[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Care este cel mai bun substrat pentru acvarii?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dragut comentariu ;)
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Dar de culoarea substratului ce puteti zice? Am citit pe situl vechi cum ca albul nu da bine (sincer mie-mi place).

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

@Anubias: banuiesc ca ai vrut sa pui cuvantul "substratului" intre ghilimele.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Aaa, nu.... ma refeream in general (dupa cum zice titlul topicului), nu la cazul lipsei de substrat in acvariul tatului lui osa, nu m-am exprimat corect . Eu am substrat cam mare si vreau sa-l inlocuiesc cu substrat de 3 mm. Insa ma gandesc sa comand de culoare deschisa, ca in ochii mei e frumos, si vroiam sa stiu parerea celorlalti.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Trebuie sa tii cont in primul rand ca pestilor le place mai mult substratul intunecat. Se pare ca asa sunt ei "programati" sa perceapa natura: sus e lumina, jos e intuneric.
In acvariile cu substrat intunecat li se reduce nivelul de stress, iar culorile li se intensifica. In plus, daca si fundalul acvariului e intunecat, culorile pestilor sunt puse perfect in evidenta. Ma rog, nu e cazul la molly sau la guppy "picatura de cerneala", dar neonii - cel putin - arata splendid in acvarii inchise la culoare.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Deoarece ma tot chinui cu capacul de la acvariu, mai am vreme sa ma gandesc la substrat.
Am citit pe forum cateva informatii despre substrat. Ideea e ca pe mine m-ar interesa sa "cresc" plante.
Din cate am inteles de pe forum o formula de substrat pentru a creste plantele ar fi:
turba POTGROUND peste care trebuie pus nisip pentru ca turba sa nu intre in contact cu apa.
Nu am mai gasit informatii mai "pretioase" decat asta pe forum.
Credeti ca pentru inceput ar fi ok?
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

Eu am vazut ceva destul de interesant la un pet shop. Baza acvariului este impartita pe lungimea ei de o bucata de sticla cam de 2-3 cm si astfel in jumatatea din acvariu din spate poti pune substarat in care sa plantezi plante , iar in partea din fata poti sa nu pui nimik astfel fiind mult mai simplu cu pastrarea curateniei......Zic eu ca astfel impaci si capra si varza....e o idee si cred ca e chiar buna... nu stiu voi ce parere aveti?
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alix wrote:Eu am vazut ceva destul de interesant la un pet shop. Baza acvariului este impartita pe lungimea ei de o bucata de sticla cam de 2-3 cm si astfel in jumatatea din acvariu din spate poti pune substarat in care sa plantezi plante , iar in partea din fata poti sa nu pui nimik astfel fiind mult mai simplu cu pastrarea curateniei......Zic eu ca astfel impaci si capra si varza....e o idee si cred ca e chiar buna... nu stiu voi ce parere aveti?

Eu cred ca e si normal, din moment ce era acvariu de pet-shop. Dar daca tie ti-ar placea asa ceva in casa ... :o Dar zau ca nu vad ce impact are asupra curateniei din acvariu. Aspirarea substratului se face peste tot, fie ca e nisip, pietris sau sticla goala.
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

pt ca cel putin la mine mizeria din acvariu se strange pe langa filtru si cel mai mult in partea din fata si daca ar fia asa ar fi foarte simplu de facut curatenie...
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alix wrote:pentru ca cel putin la mine mizeria din acvariu se strange pe langa filtru si cel mai mult in partea din fata si daca ar fia asa ar fi foarte simplu de facut curatenie...

Si atunci de ce mai ceri pareri, sfaturi, opinii? Eu ti-am spus ca nu asa se face. Asta pentru ca filtrul nu are ce cauta in fata acvariului. Acesta trebuie "mascat" cumva de plante, o buturuga, etc. Daca tu in schimb asa il vrei, asa il faci - simplu ca "buna ziua". Apropos, la galeria cu acvarii te-ai uitat? Daca ai sa vezi unul dupa modelul asta, anunta-ne si pe noi. Si cu asta punct.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com