[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Instalatie de schimb apa la picatura  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici la el nu merge, ca sta la bloc comunist si caloriferele sunt reci bocna ... da' asa, ca idee, jos palaria!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mai copii stau eu la bloc comunist (cum sta 99% din tara ca dupa rebeliune nu prea ne-am mai dat in vant cu constructiile, ca e scumpe) da' am un calorifer de 2 m (ce vedeti nu este nici jumate de calorifer - 26 elementi ca cica stau la parter si vine frigul de jos). Daca dau pe 3 la termostat fac 26 de grade in camera. Pai eu nu m-am luat dupa toti copii care si-au scos caloriferele de fonta si le-au inlocuit cu table de doi lei si acum se plang ca nu fac caldura Cine si-a pus aluminiu este mai castigat

Referitor la solutia cu furtunul infasurat de calorifer trebuie sa luati in calcul ca randamentul este foarte mic si eu am intrebuintat doar pentru zona de calorifer 15m de furtun si trebuia sa iau dublu...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dar sa faci un colac intr-un mic acvariu unde tii apa la 40 de grade sau ceva ? Acoperit bine inteles. Nu stiu insa sa fac un calcul caloric acum la ora asta

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ideea a fost de a utiliza surse de emergie respectiv caldura existente pe care nu platesti in plus. Asa puneam pe traseu un incalzitor si problema era rezolvata.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Salut.
Hai ca am reusit sa finalizez si eu faimosul "schimb de apa la picatura".Functioneaza de doua zile fara probleme.Partea cea mai grea mi s-a parut cu reglarea robinetului ca sa obtin cat vreau eu,respectiv 1.2 litri pe ora.Iti trebuie precizie chirurgicala cand reglezi robinetul.Chiar ma intrebam si va intreb si pe voi,care mai aveti cunostinte in instalatii,nu exista un robinet care sa aiba o cursa cat mai lunga astfel incat sa se poata regla mai usor?Cam cum erau alea cu rozeta pe vremuri,dar sa se deschida cate putin.
[Email]
silviu.rdk
Member
[Avatar]

Joined: 21/03/2013 14:57:15
Messages: 198
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Se gasesc pt articole de gradina picuratoare reglabile sau robineti de plastic destul de finuti. Ideea e sa poti scadea cat mai mult presiunea apei pana la ultimul robinet de reglaj.


[Email]
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Presiunea este scazuta,o data de reductorul de la gardena care este montat pe instalatie si a doua oara de robinetul cu ventilul pe con pe care il pot regla cum vreau eu(bineinteles in anumite limite).O sa merg sa ma uit pe la articolele de gradina sa vad de un picurator din asta cu reglajul cat mai fin.Ideea este ca in momentul de fata am reusit sa obtin ce debit am vrut,dar mi-ar prinde bine un robinet care sa ma ajute sa fac mai usor acest reglaj.
[Email]
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Salut.Hai ca am trecut pe la un Hornbach si am cumparat un cap de picurare reglabil de la Gardena si intr-adevar cu asta se poate regla debitul mult mai bine,cred ca merge si sub 1 l/h.Dezavantajul ar fi ca nu se gaseste la bucata si trebuie cumparat un set de 10 bucati.
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si ai cumparat 10 buc? Cat costa bucata?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Pai ce era sa fac,sa-l desfac si sa-mi iau doar unul?
Tot setul de 10 bucati costa vreo 27 lei.
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

in cazul asta te scap eu de 5 buc, daca nu ai ce face cu ele

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

N-am ce sa fac cu toate in momentul de fata...cand vrei sa le iei dai un semn sa vedem cum ne intersectam pe undeva.
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ok, vorbim pe pm

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Dupa multe cercetari amanuntite mi-am realizat si eu instalatia cu schimb la "picatura" Pentru asta am folosit un pahar decantor cu bumbac 0,5 microni, regulator presiune cu manometru, robinet drept bazin wc, si cap picurator de la Gardena, trebuia sa iau tot setul. Am reglat debitul la 1l/h. Am observat ca nu afecteaza temperatura in bazin chiar daca apa este rece.
[Thumb - IMG_7678.JPG]

[Thumb - IMG_7684.JPG]

[Thumb - IMG_7681.JPG]

[Thumb - IMG_7683.JPG]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com