[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi cultura hrana vie  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Domnul de la care cumpar eu tubifex ii aduce in piata intr-o galeata de 10l plina.Ma gandesc ca are crescatorie,caci nu stiu de unde i-ar putea recolta iarna.Eugen a spus ca sunt tratati,am sa il intreb de curiozitate.Multumesc celor care au scris aici opiniile,experientele si sugestiile.

Eu hranesc si Bettanul cu tubifex caci nu mananca nici el fulgi.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dupa parerea mea pentru a avea Tubifex 100% safe e nevoie de niste mijloace de deparazitare care depasesc posibilitatile noastre. Iar pretu' ar fi pe masura. Tot ce putem face e sa reducem riscurile.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Azi vin acasa,ma uit la acvariu,vad pestii...vreau sa le dau mancare.Iau borcanul cu tubifex,75% morti .Am incercat sa-i iau pe cei vii caci erau facuti ghemotoc,restul erau imprastiati si i-am aruncat.

Intrebarea este...de ce au murit?Tin sa precizez ca azi nu a fost nimeni acasa de dimineata,fapt pentru care nu a fost focul facut in semineu.In casa a fost frig de la 8 dimineata pana la 4 cand am ajuns eu,posibil sa fi murit de asta?Tubifexul nu rezista la temperaturi mai scazute?

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Tubii au prostul obicei sa moara cind nu au suficienta apa proaspata schimbata. Poti sa ii pastrezi mult si bine intr-un vas in care sa picure continuu apa proaspata si rece. O solutie foarte ok nie mi se pare tinerea lor in bazinul cu apa de la wc unde apa se ''schimba'' permanent. Bineinteles in acel bazin nu trebuie sa ai pastile de acelea odorizante si bineinteles trebuie sa ai o sotie intelegatoare
Trebuie sa iei in calcul si faptul ca tubii pot fi purtatorii unor boli. Am hranit multi ani pestii cu tubi si nu am avut probleme in general dar au mai fost si exceptii. Primii discusi pe care i-am afvut (prin 95-96) i-am omorit datorita unei hraniri cu tubi purtatori ai unei boli dupa ce timp de un an si ceva ii hranisem tot cu tubi fara sa fi avut vreo problema.
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

O sa incerc sa fac un fel de instalatie dintr-o sticla si un robinet de tip "L" si o sa ii amplasez in beci,unde nu e nici cald dar nici foarte rece.Eu nu am avut probleme pana acum cu ei,pestii nu dau semne de boala,dar o sa incerc sa gasesc cat mai repede altfel de hrana vie.

Merci pentru informatii!

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
laszlo
Junior member

Joined: 28/01/2013 12:32:38
Messages: 12
Location: Targu Mures
IP:
Offline

de ani buni numai tubi , daphnia , dau la pesti si sa sti ca la noi il culeg eu , tubi speli de mai multe ori pe zi si nu ai probleme cu ei saptamini mai ales pe vreme mai racoroasa si lasi cit mai putina apa pe iei
[Email]
gore19712000
Junior member

Joined: 22/05/2016 07:07:22
Messages: 6
Location: Tg.Jiu
IP:
Offline

Vand culturi stabile microviermi si grindal
0730620628
Cristi Acvaristul
Unripe member

Joined: 10/12/2017 19:08:40
Messages: 1
IP:
Offline

B?ie?i am nevoie de ajutor, vad ni?te mici gândaci în cultur? mea de grindal si niste acarieni, ce pot face!!??
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com