[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu 180l cu decor facut de mine :)  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Alcatraz
Junior member

Joined: 25/04/2014 15:39:00
Messages: 58
Location: Bucuresti sector 3
IP:
Offline

De ajuns la divort nu se pune problema,stiu cand sa fortez si cand nu e cazul sa mai insist ideea am plantat-o,acum trebuie sa o las sa se obisnuiasca cu ea si sa o dezvolt usor,usor.Chestia cu vacanta este o idee buna si este bine venita si pentru mine problema este alta "stii m-am gandit sa schimbam si noi mobila de bucatarie, am vazut niste aranjamente frumoase,cred ca s-ar vedea bine si la noi "
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

oricum cea mai buna metoda este sa propui ceva imens, dupa care cedezi, greu dar cedezi la planul initial si asta doar de dragul partenerului/partenerei


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Alcatraz
Junior member

Joined: 25/04/2014 15:39:00
Messages: 58
Location: Bucuresti sector 3
IP:
Offline

Salutare, am reusit intr-un final sa fac pasul cel mare .Update la un acvariu mai mare 140cm/70cm/65cm geam de 15mm cu intarituri in H. Standul este din rectangulara de 40x30x3 sudat si vopsit de mine cum am putut eu mai bine imbracat in pal crem.Nisip negru si un portbagaj de pietre dintr-un rau de la munte.Acum mai trebuie sa bricolez un capac si gata.Incerc sa atasez ceva poze
[Thumb - IMG_0426.JPG]

[Thumb - IMG_0498.JPG]

[Thumb - IMG_0368.JPG]

[Thumb - IMG_0407.JPG]


Acvariu 640l- Ciclide Africane
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

frumos a iesit mult mai bine

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2015 11:17:26


Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Alcatraz
Junior member

Joined: 25/04/2014 15:39:00
Messages: 58
Location: Bucuresti sector 3
IP:
Offline

Multumesc

Acvariu 640l- Ciclide Africane
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imaginea generala arata bine de tot, felicitari!

O sa te carcotesc cu privire la pietroaie... asa cum le-ai aranjat, o sa adune mizerie si-o sa-ti fie greu sa aspiri pe sub ele.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In sfarsit cineva care trece la adancimea buna a unui acvariu Felicitari! Neaparat lumina, ca fara nu are viata. Dupa ce pui lumina o sa vezi ca rearanjezi si bolovanii
Pune ventuzele la tubul de absorbtie a filtrului ca prea sta intr-o rana


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Alcatraz
Junior member

Joined: 25/04/2014 15:39:00
Messages: 58
Location: Bucuresti sector 3
IP:
Offline

Multumesc, foarte adevarat in legatura cu mizeria, inca caut o solutie pentru asta si nu gasesc.O varianta ar fii sa mai fac inca o triere a bolovanilor cu toate ca am mai scos vre-o 2 sacosi mari de cora .Oricum astept sugestii.In legatura cu lumina am 4 proiectoare led,3 de 10w si 1 de 20w iar cu tevile de tur si retur am reusit sa le refac traseul cu teava pvc-u, sunt mult mai bine.Problema mea este cu mizeria dintre bolovani ,intrebare: daca suplimentez filtrarea interna cu un JBL i200 plin cu bureti si dau mai tare pompa de valuri sa iasa mizeria dintre ei?

Acvariu 640l- Ciclide Africane
Alcatraz
Junior member

Joined: 25/04/2014 15:39:00
Messages: 58
Location: Bucuresti sector 3
IP:
Offline

facuta acum pe seara
[Thumb - IMG_0569.JPG]


Acvariu 640l- Ciclide Africane
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lumina data de proiectoare este prea concentrata. Proiectoarele sunt bune daca sunt ridicate mai sus... Din aceasta cauza acvariul nu pare luminat bine.
una sau doua pompe in interior pot face curenti care sa mai scoata mizeria. Trebuie sa rearanjei si pietrele.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Lucian ,cum crezi ca o sa mai vada mizeria de sub pietre daca are aceea culoare de nisip ? Poate din cauza culori inchise, nu se vede bine interiorul nici cand este luminat !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Una-doua pompe de valuri (cum sunt cele folosite la apa sarata) ar putea sa ajute la treaba cu mizeria adunata sub bolovani. Teoretic.
- Practic, nimeni nu-ti poate spune acum... trebuie sa incerci si sa vezi.
- Am zis pompe de valuri, si nu powerhead-uri!... pompele de valuri misca apa "oarecum" concentric, spre deosebire de powerhead-uri (care fac un jet laminar, drept si violent).
- La fel si cu aranjamentul bolovanilor, e o treaba care ar trebui sa tina cont de curentii din bazin... in orice caz, as evita "suprapunerea" mai multor pietre si as incerca sa nu creez cotloane complicate (acolo se strange detritusul).
- Lumina e o chestie de gust, in bazinele "africane"... conteaza sa-i placa acvaristului, ca pestii oricum se descurca.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

@ALCATRAZ eu tin sa te laud,sincer,mie unul imi place foarte mult, am mai vazut in ultimul timp acvarii cu africani pe aici,cu pietre de multe tipuri si backgrounduri care nu se potrivesc cu pietrele si etc,aici la tine totul imi pare aranjat cum trebuie pentru un acvariu care sa dea bine la privit.Ai ceva stofa de artist in tine din ce-mi dau eu seama,nu toti au ochi sa aranjeze pietrele in felul in care le-ai aranjat tu.Bravo!
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com