[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal-Acvariu Biotop  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu la 360l(120/50 cm baza) am folosit 50 kg(nu mai retin ce dimensiune are bazinul tau) ,dar o parte se pierde la spalat si nu am fost prea delicat la spalare : tot ce plutea in masa apei goleam cat mai repede (in curte) nu stateam prea mult sa se aseze, am repetat asta pana cand sub jetul de apa ramanea limpede nu se mai tulbura ; mai bine mai mult decat putin
[Email]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Baza:120X40

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Hello,
Am cumparat pana la urma 2 saci de nisip alb (25kg)
L-am spalat,am spalat si acvariul si m-am pus pe treaba.
Pietrele sunt ok....nici o reactie cu otetul.
Am aranjat lemnele de mi-a iesit pe ochi ....mi-a inghetat si mana.( am apa de foraj)
Filtrul e ok....debit f bun.Momentan mai iese aer.
Astept sa se limpezeasca apa si sa se coloreze maro,daca nu...o sa cumpar solutie.(Black water de la Tetra parca)
Plantele o sa le iau in week-end.Voi fi plecat din oras si nu ajung...
Mai trebuie sa aranjez substratul...cum am tot miscat crengile,s-a cam imprastiat.
P.S Am mai multe frunze,dar nu le-am pus

Cam asa arata acum....


image

image

image

This message was edited 3 times. Last update was at 04/09/2014 10:34:13


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mi se pare ca a iesit misto

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

stefanp,multumesc. Mai e putin de lucru pana la rezultatul final.

De astazi....

image

This message was edited 2 times. Last update was at 04/09/2014 13:33:07


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Si mie imi place, totusi cateva sugestii, la pietre: sa nu fie raspandite uniform pe fund ci un pic grupate eventual doua grupuri (haotice mai naturel) ideea e sa ramana si culoare libere mai mari ,poti ridica putin nisipul pe ele ca si cum ar fi spalate din substrat -cea din mijloc mai spre stanga , pietrele mari catre centrul aglomerarii iar cele mici rotunjite mai spre exterior sa faca trecerea treptat oarecum spre substrat ,mai vezi si cand ai plantele . Despre plante citeam mai nou ca de exemplu echinodorusii se gasesc mai mult in rauri/parauri cu curs mai rapid cum e Rio Xingu , in rest plante mai putine in zonele lagunare doar valisnerii (gigantea as pune euspate /lateral), nimphea si plutitoare (zambila de apa). A la radacini : asa cum sunt iti va fi dificil sa intervii in bazin (curatenie ,etc.) , cel putin asa pare din imagini :centrul/ mijloc spre fata mai liber ti-ar usura accesul si tie si ar fi si un spatiu de inot pentru pesti, spor.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/09/2014 13:54:20

[Email]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna seara,
Au aparut ceva pete albe pe lemne....
Ce pot fi?Am inteles ca nu afecteaza apa si ca dispar de la sine....Asa o fi?
image

Si nu stiu de la ce mi s-a albit furtunul de la pompa de aer...doar partea care e in apa.Nu mi s-a mai intamplat pana acum la niciun acvariu.Chiar asa de repede?

image


ocean ,multumesc.
Pietrele o sa le mai aranjez dupa ce pun plantele.
Da,o sa fie cam greu cand o sa fiu nevoit sa aspir/sifonez nisipul....

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2014 22:47:02


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Imi recomandati sa iau plante de la Hornbach?
Vroiam sa le iau de la aceeasi persoana de la care am mai luat pesti si mi-a facut si acvariul,dar momentan nu mai are plante.
Sa iau de la Hornbach? Nu vreau sa ma umplu de alge...

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2014 15:47:47


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Este un anunt cu plante aici
http://acvariu.ro/forum/posts/list/30963.page#p256022

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am pus:-Echinodorus ozelot
-Cryptocoryne walkerii
-Vallisneria gigantea
-Valisneria(simpla)

In urma cu cateva zile am rearanjat pietrele si radacinile (le-am si curatat si degeaba).

image

image

image

Ce progam de luminat sa aleg?Ce duarata? 6H? De la cat la cat?


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu-ti fa probleme cu mucusul, o sa dispara

0.5W/litru pentru 6 ore pe zi e suficient pt ce plante ai acolo.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ok
7-10 si dupa 18-21?
Sau..6h in continuu?

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna ziua,
Deja e o luna+1 sapt. de cand am inceput setup-ul si as vrea sa vad cum e cu ciclarea.....Ce teste de apa imi recomandati?
Acvariul e la fel ca si in poza de mai sus.Plantele sau mai dezvoltat putin....
Cand sa fac un schimb de apa?
Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2014 12:40:16


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ca si teste Salifert sunt singurele mai de doamne ajuta, la pret decent si calitate buna -minus la cel de phosfati care nu e asa grozav dar e suficient , restul de Jbl ,Tetra , Sera si care mai sunt prin petshopuri sunt sub . Teste mai bune sunt cele de la Hanna dar sunt mai scumpe . Referitor la perioada de iluminat intrerupta eu nu o pot intelege , nu e ceva natural (dar na nu sunt cu gradinaritul subacvatic)-nu ai eclipsa in mijlocul zilei frecvent , iar ca si durata poti incepe cu mai putin -6 ore dar e in functie si de cat iti vizionezi acvariul, eu o tineam 10 ore aprinsa .
O sugestie leget de modul cum sunt puse mladitele de vita ai unele puse arcuit ,ambele capete sunt in substrat arata parca ar fi o colivie/cusca , ar da mai bine ca ele sa vina de sus cu partea ramificata (daca au) spre nisip , ar arata mai natural la modul cum intra radacinile in apa

This message was edited 2 times. Last update was at 12/10/2014 13:13:36

[Email]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ok...
De ce teste am nevoie..mai exact?
NO2,NO3,NH4 ?
Sa vad ce o sa gasesc prin magazine de la Salifert.
Referitor la pauza de ilmuminat...mi-e teama ca o sa apara alge,daca tin lumina mai mult aprinsa.....

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
AdiC
Member
[Avatar]

Joined: 04/03/2014 07:08:31
Messages: 119
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cu plantele pe care le-ai pus nu mai e biotop. Echinodorus ozelot e un hibrid, iar cryptocorynele sunt specii asiatice. In blackwater nu sunt plante submerse doar plutotoare. Neonii traiesc de obicei in blackwater. Otocinclusii, corydoras si ancistrus sunt "sanitari sudamericani", dar trebuie alesi in functie de ce biotop vrei sa faci. De exemplu corydoras panda e din Peru. Ancistrus sp. il gasesti in Brazilia etc si nu poti denumi un biotop "Biotop Amazonian" sau "biotop sud american" . Trebuie sa alegi un loc mai exact. Asta daca vrei biotop.

RIVENDELL
Archipelago
Grey Heavens
[Email]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Vor mai fi schimbari...momentan raman plantele astea.Probabil o sa las doar Vallisneria.
Am vazut acvarii "Biotop Amazonian" cu Echinodorus....Am gasit ceva liste de plante pt acvarii biotop si fiecare e diferita.....In unele am vazut Cryptocoryne,in altele nu...etc.

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
AdiC
Member
[Avatar]

Joined: 04/03/2014 07:08:31
Messages: 119
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pai asa e la noi. Vedem chestii. Nu conteaza ca sunt corecte daca cineva spune ca e biotop, cum e si topicul tau, altii vad, fac ca si tine si spun si ei ca au vazut undeva. Cred ca ai luat si tu un exemplu gresit. Si am mai spus nu exista asa ceva " Biotop amazonian". Amazonul are mii de km si mii de afluenti. Unii pesti traiesc in unele zone, in unele zone nu sunt plante (blackwater), in clear water sunt si plante, plutitoare sunt peste tot.
Ai putea sa modificci titlul sa nu se ia si altii dupa tine. Dar pana la urma faci cum vrei.

RIVENDELL
Archipelago
Grey Heavens
[Email]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Puteti schimba titlul...
Ok...amazonian nu e.Atunci ce biotop e?
Daca raman pe amazonian,ce trebuie sa schimb?

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
AdiC
Member
[Avatar]

Joined: 04/03/2014 07:08:31
Messages: 119
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Momentan nici un biotop pentru ca echinodorus ozelot e o planta hibrida pe care nu o gasesti in natura. Asa cum nu poti face biotop cu flowerhorn, ramirez electric blue etc. Daca vrei sa faci biotop trebuie sa-ti gasesti un punct mai exact din imensul amazon , sa te informezi si sa il faci conform cu natura. Uitate in semnatura mea la Archpelago. E un biotop Rio Negro in Arhipelagul Anavilhannas la 100km nord de Manaus. Am o greseala in el. Hemigrammus bleheri nu traiesc in zona asta. Daca ii scot am un biotop corect. Fiind blackwater nu am nici o planta. Poti sa te interesezi de Rio Tapajos care are clear water sau Orinoco sau Branco.

RIVENDELL
Archipelago
Grey Heavens
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com