[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fac pe desteptu' cu algele si uite ca.....  XML
Forum Index » Alge
Author Message
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu cred ca s-a mai spus pana acum: algele cresc foarte bine daca sunt fosfati multi in apa, mai mult decat atat, tin fosfatii in ele pentru o perioada lunga de timp si se hranesc cu ei.
Eu cred ca ar fi bine daca ai face un test de PO4 (daca nu cumva ai facut deja) si sa ti fosfatii cat mai jos pana se consuma din algele existente si duce la moartea lor.
[Email]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Da, stiam, dar....
In primul rand stiu ca algele astea de care vorbesc eu sunt asociate cu un exces de fier. Exces care la mine nu avea de unde sa apara pentru ca nu am mai folosit fertilizant in momentul cand le-am zarit.

In al doilea rand, din cate am citit io pana acuma, algele NU stocheaza nimic. Nu au nici frunze nici radacini nici rizomi. Tocmai pe asta se bazeaza cea mai mare parte din metodele naturale de combatere a lor (gen intuneric, privare de nutrienti...) si tot din cauza asta, in cele din urma, pe termen lung vorbind, plantele castiga batalia asta. Pentru ca plantele au intr-adevar stocuri de nutrienti. Deci, rugaminte: da-mi si mie un link unde scrie ca algele stocheaza fosfati (sau orice altceva), te rog. Daca se poate.

Si nu in cele din urma, despre orice acumulare de micro sau macro nutrienti am vorbi, repet: eu faceam schimburi dese de apa (de 2 ori pe saptamana cate 25%). Marturisesc ca nu am facut test de fosfati, dar daca e vorba de acumulare de nutrienti, inseamna ca nu poate fi de vina decat apa potabila. Si am sincere indoieli in legatura cu asta, din motive evidente.

Val.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu am citit despre acumularea de fosfati a algelor pe termen chiar foarte lung, intr-o carte de la JBL si mi s-a parut foarte important .
Nu pot sa-ti dau un link insa am scanat pagina pentru tine.
[Email]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Multumesc foarte mult. Zau ca nu te crezusem. No ofeence...
Algele stocheaza nutrienti... Hmmm... E o informatie foarte importanta pentru mine. Si cred ca nu numai pentru mine, dar eu zic ca e de verificat. O a doua sursa, macar....
Din motive evidente nu prea mai am incredere in tot ce citesc pe brosuri si prospecte de la marile firme de profil.

O sa demarez maine un studiu intens.

10x again
Val.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Si raspunsul este:

"TRUE"

Multumesc @RaresLuc. Mie personal mi s-a schimbat un pic modul de a vedea algele...
Si asta nu e tot.

Ba mai mult, cianobacteriile isi pot face stocuri de azot. Astfel incat, de exemplu, intr-un mediu in care abunda fosforul (fosfatii) dar lipseste azotul (azotati, azotiti, amoniac), ele sa o duca bine mersi... Si nu un timp, ci pentru un timp nedeterminat, pentru ca "fac rost" de azot din aerul atmosferic. Fantastic. Ce adaptare. Uneori nu imi vine sa cred cand citesc astfel de lucruri.

Pentru curiosi:

"Changes in the ratio of nitrogen to phosphorus (N ratio) can affect algal species composition within a given lake. Some species of cyanobacteria (blue-green algae) have a competitive advantage over other algae by having the ability to fix nitrogen, whereas other types of algae cannot. Nitrogen fixation is the process of converting unusable nitrogen (atmospheric nitrogen) into usable nitrogen (ammonia). This characteristic allows these species to exist in areas where low nitrogen availability inhibits growth. Therefore, under phosphorus-rich conditions, when nitrogen may be limited, blue-green cyanobacteria algae have a competitive advantage because they can utilize ("fix") nitrogen directly."

Pentru cei care vor sa citeasca tot articolul:

Articol super interesant despre alge

Val.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com