sa poti sa umbli la teava... in mod uzual, el trebuie sa fie deschis 100%.


Lucrare ingrijita, felicitari!


Multumesc de aprecieri,
Inca nu am dat gaura in capac, urmeaza, trebuie sa vad daca gasesc un fiting ceva care sa se potriveasca acolo.
Tevile vor intra aprox 1-1,5 cm sub nivelul apei in sump.
[Email]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nimeni wrote:
r_o_n_i wrote:Prin filtru ala sper ca nu vrei sa treci apa din sump, are filet din cupru si iti va omora toate nevertebratele. In rest faina lucrarea .. spor in continuare.


Filtrul ala are filet de 1"... iar daca foloseste un conector sau reductie de plastic.... este imposibil sa ajunga apa la cupru. In afara de asta, daca observi din poza: partea de interior are diametrul "de primire" mult mai mic... iar partea de cupru se termina cam la 2mm inainte de finalul orificiului.... Daca infileteaza un conector... si mai are si o garnitura de cauciuc... in momentul infiletarii, sectiunea respectiva este depasita iar conectorul ajunge in "zidul" final. Am acelasi tip de filtru la discusi cu acelasi tip de conexiune.... primul lucru asta am verificat: daca are cuprul contact cu apa: NU, nu are contact.

image


Imi pare rau ca v-am indus in eroare cu acel filtru...el va fii de fapt CO2 scruber, deci acel carbon va fii inlocuit si prin el va trece aer.
Carbunele si phoshguardul vor fi pusi in ciorapi cel mai probabil in compartimentul unde e matrixul.
Am pus CO2 Scrubberul acolo din lipsa de spatiu, sper sa aiba loc tot in acel compartiment si reactorul de biopeleti.
[Email]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Salut ,Catalin !Foarte tare lucrarea pe care ai facut-o !Spune-mi si mie te rog, daca ala este reglajul definitiv in cutie la tevi si daca da, la ce nivel ai facut reglajul in cutie.......... full siphon la ce distanta in jos de golurile de la dintii pieptanului ,apoi open sipfon....si teava de siguranta...
Reglajul l-ai facut cu Dragos pt tevi ?

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:Inca nu am dat gaura in capac, urmeaza, trebuie sa vad daca gasesc un fiting ceva care sa se potriveasca acolo...

Eu am folosit o cupla rapida de la aparatele de osmoza... cot din ala de 90 grade, cu un capat filetat si cu celalalt capat in care bagi furtun.

Ceva de genul asta: http://www.wts-online.ro/magazin/cupla-rapida-cot-38-furtun-x14-filet-exterior-p-614.html

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

elis wrote:Salut ,Catalin !Foarte tare lucrarea pe care ai facut-o !Spune-mi si mie te rog, daca ala este reglajul definitiv in cutie la tevi si daca da, la ce nivel ai facut reglajul in cutie.......... full siphon la ce distanta in jos de golurile de la dintii pieptanului ,apoi open sipfon....si teava de siguranta...
Reglajul l-ai facut cu Dragos pt tevi ?


Salut, da reglajul l-am f?cut cu Dragos.
Dup? cum se vede ?i în desen latura orizontala a cotului de la full sifon se afla aproximativ la 1 cm deasupra locului unde încep din?ii piaptanului. Cam la aceia?i în?l?ime ar trebui sa fie ?i ?eava de la supraplin.
La fel, partea orizontala a cotului de la open sifon este la 4 cm sub locul de unde încep din?ii.
Oricum reglajul mai poate fi ajustat în momentul în care o sa fac proba cu apa în func?ie ?i de globul pompei de recirculare, pentru ca în afar? de ?eav? de la pompa în caseta nu o sa lipesc nici ?eav?.
Sper ca am explicat bine, a?a am în?eles de la Dragos ca or sa stea lucrurile...
 Filename Screenshot_2014-11-23-13-34-46 [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 897 Kbytes
 Downloaded:  26 time(s)

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2014 15:36:55

[Email]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:
CatalinBarbu wrote:Inca nu am dat gaura in capac, urmeaza, trebuie sa vad daca gasesc un fiting ceva care sa se potriveasca acolo...

Eu am folosit o cupla rapida de la aparatele de osmoza... cot din ala de 90 grade, cu un capat filetat si cu celalalt capat in care bagi furtun.

Ceva de genul asta: http://www.wts-online.ro/magazin/cupla-rapida-cot-38-furtun-x14-filet-exterior-p-614.html


Da, doar ca nu am asa ceva in casa iar de cumparat nu stiu de unde din Sibiu, iar colet doar pentru asta nu se poate
Ma gandeam sa improvizez ceva dintr-un splitter din ala de la pompele de aer...vedem
[Email]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Si am gasit solutia...
[Thumb - 2014-11-23 18.57.25.jpg]

[Email]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Multumesc! Cred ca din greseala, ai confundat open sifon cu full sifon......

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

elis wrote:Multumesc! Cred ca din greseala, ai confundat open sifon cu full sifon......

Da asa e cand mi-am dat seama nu am mai putut modifica...
[Email]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Prima proba cu apa




by koala:

- am reparat linkul youtube,
- BA-ul merge asa cum trebuie sa mearga, ti-a iesit totul perfect!

This message was edited 3 times. Last update was at 27/11/2014 00:02:00

[Email]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Catalin ! Te misti ingrozitor de repede !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com