[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"El Grande"  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

elis wrote:Bafta la lipit acvariul !


Multumesc.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Instalatia de iluminat, sunt si neoanele - deocamdata e pe o bucata de polistiren la serviciu, urmeaza sa o trnsfer pe capac.
[Thumb - WP_20140806_002.jpg]


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Poze cu "sicriul", cum zice sotul meu. A fost lipit acum doua saptamani cu Bison negru ptr acvarii. Aseara am lipit si autocolant negru pe spate.
Vineri imi vin si intaritoarele longitudinale din sticla de 10 mm, si cred ca duminica ii fac proba cu apa.
[Thumb - WP_20140831_003.jpg]

[Thumb - WP_20140831_002.jpg]

[Thumb - WP_20140831_006.jpg]

[Thumb - WP_20140831_001.jpg]


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Arata foarte bine acvariul, sa fie cu noroc !
Instalatia de iluminare ai mai trecut-o pe capac? Sunt curios cum arata.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Vineri imi vin si intaritoarele longitudinale din sticla de 10 mm, si cred ca duminica ii fac proba cu apa.

Nu pune apa Duminica daca lipesti intaritoarele Vineri, lasa-le la intarit macar o saptamina.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ah cand vad un acvariu asa mare si gol mi se face din nou pofta nebuna de acvaristica
spor si succes.



Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc ptr incurajari.
Dupa ce mi am facut calculele si m am gandit la solutia cea mai usor de pus in practica, de mine, am decis sa fac capacul din pal, as vrea sa arate ca a lui Humbert, doar ca pe negru, sau ca a lui Koala.
Inca nu am comandat pal-ul, instalatia de iluminat este in aceeasi stare.
Porcu - referitor la o saptamana de uscat nu stiu ce sa spun - cel c are mi a lipit acvariul, face mereu acvarii asa mari si dupa 24 h le umple cu apa, si nu a avut probleme. Ma gandesc ca daca rezista acvariile lui, al meu care are deja doua sapt si vineri va avea trei va rezista cu intariturile lipite dupa 48 h.
Nu stiu ce sa zic.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

sa stii ca la mine doar cadrul este din PAL. Capacul pe care sunt prinse neoanele este din Komatex de 10mm si a fost destul de scump (vreo 150-200 de lei, ca a trebuit sa iau mai mult decat aveam nevoie, ca asa se vindea coala de Komatex).
dar avantajul este ca e usor si poate fi ridicat cu totul; daca era din PAL era foarte greu si ar fi trebuit sa-i pun o balama ceva, pentru acces.
asa, cand am nevoie de acces, ridic tot capacul si-l sprijin de perete si am acces la toata suprafata acvariului.

cat despre confectionarea cadrului, pregateste-te sa te chinuiesti, daca vrei sa-l faci tu. mie mi-a fost foarte greu sa fac imbinarile cat de cat aliniate. am folosit cepuri si L-uri metalice pe interior, insa nu a iesit nici pe departe perfect, daca te uiti de aproape, se vede.

norocul e ca dupa cateva zile, nu mi-a mai pasat.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/09/2014 12:36:24




Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Stiu cum e la tine capacul, am recitit topiciul tau, eu il fac din doua placi ca al lui Koala, fara balamale.
La masca standului, eu sunt cu ideile, sotul cu munca . Am de gand sa dau gauri cu burghiul mai mic si apoi sa fac prinderea cu holzsuruburi cu capul ingropat, peste care lipesc niste buline de ale speciale ptr asa ceva.
Asta e , tre sa iasa ceva.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Poze cu "sicriul", cum zice sotul meu. A fost lipit acum doua saptamani cu Bison negru ptr acvarii. Aseara am lipit si autocolant negru pe spate.
Vineri imi vin si intaritoarele longitudinale din sticla de 10 mm, si cred ca duminica ii fac proba cu apa.

Unde ati gasit silicon Bisson Negru?
Ma intereseaza si pe mine.
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Mi l a adus cel care a lipit acvariul. Mi a luat 20 lei pe tub.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Ma bag si eu in topicul tau cu niste poze de la capacul meu. Sticla de deasupra de neoane este de fapt oglinda, reflecta lumina in bazin. Deasupra este lipit colant maro.
[Thumb - IMG_9377.JPG]

[Thumb - IMG_9381.JPG]

[Thumb - IMG_9384.JPG]

[Thumb - IMG_9378.JPG]

This message was edited 3 times. Last update was at 02/09/2014 17:42:14


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Porcu - referitor la o saptamana de uscat nu stiu ce sa spun - cel c are mi a lipit acvariul, face mereu acvarii asa mari si dupa 24 h le umple cu apa, si nu a avut probleme.

Eu am testat lipitura cu geam de 10 mm de mai multe ori cu bucati de geam. Dupa 24 de ore siliconu' e intarit doar la suprafata, in interior e moale. N-as supune presiunii dupa 24 de ore o lipitura cu geam de 10 mm.

Poze: smilie ... Poze cu plante
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

doar 24 h pt o lipitura cu silicon? cam putin

eu lipit prost o laterala la un acvariu (partea de jos era iesita 1mm innafara bazei) grosime 6mm , iar dupa trei zile , cand am bagat caterul in el , pe lama caterului au ramas dare cleioase.


eu as astepta macar o saptamana

pestisoru meu de aur
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Sincer , nici eu nu am avut curaj sa pun apa in acvariu dupa 24 h, acusi are trei saptamani de cand sta la uscat, era vorba doar de cele doua intaritoare longitudinale.
Dar, asta e, am sa mai astept, desi nu prea mai am rabdare.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

intre timp baga si niste ranforsari la suportul ala, pare, de fapt este cam fragil ...

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Subscriu la cele spuse. Eu am bagat apa in bazin dupa 3 saptamani .

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:acusi are trei saptamani de cand sta la uscat, era vorba doar de cele doua intaritoare longitudinale.
Dar, asta e, am sa mai astept, desi nu prea mai am rabdare.

Se stie ca rabdarea e principale calitate a unui acvarist ....... si cea mai rara .
Asteapta macar o saptamina, presiunea e mare si risca sa deformeze putin siliconu' semiintarit din mijlocu' lipiturii. Stropeste lipitura cu apa cit de des ai chef, grabeste intarirea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
Stropeste lipitura cu apa cit de des ai chef, grabeste intarirea.



merci de pont

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Din pacate bat pasul pe loc, cei de la Moldoglass iar mi au tras teapa, trebuia sa mi aduca intaritoarele vineri si au amanat ptr luni-nu au avut loc in masina-ptr 2 straifuri de 5 cm?
Neseriosi si cu sticla m au plimbat vreo 2 saptamani. Asta e. Daca nu le aduc, marti cumpar de 8 mm si gata.
Am dat comanda de pal ptr stand si asta e gata pe 16 septembrie.
Rabdare....

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com