[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul care se intretine singur  XML
Forum Index » Apa
Author Message
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

iar ai reinventat roata ;)
exista deja controlere pentru "conditionat" apa din acvariu.. in f de ce parametrii citeste, mai da drumul la co2, la apa, la cine stie ce aqua... medicament..
exista deja!!!!!!!
dar nu mai zic nimic de pret... la cit costa, mai bine cu galeata...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

buzunar wrote:

Cred ca aici problema e ca la o discutie pe forum se amesteca profesionisti cu amatori, si recunosc, eu sunt amator...

Si eu tot amator sunt, dar diferenta intre mine si tine este ca mie imi pasa ce se intimpla cu niste suflete care depind numai de mine....
buzunar wrote:Am incercat sa reiventez roata :lamer: si paradoxal, daca nu ai timp si totusi vrei sa ai un acvariu poti sa ai unul la cheie (acvaristica pentru tonti) si functioneaza fara mari eforturi dar te costa ceva mai multi bani si mai putin timp(merge daca stai la munca 12 ore/zi). Aici maestrii o sa rada.

Cine sa rida? Poate doar un prost. Acvariile pe care le intretin altii si tu nu faci decit sa te uiti la ele dupa 12 ore de munca nu mai sunt acvarii. Sunt bibelouri si atit.

buzunar wrote:.... sa lasam gluma, maine schimb apa!

Mare grija cit schimbi din ea, sa nu le provoci un soc.
buzunar wrote:Cand va aparea acvariul care se autointretine, va rog, anuntati-ma!

Acela nu va mai fi acvariu...Tocmai am vazut intr-un magazin de jucarii o cutiuta care imita destul de bine un acvariu - plante de plastic si pe celebrul Nemo. Roteai cheita si Nemo dadea din coada si se invirtea de 2-3 ori...

Si in final, am o mare rugaminte la tine - nu ne mai lua cu "profesionisti", "maestrii", etc - ca nu se face. Poate unii chiar sunt si chiar isi merita acest titlu, dar au suficienta modestie si generozitate, incit nu merita sa fie luati peste picior.
buzunar
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/08/2003 14:49:19
Messages: 69
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Dolly wrote:
Si in final, am o mare rugaminte la tine - nu ne mai lua cu "profesionisti", "maestrii", etc - ca nu se face. Poate unii chiar sunt si chiar isi merita acest titlu, dar au suficienta modestie si generozitate, incit nu merita sa fie luati peste picior.


Dolly, nu stiu de ce recurgi la argumente de personalitate, pentru ca nu este cazul.
killy_ady
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2005 18:11:51
Messages: 74
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

buna seara. am urmarit cu atentie replicile dvs. si credeti-ma ca nu imi vine sa cred ca mai exista oameni detinatori de acvariu,nu acvaristi ,care nu schimba apa cu lunile smilie oameni buni voi chiar nu cititi ? ps; sper ca allen si buzunar sa traga concluzia cea mai buna
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Acvariu' are 100 litri, ai scalarii si discusii acolo de peste 6 luni ....... asta inseamna ca au cel putin 9 luni ....... presupun ca nu i-ai cumparat mai tineri de 3 luni ....... fara suparare, da' avind in vedere volumu' acvariului, pastrind proportiile, scalarii aia nu arata ca niste scalari de 9 luni ....... nu-mi dau seama exact ce dimensiuni au, da' e evident ca sint mici, piperniciti, impiliti, somalezi ....... nici discusii nu par a avea dimensiunile unor discusi de 9 luni .

MA, de pe atunci am zis ca tin scalari si discusi impreuna, dar nu am specificat ca astia ar fi acei scalari. pe cei mari care s-au ales perechi i-am dat la schimb cu astia mici, cat despre discusi, cel galben de cand l-am primit am avut o vaga banuiala ca ramane pitic, si chiar ma incanta ideea, cel albastru este destul de mare si arata bine. poza este facuta prin iulie daca mai tin bine minte.

cat despre schimbatul apei, prefer sa fac schimburi asa cum le-am facut si pana acum, atata timp cat totul decurge normal si nu am probleme. am facut si schimburi saptamanale, dar am constatat ca si daca le fac la 1 sapt., la 2, sau la 4, parametrii apei raman cat de cat constanti. de aici trageti voi concluziile.
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Schimbati apa cand si cata vreti. Inchid topicul asta.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com