[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bibils Aquarium - journal  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ha railor.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2012 16:23:00


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai marinarii te imping acolo pentru un sarat mai mare, asa ca tre' sa mentina cineva si aici acelasi trend.
Deci, hai cu unul mai marisor (daca nu mare)

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ha, deci te uiti si acolo

Ei ma imping, e adevarat, dar asa mi-e o sila sa refac setup-uri ... prefer sa trag de ceea ce am. Ce-mi place este sa bibilesc la ele, si ca sunt mari sau mici - tot bibilit e. Numa ca la unul mare preturile cresc exponential - lumina e mai scumpa, sump-ul adauga un cost suplimentar si cu tot ce e de pus in el. Probabil e ceva sa vezi cum inoata pestii de se plictisesc.

Oricum, la acvariul asta am un plan sa fac un relief catarat pana in marginea superioara a acvariului (sau cat mai aproape). Ma tot chinuie inspiratia cum sa procedez mai bine. Si nu din pietre puse una peste alta, ci cu substrat cu tot, sa fie plantat pana la 2cm de luciul apei. Sa vedem.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:Ha, deci te uiti si acolo


Absolut. Imi clatesc ochii tare bine prin bazinele voastre

viulian wrote:
Ei ma imping, e adevarat, dar asa mi-e o sila sa refac setup-uri ... prefer sa trag de ceea ce am. Ce-mi place este sa bibilesc la ele, si ca sunt mari sau mici - tot bibilit e. Numa ca la unul mare preturile cresc exponential - lumina e mai scumpa, sump-ul adauga un cost suplimentar si cu tot ce e de pus in el. Probabil e ceva sa vezi cum inoata pestii de se plictisesc.


Pai cheltuiala cu echipamente cat pentru 3 mici = cat unul mai mare (cat celelalte 3)

viulian wrote:
Oricum, la acvariul asta am un plan sa fac un relief catarat pana in marginea superioara a acvariului (sau cat mai aproape). Ma tot chinuie inspiratia cum sa procedez mai bine. Si nu din pietre puse una peste alta, ci cu substrat cu tot, sa fie plantat pana la 2cm de luciul apei. Sa vedem.


Sunt curios cum anume vei proceda, mi se pare greu sa urci doar cu pietris pana sus...si fara pietre.
Astept cu nerabdare

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Tot am amenintat ca ma apuc de un nou setup pentru acesta azi am facut primii pasi. Instalat un dulap nou pentru 2 acvarii, si jucat cu ceva cartoane:

Ce parere aveti de layout-ul de mai jos ?

image image

image

Cartoanele sunt puse de model, structura finala va fi diferita, facuta dintr-un acrilic de 1mm prinsa cu o plasa pentru ca sa nu o ia la vale substratul. Prin ochii plasei voi strecura peste tot HC. Lumina va fi 3 x Dennerle 11W (acvariu de 30L) - fertilizarea clasica Dennerle cu care am avut success. CO2 evident. Si hranitor automat!! Ha am descoperit hranitoarele, uit sa mai hranesc pestii de cand am hranitoare la toate cele 4 acvarii .. ce bine e, o responsabilitate in minus.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Inca un nano in portofoliu Felicitari domnu' si sper sa-ti iasa ceea ce ti-ai propus !
Nu sunt convins ca forma de acrilic e cea mai buna solutie dar it's up 2 you. Eu as incerca sa construiesc forma cu roci si intre ele as pune substrat si Gravel-ul si acolo as pune HC-u, lasand in acelasi timp si rocile.

Ceva de genul asta
[Thumb - 3820.jpg]

[Thumb - 1000.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2013 20:30:21


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Se pare ca esti pus pe fapte barosane .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ha! Incurajarile voastre ma motiveaza

Multumesc!

@Mihai : Despre structura cu roci, m-am gandit si eu. Nu stiu de ce nu-mi plac rocile. Am un nano cu niste pietre, dar e al naibii de greu sa gasesti ce-ti place, cu textura care trebuie, pe dimensiunile care trebuie - si tot intreband, mi s-a spus ca de fapt daca vreau sa fac ceva fain, trebuie sa ma apuc de ciocanit si sa-mi obtin eu pietrele din altele mai mari... Asa ca vreau sa ard o etapa de frustrari ca n-am noroc la pietre.

Pe cand tapsanul, in controlez milimetru cu milimetru si chiar o sa pot infige si niste lemne mici mici pe post de decor, sa vedem ce-oi gasi dupa ce termin.

@Porcu - nici pe departe barosan sufar de un blocaj cronic al creativitatii si chefului, deocamdata incerc asa, sa ma amagesc. Am bagat niste proportii, dar as vrea sa valea sa fie un pic stramba asa, nu perpendiculara. Poate pe varfuri as vrea sa pun niste micranthemus dar nu stiu cum o sa fie fluxul la apa sa nu mi le culce. Mi-ar trebui niste plante cu frunze mici dar tulpina un pic mai groasa, sa le pot tine asa la 4-5 cm inaltime si sa fie stufoase ...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Poate ceva staurgione repens?
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hai Iuliane, baga jar, ca demult stai pe tusa

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Abia m-am adunat astazi sa mai tai din acrilic. Recolta:

image image

Am taiat baza pe care vor sta toate lipite, cat si vreo 6 din peretii verticali. Mai am vreo 8 de taiat, dar am obosit si plictisit. Urmeaza sa-i dai si pe astia, si dupa aceea sa incep sa fac relieful.

@narcis - staurgione repens arata foarte bine ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com