[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Christos a Inviat! in nici un caz nu e nici o problema cu off topic, ba chiar ma bucura... iar cu xifo mei e totusi o problema... le dasu tubifex uscat, asa cum mi-ai spus, pt a le diversifica hrana. Dar, desi e foarte putin, tot nu il maninca pe tot. Mai mult, ce ramane se duce pe fundul vasului, iar eu sint nevoit sa le schimb apa o data la doua zile. acum a plouat, asa ca am avut apa de ploaie, dar nu am cum sa las apa tre-patru zile in galeata, daca trebuie sa o schimb la doua zile. si ar mai fo o problema. cind primesc acvariul si le pun straturi de nisip cu granulatie mare, cum voi mai reusi sa aspir fundul acvariului? pt ca, oricum, vor trebui sa mai aiba un pic de rabdare pina la filtru...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adevarat a inviat!
marius1 wrote: iar eu sint nevoit sa le schimb apa o data la doua zile. acum a plouat, asa ca am avut apa de ploaie, dar nu am cum sa las apa tre-patru zile in galeata, daca trebuie sa o schimb la doua zile.

Dar nu trebuie sa schimbi toata apa! Faci rost de un furtun si aspiri depunerile de pe fund. Restul de apa scoasa va fi completat cu apa tinuta citeva zile in vase cu deschidere larga, sa iasa clorul din ea. Si nu ai nevoie de apa de ploaie, apa de la robinet e foarte buna.
marius1 wrote:si ar mai fo o problema. cind primesc acvariul si le pun straturi de nisip cu granulatie mare, cum voi mai reusi sa aspir fundul acvariului? pentru ca, oricum, vor trebui sa mai aiba un pic de rabdare pina la filtru...

Grija mare la nisip, sa nu fie calacaros. Testul il faci asa: iei un pic de nisip si pui o picatura de otet. Daca incepe sa "fiarba", inseamna ca are calcar si nu e bun. Poti folosi nisipul care se foloseste in constructii. Aspirarea acestuia se face cum ti-am spus mai sus. Iar un filtru format dintr-un buretel si o piatra de aerare, nu e o investitie chiar asa de scumpa...
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

apa nu o schimb toata, dar nu m-am exprimat eu corect. ideea este ca exact asa aspir, cu un furtun. dar, cind voi avea si nisip, nu il voi aspira si pe acesta? atunci, trebuie sa schimb si nisipul de fiecare data cind aspir mizeriile?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai nu pune si tu nisip fin ca pe malul marii. :-P
Daca e nisip cu granulatie mai mare nu il aspiri, sau aspiri foarte putin.
Acu nu folosi un furtun foarte gros, ca o sa traga puternic si atunci normal ca o sa scoti substratul. Un furtun asa cam cat degetul aratator nu iti face furtuna in acvariu.

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am mai explicat pe forumul vechi... ai mai multe posibilitati:
- exista dispozitive speciale de aspirat substratul (au un tub de plastic mai gros la capat si lung de ~20cm. In el se fixeaza futunul. cand tragi din substrat in diametrul mai mare viteza apei este mai muca si nisipul doar "pluteste" si nu este tras pe furtun)
- iti confectionezi tu un astfel de dispozitiv: o sticla de 0,5litri la care ii tai fundul... taieturile sa fie in zig-zag iar la capat fixezi furtunul
- ti furtunul cu mana si cu un deget agiti substratul iar furtunul aspira de deasupra doar apa cu mizerii
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Dalles am citit ce ai scris despre acvarii sa nu fie suprapopulate.Mi se face rau,si acum imi pare rau ca nu am dat comanda decat de 100L.
Oricum e naspa..cam nasol..ce sa zic.
Ce sa mai zic ca acum in 40L..tin 2 scalari de 8-9 cm , 1 carasel mic,2 gurami de 7 cm,2 jandarmi,1 beta si 2 xipho. .Tocmai de asta am zis..ma risc dau 1,5 mil si le iau un bazin de 100L..sa se simta bine pestisorii..si ia ca nici asa nu e bine :x
Cat despre neveste ..offf..a tras de mine 1 an ..hai ia pestisori..ia pestisori..si cand i-am luat si am incercat sa ii explic cum se hranesc..schimba apa ..etc..mi-a zis sec..pai nu ai vrut tu acvariu..ai grija de ei . Oricum nu imi pare rau fiindca a devenit o pasiune.Nu credeam sa inceapa sa ma pasioneze atat.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com