[Logo] Relansare magazin online acvaristica shop.acvariu.ro
Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] Back to home page 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Expozitie-Acvariu Reef Herastrau  XML
Forum Index » Carciuma
Author Message
naitsirc
Senior member
[Avatar]

IP:

Cred ca daca ar fi existat protectia animalelor pentru pesti, multi dintre noi nu am fi azi aici.

P.S. Imi doresc si in Oradea o astfel de expozitie... cei de la Reef, nu faceti o filiala si in capatul astalalt de tara?

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

IP:

tonnydea wrote:Mi se pare mie sau le cam tineti partea astora de la reef.
Pe site cand incepatorii omoara pesti cu acvarii neciclate si boli usor de tratat sunteti foarte exigenti, dar cand vine vorba de niste profesionisti in domeniu sunteti foarte intelegatori...

Exista o vorba care spune ca "Tonul face muzica!".

- Ti-am explicat, cred ca destul de clar, ca organizatorii au avut la dispozitie doar 2 luni in care sa amenajeze totul... de la zero!
- Unele lucruri au trebuit facute pe fuga, deoarece primaria ii presa ca sa deschida pe 01 iunie.
- Fii sincer si apreciaza, tu singur, cat de utila topicului a fost comparatia dintre costul biletului de la Antipa si costul biletului de la Expozitia din Herastrau... totusi, suntem pe un forum de acvaristica.
- Mi se pare foarte firesc sa le atragem atentia incepatorilor, atunci cand gresesc... Ca sa aiba de unde sa invete!
- Este evident ca tinem partea celor de la Reef, nu e nimic de ascuns aici... sunt o mana de oameni care au facut ceva pentru acvaristica romaneasca si care incearca sa ridice standardele in acest hobby.

tonnydea wrote:Imi cer scuze daca cineva considera ca am poluat postul.

Nu trebuie sa pozezi in victima sistemului ticalosit, ca zau nu e cazul!

This message was edited 2 times. Last update was at 06/06/2012 13:50:06

Samson & Delilah / Marele African / Angels in heaven / Life is like a box of chocolates / Nemo's House / The Big One / Cubul / The Return
tonnydea
Member
[Avatar]

IP:

@koala

- tu mi-ai explicat ,nimic de zis, dar parerea mea ramane asa cum a fost intiparita cand am vazut zeci de pesti bolnavi pentru care nu se facea nimic;
- sunt total de acord ca termenele trebuiesc indeplinite, dar totusi trebuie sa avem si o garantie a lucrarii;
- suntem la topicul carciuma, topic in care se poate discuta orice (parca asa scria in regulament);
- ma asteptam la mai mult din partea unor profesionisti;
- vom vedea pe viitor cum evolueaza ... cum am spus in 2 - 3 luni o sa vizitez iarasi ca sa vad marea schimbare, sper in bine.

- nu pozez nicaieri ... ca nu sunt fotomodel, doar un amarat de inginer ...

Sunt stupefiat de toate aceste jumatati de masura care ne sunt bagate pe gat la noi in Romania pe motiv ca "Las-o ba ca merge asa".
Oricum, repet , astea e parerea mea. Nu cautam aici pe forum pe cineva sa imi judece parerea.

Seara placuta !

"Betta barracks"

Decât sa-ti iasa vorbe, mai bine sa-ti iasa ochii.
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

IP:

tonnydea wrote:am vazut zeci de pesti bolnavi pentru care nu se facea nimic

De unde stii? Ai facut vreun test chimic la apa sa vezi daca s-a facut acolo vreun tratament sau nu? Sau cineva trebuia sa-ti deschida usile standurilor pentru a-ti arata cutiile cu medicamente si schemele de tratament? Abtine-te de la a trage concluzii in necunostinta de cauza. Da, exista pesti bolnavi acolo, dar gandeste-te la alt aspect legat de parerea ta referitoare la lipsa de interes a celor ce administreaza acolo. Crezi ca ii convine cuiva sa piarda bani; pragmatic vorbind? Un peste mort inseamna o cheltuiala in plus, deoarece trebuie inlocuit. Si crede-ma ca nu este o cheltuiala mica.
tonnydea wrote:sunt total de acord ca termenele trebuiesc indeplinite, dar totusi trebuie sa avem si o garantie a lucrarii

Da, garantia exista. Daca ai fi fost un pic mai atent, si ti-ai fi rezervat mai mult timp pentru vizita, ai fi putut observa poate speciile de pesti care sunt acolo. Si ai fi vazut ca pe multe dintre ele putini dintre cei ce viziteaza acea expozitie vor ajunge vreodata sa le vada in alte bazine sau de ce nu "pe viu", in ocean. Ca sa nu mai vorbesc de numarul de specii si de pretul unora dintre ele. Nu voi da din casa (oricum nu este cazul aici si acum) dar muuuulti dintre pestii de acolo sunt mai scumpi decat venitul unei familii modeste din Romania. De ce nu ai facut poze si sa vii sa intrebi ce specii sunt, pentru a te edifica, asta daca nu te-ai lamurit cu listele aflate langa bazine?
Corect, nu exista poza pentru fiecare peste, dar ca denumire sunt trecuti toti. Puteai sa iei denumirile de la bazinele care te interesau, apoi sa cauti pe net sa vezi ce si cum. Crezi ca mobilierul acela putea fi intesat cu poze, astfel incat sa iasa un fel de expozitie de pictura, combinata cu ceva acvarii? Hai sa fim seriosi.
tonnydea wrote:suntem la topicul carciuma, topic in care se poate discuta orice (parca asa scria in regulament);

Corect, cu conditia sa nu aberam
tonnydea wrote:ma asteptam la mai mult din partea unor profesionisti

Adica ce vroiai mai mult de atat? Ti-au fost date cateva detalii referitoare la deschiderea acestei expozitii. Daca ai fi citit cu atentie si ai fi corelat cu cateva reguli acvaristice (pe care ar trebui sa le cunosti) poate ca ai fi avut alta opinie. Mai mult profesionalism? Baga tu bani, fa ceva mai smecher decat este acolo, lasa si intrarea gratis (sau eventual da-le omenilor 10 lei la iesire) apoi vorbim si de profesionalism.
tonnydea wrote:vom vedea pe viitor cum evolueaza ... cum am spus in 2 - 3 luni o sa vizitez iarasi ca sa vad marea schimbare, sper in bine

Nu stiu de ce am impresia ca nici atunci nu vei fi multumit.
tonnydea wrote:ca nu sunt fotomodel, doar un amarat de inginer

Pai atunci e bine, inseamna ca le ai cu calculele. Poate faci cateva si ne spui cam la cat cresc costurile de intretinere acolo. Costuri permanente si invariabile. Socoteste sute de tuburi de neon, zeci de pompe si incalzitoare, cilere, instalatii de conditionat aerul, hrana, medicamente, salarii si multe altele. Totul fara sponsorizari sau bani scursi printre degete de statul romanesc ci doar din incasari. Spuneai de Antipa. Ai idee ce bugete au acolo si ce cheltuieli? Intereseaza-te si poate ne spui si noua.
tonnydea wrote:Sunt stupefiat de toate aceste jumatati de masura care ne sunt bagate pe gat la noi in Romania pe motiv ca "Las-o ba ca merge asa".

La asemenea atitudine, da-mi voie sa am si eu una pe masura: te-a tras cineva cu forta inauntru? Nu. Atunci? U|nde este problema? Aaaaa, daca intrarea ar fi fost moca, probabil ca ai fi vorbit doar la superlativ.
tonnydea wrote:Oricum, repet , astea e parerea mea. Nu cautam aici pe forum pe cineva sa imi judece parerea

Corect, asta este parerea ta. Romania este o tara libera, iar parerea nu poate fi omorata in fasa. Dar odata ce ti-ai expus-o pe un spatiu public, care functioneaza dupa regulile aceleiasi libertati, ar trebui sa te astepti si la pareri diferite.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

IP:

N-am fost la expozitie, n-am cum sa ajung => nu pot sa comentez. Dar pot sa ma bucur ca exista, e bine ca exista, bine in primul rind pentru noi. Presupun ca o mare parte din vizitatori o reprezinta "familioanele" , mama, tata si copilu' (de multe ori isteric ). Copilu' isteric se da cu fundu' de pamint ca vrea si el acvariu, o parte din parinti vor ceda "santajului", vor cumpara un acvariu ....... cele mai multe vor deveni acvarii jalnice ....... dar o mica parte din parinti vor incepe sa se informeze, unii vor descoperi ca le place si vor evolua, vor ajunge pasionati adevarati si ne vom intilni pe forum, vom avea cu cine discuta, de la cine invata, vom avea cu cine sa mai facem schimburi de plante sau pesti ....... iar cind cineva va avea nevoie de cine stie ce raritate de planta va avea sanse sa gaseasca la cineva de la noi ....... nu-i ceva nemaivazut ca cineva sa devina acvarist de calitate in urma cumpararii unui acvariu pentru a satisface mofturile copilului, avem destui pe forum ....... asta pe termen scurt.

Pe termen lung, o parte din copiii care au vizitat expozitia vor fi impresionati si vor deveni acvaristi buni . Acvaristica de la noi e la pamint pentru ca nu avem acvarii publice, expozitii ....... orice manifestare de acest fel contribuie esential la cresterea cantitatii (in prina faza) si, ca o consecinta, a calitatii acvaristilor .......

E pacat sa scoatem in evidenta defectele expozitiei, e greu de organizat asa ceva chiar si cind ai timp suficient la dispozitie, cind esti presat de timp devine imposibil sa fie perfect din prima. Eu zic sa ne bucuram, n-avem nimic de cistigat daca vinam greseli.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2012 11:28:12

Poze: smilie ... Poze cu plante
kirucd
DIY Master
[Avatar]
IP:

Dupa cum spun americanii: +1

Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
naitsirc
Senior member
[Avatar]

IP:

alber wrote:
tonnydea wrote:Oricum, repet , astea e parerea mea. Nu cautam aici pe forum pe cineva sa imi judece parerea

Corect, asta este parerea ta. Romania este o tara libera, iar parerea nu poate fi omorata in fasa. Dar odata ce ti-ai expus-o pe un spatiu public, care functioneaza dupa regulile aceleiasi libertati, ar trebui sa te astepti si la pareri diferite.

Lasa 'nea Alber... stii matale vorba aia:
A vorbit si badea Ion
Ca si el e om.

Sau cealalta:
Apa trece, pietrele raman.

Cei de la reef au pus o piatra (a se citi milestone) in acvaristica romaneasca... sa mai puna si altii altele si apoi sa scoata ochii...

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

IP:

Am primit permisiunea, din partea organizatorilor (Reef.ro - Andy si George ) de a fotografia Expozitia si de a posta cateva imagini EXCLUSIV PE ACEST FORUM!

Voi incarca in curand un numar destul de mare de imagini, imagini care arata munca si efortul depus pentru ca noi sa ne putem bucura de aceasta expozitie... va asigur ca pozele nu reprezinta poate nici 50% din ceea ce este acolo... nici talentul de fotograf nu ma da afara din casa, nici aparatul sapuniera nu e cine stie ce scula... cu toate acestea, m-am straduit sa prind aspecte inedite si sa va dau barem o idee despre ce vorbim noi aici, in ultimele 3 pagini.

Samson & Delilah / Marele African / Angels in heaven / Life is like a box of chocolates / Nemo's House / The Big One / Cubul / The Return
Pretorians
Membru de baza

IP:

Am fost cel care a deschis topicul si eu inca nu am ajuns .
Pufff mama masi -
Cu siguranta o sa ajung si eu in wee. Pana atunci o sa ma delectez cu pozele lui Koala.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

IP:

Ok, hai sa vedem cate ceva... mentionez ca multe dintre pozele facute nu mi-au "iesit" (reflexie aiurea in geam, lipsa aparat performant, nepricepere personala)... cu toate acestea, am si cateva imagini care arata decent:

Pavilionul cu pestii de apa sarata

image
image
image
image
image

Pavilionul cu pestii de apa dulce

image
image
image

Cativa dintre pestii de apa sarata

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Cativa dintre pestii de apa dulce

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

aurel
Junior member

IP:

In seara asta am facut si eu o vizita si am ramas impresionat. Felicitari mi-au placut foarte mult!
Pretorians
Membru de baza

IP:

setapu-rile de la acvariile de apa dulce sunt dementiale - simple dar de mare efect.
La cei de apa sarata sunt mare profan in materie in afara de "mare frumusete" nu ma pot pronunta.
Nu am cum sa nu intreb, ce peste e ala din poza de dinainte de discusi, de zici ca a furat o cocasa de la cineva

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2012 21:04:38

stefanp
Moderator

IP:

Super tare!

Ce substrat e in acvariul asta: http://img189.imageshack.us/img189/8520/59162882.jpg ?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano | Highway to hell

Romanian Aquascaping Contest 2014

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
IP:

stefanp wrote:Super tare!

Ce substrat e in acvariul asta: http://img189.imageshack.us/img189/8520/59162882.jpg ?

Fertisoil sau Deko line de la Aquatic Nature cred.

O zi buna,
Dragos

Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
stefanp
Moderator

IP:

Cred ca fertisoil e. Mersi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano | Highway to hell

Romanian Aquascaping Contest 2014

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

IP:

Lucrurile nu sunt intamplatoare. In ciuda unor pareri, efortul depus a fost extrem de mare. De la efort fizic la material.
Pai de exemplu discusii nu sunt discusi. Sunt Discusi Stenker. Alesi de mana la locul faptei.

Acu vreo 2 zile au aparut specii noi, populeaza cateva bazine care erau mai golase. Si parca si ceva corali.
Eu am vazut expozitia:
* Inainte de a se pune apa in bazine (era decor, dar nu era totl finisat)
* Sambata 2 iunie
* Ieri (doar pavilionul marin)

Nu va lasati inselati de faptul ca in 2-3 bazine cate un peste arata mai rau, se depun eforturi pentru a-i vindeca pe toti.
Cateva bazine au ceva diatomee, dar e normal in perioada initiala, la o ciclare rapida.

BLOG
mosu @ acvariu.ro
big.fish @ acvariu . ro
Il soostin™ pe in proiectul Nano
[Email] [WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

IP:

Tot ce e in poze a fost facut in 2 luni ????????

WOW. Ma gandesc cat a durat la Dragos pana si-a facut el acvariul (luni bune doar un acvariu, cu piese) deci cred ca efortul logistic a fost usias chiar daca finante au fost.

..... am vazut unul din acvarii plin cu anubiasi prinsi in lemn, ma intreb cat o fi durat aranjarea lor.

Sper doar ca vor avea angajati niste oameni priceputi si motivati sa il tina sclipitor cum arata acum

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

IP:

Poate ca ar fi util ca aceia dintre voi, cei care mai activati si pe alte forumuri de acvaristica, sa faceti cunoscuta aceasta expozitie... in fond, cu totii impartasim acelasi hobby, indiferent de culoarea politica, de simpatiile personale, sau de forumul favorit.

Eu mai activez pe forumul prietenilor de la Reefcentral, asa ca am deschis si acolo un topic:

http://www.reefcentral.ro/forum/viewtopic.php?f=4&t=173

mosu
Administrator
[Avatar]

IP:

S-a lucrat si noaptea

BLOG
mosu @ acvariu.ro
big.fish @ acvariu . ro
Il soostin™ pe in proiectul Nano
[Email] [WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

IP:

tonnydea wrote:
- nu pozez nicaieri ... ca nu sunt fotomodel, doar un amarat de inginer ...

Sunt stupefiat de toate aceste jumatati de masura care ne sunt bagate pe gat la noi in Romania pe motiv ca "Las-o ba ca merge asa".

Pai exact pe seama faptului ca despre ingineri se zice mai mult sau mai putin condescendent ca au privirea inteligenta dar nu pot sa se exprime pun cele scrise de catre tine...si nu pe ce au scris colegii mei mai inainte. Asadar nu o sa cred ca este rea vointa din partea ta…
Altfel daca as lua mot a mot ce ai scris acolo as zice ca e foarte usor sa stai in fata unui acvariu de 126 de litri cu gupani, xifi si mulinezi iar de dupa tastatura unui computer sa comentezi aparaturi, pesti si mici neajunsuri ale unor acvarii extreme de crude care totusi din punct de vedere tehnologic, peisaj, populatie acvatica sunt la ani lumina…

Ma rog…nu pentru a intarii prin imagini cele afirmate de koala ci doar pentru ca pe vremea cand am scris prezentarea Acvariului eu nu am avut permisiunea de a pune poze …care permisiune vad ca ulterior a fost data pe pile … probabil pile pe afiliatie marinareasca , pun si eu cateva poze care sper sa intregeasca universul de acolo.
In rest numa bine, dar hai sa fim un pic realisti si sa nu mai comentam asa aiurea daca habar nu avem ce se intampla in general in fenomenul complex numit acvaristica.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Astea sunt o parte din poze, cred ca ajung. Atat eu cat si koala folosim fix acelas tip de aparat sapuniera, nu e cine stie ce scula procopsita dar ne-a scos la greu la nevoie

This message was edited 6 times. Last update was at 08/06/2012 12:03:31

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI

Forum Index » Carciuma
Go to: