[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rock pooling  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Interesanta treaba asta cu dormitul pe o parte
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Cred ca era inceputul intrarii in hipotermie.
Vestea buna e ca au supravietuit peste noapte in bucatarie. Temperatura a urcat la 17-18 *C si apa s-a curatat cu filtrul intern. Acum urmeaza sa operez un schimb de apa si apoi sa dozez niste bacterii nitrificatoare.

[Thumb - 20141230_104154.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2014 15:55:52


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pestii sunt tot in bucatarie, unde ii supun unui regim riguros de ingrasare. Urmeaza sa-i transfer inapoi afara, intrucat temperaturile nu mai scad sub 0 *C. Sotia a insistat sa-i tinem pana pe 16 in locatia actuala, intrucat prognoza anunta temperaturi scazute in jurul acelei date. Daca era dupa mine, erau deja afara.

[Thumb - 20150101_221811.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Si un scurt video in timpul hranirii pentru o imagine mai completa.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline





___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Azi am reusit sa gasesc id pentru pestisorii mei: European seabass (Dicentrarchus labrax).
In romaneste se pare ca i se zice lavracul sau lupul de mare.

Eu inteleg pe deplin de ce i se zice lupul de mare: intr-o zi mi-am pus in minte sa-i hranesc pana nu mai pot manca.
Dupa sase cuburi de enriched frozen mysis m-am oprit.
Mananca complet un cub in mai putin de cinci minute.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Filtrarea bio la asta mic cu levrek o faci doar prin scheletul ala sau il tii doar din schimb de apa?

Cryptic Cherries - West-Africa river
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Andrei, sa le pui o greutate peste capacu' ala de plastic... astia sunt in stare sa iasa de-acolo si sa dea iama in proviziile familiei.
Altfel, lupu' de mare e foarte bun la gust... eu il servesc, cu precadere, in concediile "grecesti". Cu vin alb, sa fim bine intelesi!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Un scurt rezumat 03/08/2014 - 14/01/2015:

¤ pe 3 august 2014 am adus de la mare intr-o galeata de plastic pestisorii. Multi erau morti intrucat galeata s-a varsat. Cei 12 care au supravietuit erau in apa de pe fundul galetii. I-am pus fara aclimatizare in acvariu cu apa sarata sintetica si au supravietuit. Ulterior am pus niste nisip de aragonit folosit pe fundul acvariului si am adaugat o doza de bacterii nitrificatoare Dr. Tim's. Dupa vreo saptamana am cumparat airline suficient cat sa pot pune air pump din casa. Dupa prima saptamana aveam pe teste o cantitate minima de NH3 (se citea prin lateral), NO2 0 si NO3 in cantitate copioasa. Spre rusinea mea, nu am mai repetat niciodata testele.

¤ intrucat pestii au supravietuit o perioada substantiala in aceasta formula, doar din schimburi de apa ~100% la 1-2 saptamani, am decis sa adaug scheletul de coral. Am mai dozat de cateva ori bacterii dupa schimburile de apa (Dr Tim's One and Only si WasteAway). Am mai pierdut 4 pesti inexplicabil (agresiune?).

¤ am intrat in iarna cu 8 pesti.

¤ pestii au supravietuit 10 zile in septembrie 2014 fara mancare (vacanta din Romania) si inca 10 zile in decembrie 2014 (vacanta din Elvetia) doar cu dozat copepozi inainte de plecare.

¤ pe 30 decembrie 2014 I-am bagat in bucatarie din cauza temperaturilor sub 0. Am adaugat un filtru mecanic cu burete. Am schimbat apa mai des, am curatat nisipul de detritus si am hranit pestii mai bine (cu frozen iradiat, deci steril).

¤ pe 14 ianuarie 2015 sotia a gatit toata ziua si pe la 17:00 mi-a dat un sms sa vin acasa pentru ca au inceput sa moara pestii. Erau la 48 de ore de la un schimb de apa si observasem de dimineata un comportament ciudat (nu au venit sa cerseasca mancare) ceea ce m-a determinat sa mai fac un schimb de apa de 50% in acea dimineata. Cand am ajuns acasa, patru erau inca vii si unul a murit la scurt timp. Supravietuitorii respirau rapid si nu aratau prea bine. Am decis sa-i transfer afara cu apa noua. Dimineata nu mai era niciunul viu. Au mai ramas cele doua anemone Actinia.

Si ca sa raspund la intrebare: filtrarea era exclusiv biologica, cu nisip de aragonit si schelet de coral, ajutat de circulatie cu piatra de aer si exportul nutrientilor cu schimburi totale de apa la doua saptamani.

Am pastrat apa pentru teste ca sa determin daca apa a fost problema.

Si o poza cu victimele:



[Thumb - 20150115_191406.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Dupa doi ani jumatate, am golit acvariul, l-am spalat pentru cateva ore cu tehnica celor doua furtunuri (lasat furtunul de gradina sa curga in el, scos apa cu un alt furtun direct la scurgere, cu potrivirea debitelor). L-am lasat cu nisip si piatra si inalbitor concentrat peste noapte.

Vreau sa incerc sa ii dau gauri, as putea sa-l conectez in circuit inchis la un chiller (cu pompa conectata in circuit, afara din acvariu).
[Thumb - 20170814_121322.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2017 13:32:32

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ieri am incercat sa dau gaura in sticla.
La prima gaura m-am grabit pe partea de finalizare si rezultatul a fost mai putin decat perfect: din nerabdare am pus prea multa presiune la sfarsit si gaura a avut doua ciobituri, care s-au continuat cu crapaturi pe toata lungimea geamului din spate (am si scapat putin bormasina in geam). Apoi am exersat alte gauri, pana cand am invatat tehnica si am sfarsit prin a da gauri perfecte, care nu zgarie la deget. Experienta este una foarte pozitiva odata ce ti-ai facut mana.
Inca nu m-am dumirit cum sa fac acvariul de afara pentru viata marina indigena v2.0, dar inclin spre o varianta sumped cu overflow si pompa de recirculare.
Weekendul acesta am intregit fauna cu un ac de mare Syngnathus rostellatus, o scoica vie si un melc Nassarius reticulatus.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com