[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
scalari + discusi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mg_cmt wrote:stiu ca nu e voie nu e bine nu e indicat nu e uzual pentru incepatori...


Daca tot recunosti ca esti incepator, atunci de ce nu alegi specii mai putin pretentioase si care iti aduc nenumarate satisfactii? Uite de exemplu guppy. Nu e nimic dificil in cresterea si intretinearea lor, iar unele exemplare sunt deosebit de frumoase.

Pentru discusii trebuie sa stii "meserie', cum s-ar spune si sa ai ceva experienta la activ. E pacat sa arunci banii pe fereastra si sa nu te alegi cu nimic. Daca se imbolnavesc, stii cum sa-i tratezi, de exemplu? Iar intrebarile pe care le-ai pus nu dovedesc deloc faptul ca esti pregatit pentru a intretine un asemenea peste, fara suparare.
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

deci io nu imi iau discusi "ca sunt la moda" ci ca imi plac... si chiar am citit toate alea si de pe acvariu.ro si de pe alte site-uri si m-am documentat dar nu am gasit nicaieri cum ca nu ar trebui tinuti discusii in acvariu cu catfish, sau nu poti sa pui co2 in acvariul lor... de asta am intrebat... si ce daca sunt incepator? nu pot sa incerc? "incercarea moarte n-are"
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

pai daca ai vazut ca nu prea scrie nicaieri ca se pot sau nu tine cu catfish, nu ti-ai pus oare intrebarea .. de ce oare? poate ca nimanui nu i-a trecut prin minte sa faca un asemenea experiment.

pentru ca tu spui clar...
si ce daca sunt incepator? nu pot sa incerc? "incercarea moarte n-are"
daca ar incerca si parintii tai sa te creasca cu mancare de caini ?? incercarea moarte n-are... chit ca tu nu te vei simti prea fericit de incercarea asta ,
sau ia incearca tu, pe role fiind, sa te opresti linga un zid, la 3 mm distanta, avind 50 km/h.....

tu pina la urma, vrei sa ai un acvariu FRUMOS, sau un KZ, in care, pe post de "mic mengele" sa faci tot felul de experiente sau experimente pe discusi ?
in cazul asta iti dau eu 2 teme de cercetare..
- cum sa inveti discusul sa traiasca fara mancare
- cum sa inveti discusul sa traiasca pe uscat ...

SUNT TOTUSI UNII PESTI PE CARE ZAU DE NU E PACAT SA FACI EXPERIMENTE.
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

incercarea nu, dar pestii sigur o s-o aiba
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

multumrsc pt idei...poate vin duminica cu discusu in lesa;)
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mg_cmt wrote:"incercarea moarte n-are"

Stii cum e vorba aia : "daca taceai, filozof ramineai". Oamenii au incercat sa te ajute. Sfaturi cu forta nu-ti poate da nimeni. Daca nu vrei sa tii cont de ele, te priveste. Gindeste-te insa ca bietii discusi nu au nici o vina ca incap pe mina unui care habar nu are mai nimic despre ei.
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

eu am pus niste intrebari al caror raspunsuri nu le-am gasit pe articolele pe care le-am citit...asta nu inseamna ca nu stiu nimic daca am intrebat daca pot pune co2 in acvariu la discusi...
[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mg_cmt wrote:acuma ca am rezolvat problema cu scalarii am 3 intrebari:

1. mi-au zis unii ca discusii nu se pot tine cu catfish(corydoras, ancistrus, etc) , asa e?

2. puii trebuie tinuti neaparat in acvariu steril sau pot fi tinuti si in acvariu cu substrat si plante?

3. am mai aflat ca nu pot pune co2 in acvariul cu discusi. de ce?

Iti raspund eu ca poate ma intelegi dar vad ca tot incapatanat esti !


1. NU se pot tine cu catfish deoarece lor le place mucusul discusilor si noaptea sau in timpul zilei ei ii pot rani punandu-se pe ei sau prin alte modalitati.
2.La intrebarea asta ti-am explicat foarte clar.Acvariul plantat cu discusi nu este foarte indicat incepatorilor .
Cresterea puilor in acvariile sterile este cel mai indicat deoarece trebuie facute schimburi dese de apa si iti usureaza munca ,poti curata foarte bine acvariul.
3.Nu ca nu poti pune in acvariu cu discusi Co2 ,ci tie ca incepator iti va ridica multe probleme deoarece cand bagi Co2 in acvariu iti deregleaza ph care este foarte strict la discus(5.5-7)si iti va fi destul de greu sa il modifici cu substantele de rigoare.
EU sunt tot incepator in cresterea discusului dar am mai prins cate ceva .
Rog pe cineva daca am gresit cu ceva sa ma corecteze

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ce sti tu "mă" prislea, te dai destept in fatza colegului nostru, daca vrea o sa tina pui de discus si cu carasi, doar ca sa demonstreze ca se poate

@ cmmmc - cmmdc ... sa nu zic ca sunt rau si nu-ti tin partea.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mg_cmt wrote:1. mi-au zis unii ca discusii nu se pot tine cu catfish(corydoras, ancistrus, etc) , asa e?
Nu stiu de unde achizitionezi catfish-ii , da' presupun ca nu stii cu ce au fost hraniti (probabil Tubifex) si nici daca au paraziti interni sau nu. Din punctu' asta de vedere nu-i mare diferenta fata de scalari. Sau din lac in putz .......
In legatura cu catfishu' care papa mucus: am gresit si eu c-am pus un Pleco la discusi - sa vezi cum se lipea de cite un discus adult si-l plimba prin tot acvariu' .......

mg_cmt wrote:2. puii trebuie tinuti neaparat in acvariu steril sau pot fi tinuti si in acvariu cu substrat si plante?
Discutiile pppaaa tema asta nu se vor termina niciodata probabil. Exista o multime de argumente pro si la fel de multe contra ....... drept sa spun am crescut pui de discus si in acvarii plantate beton si in acvarii bare-bottom sau cum le-o fi spunind .......

mg_cmt wrote:3. am mai aflat ca nu pot pune co2 in acvariul cu discusi. de ce?
De asta n-am auzit :o ....... Important e sa nu fie variatii de pH in acvariu - pH-controlleru' ar fi ideal.


P.S. Nu inteleg de ce nu vrei sa urmezi calea naturala - de la simplu la complex ....... e cam ca la matematica: nu poti calcula o integrala de suprafata daca nu cunosti adunarea, scaderea, inmultirea, impartirea ........ Distanta intre ce e viu si ce e mort e asa de mica in timp si spatiu ....... discusii stiu cel mai bine .

Poze: smilie ... Poze cu plante
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

multumesc pentru sfaturi in sfarsit cineva cine( care) nu ma critica
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mg_cmt wrote:multumesc pentru sfaturi in sfarsit cineva cine nu ma critica
Ba te-am criticat : "Nu inteleg de ce nu vrei sa urmezi calea naturala - de la simplu la complex ....... e cam ca la matematica: nu poti calcula o integrala de suprafata daca nu cunosti adunarea, scaderea, inmultirea, impartirea ........ "

Sorinel18_my wrote:ph care este foarte strict la discus(5.5-7) ....... Rog pe cineva daca am gresit cu ceva sa ma corecteze
De la 5,5 la 7 e distanta mare de tot. Important e sa fie stabil. Nu azi 5,5, miine 6 si apoi 7.

Poze: smilie ... Poze cu plante
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Da` chiar ca-i o moda in ultimul timp cu discusii astia Discus si mopan cu covoras de plante e deja o sintagma folosita in aproape orice thread )
Gusturi si gusturi, fiecare le stie p`ale lui.

Razvan am si eu o intrebare... ce te face sa spui :
am declarat ca sunt antidiscus ... in acvarii normale


Nici mie nu-mi plac, sunt prea lenti si intens colorati pt gusurile mele, dar nu inteleg dc zici ca nu-s potriviti pt acvarii normale.

image
[Email]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

ai si tu dreptate cu "fiecare cu gusturile lui" . asa e...mie imi plac nu imi iau pentru ca "sunt la moda", ci pur si simplu ca imi plac.
[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mg_cmt wrote:ai si tu dreptate cu "fiecare cu gusturile lui" . asa e...mie imi plac nu imi iau pentru ca "sunt la moda", ci pur si simplu ca imi plac.

Placutu ca placutu dar...pune mana si citeste cat mai multe despre ei

Annotated by betta: Stiu unele persoane care au experienta in acvaristica cam cat varsta voastra luata la un loc!!! Si cu toate astea nu-si permit sa dea astfel de sfaturi malitioase. Deci, va rog sa nu continuati o discutie in contradictoriu aici! Toti avem de invatzat (si d'aia tot prosti murim ) asa ca hai sa punem cu totii mana pe carte. Altfel acest post va fi closed and burried!!!

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

m-am documentat si inca ma mai documentez...
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mg_cmt wrote:m-am documentat si inca ma mai documentez...

Asa sa faci! Si cu asta basta, ca am creierii tandarii de la cite aberatii am citit pe aici. smilie
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com