[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
reamenajare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Voi atasa si eu 2 poze cu calistusii mei care nu stiu ce e cu ei. La prima vedere ar parea grasi ) dar doar doi sunt cu burtica mai mare . de mancat le dau cam 2 maxim 3 granule de fiecare nu presar mai mult de 12-15 granule in tot acvariul , asta ar fi o varianta , cealalta ar fi sa fie insarcinte nu ? ce stiti despre inmultirea acestor pestisori ? un sfat ceva ?
[Thumb - 2010-11-26 16.34.19.jpg]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

cealalta
[Thumb - 2010-11-26 16.35.09.jpg]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Deci ca urmare deschisesem topicul acesta cu ideea reamenajarii acvariului , dar ca urmare am decis sa cumpar alt acvariu , si deci azi am mers la cumparaturi , am cumparat un acvariu de 65 litri , insa am doua nelamuriri : acvariu a venit cu un neon in capac si anume un silvana parca de 15 w, cu reflector , sigur nu este de ajuns iar eu mai am de la celalat acvariu neoanele numai ca sunt de 14w insa nu prea stiu cum sa le inghesui in capac si as dori un sfat ceva , voi atasa o poza cu capacul , iar a doua nelamurire este urmatoare , ca bonus am primit un filtru intern , unul destul de mare 520 l/h ,dar care arata ca in poza , nu prea stiu ce sa zic de el , l-as folosi pe cel de la vechiul acvariu AquaEl fan 1 plus care e de 320 l/h care mi-a lasat o parere mai buna pana acum , aveam apa cristal in vechiul acvariu, deci voi ce sfat imi dati ? ca decor am bagat o buturuga si o epaca pe care am primito cadou iar plante am ales ce era mai frumos din vechiul acvariu dar o sa caut sa cumpar un anubias frumos si niste parvula ca sa fie mai bogat si in fata , iar ca substrat am ales florapol 100 si manado 10 litri. poze mai clare cu tot acvariul si cum a iesit maine cand se limpezeste apa ca am folosit si nitrivec si s-a tulburat
[Thumb - PC050008.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2010 16:35:15


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

buturuga si capacul
[Thumb - PC050007.JPG]

[Thumb - PC050004.JPG]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

In privinta capacului, va fi nevoie sa mesteresti tu capacul. Astfel incat sa montezi al doilea tub

This message was edited 2 times. Last update was at 05/12/2010 16:44:22

Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Ar fi de ajuns un singur tub sau trebuie sa le bag pe amandoua ? Ce parere ai de acel filtru ?

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

e suficient, dar pe viitor gandeste-te la unul extern (este mult mai estetic, mult mai puternic)
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Si cateva poze cu noul acvariu. Sper ca in viitorul apropiat sa apara si ceva plante tip gazon si sa renunt la pesti aceea care i-am avut la inceput si sa vina noi locatari
[Thumb - PC070015.JPG]

[Thumb - PC070014.JPG]

[Thumb - PC070010.JPG]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Intrucat vreau sa dau cativa din pestisori , si anume perechea de xifo , perechea de moly , si 2 zebre , vreau sa imi iau alti pestisori , ma gandeam la tetrazona , dar am inteles ca nu se inteleg cu neoni , ce alte specii de card as putea baga cu calistusi si neoni , as vrea sa imi iau niste pestisori mai vioi mai activi nu puturosi

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Am si eu o mica problema , am doi ancitrusi de circa 1 luna jumate care au duso binisor pana acum dar acum sunt la fel de activi ca de obicei numai ca au aparut niste pete pe ei daca pot sa le zic asa , e ca si cand s-a decolorat culoare putin pe ei nusj ce ar putea fi . aveti vreo idee ?

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

S-ar putea sa nu fie vorba de vreo boala, au si ei "toane". Oricum, tine-i sub observatie.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

La ancitrusi se mai schimba culoarea si functie de dispozitia lor . In ce priveste lumina vei putea sa iti pui inca un neon suplimentar dar va trebui sa dai jos cutia in care se gaseste acum balastul neonului . Capete cu protectie la apa se gasesc la reef si la marbotrade. Dupa ce vei pune al doilea neon in locul cutiei cu balast , noul balast fie ca iti cumperi inca unul de 15w sau iti cumperi unul 2 x 15w el va trebui sa stea in afara acvariului lucru benefic in opinia mea deoarece scapi vara de inca o sursa de caldura .

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Norbi
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2010 01:08:41
Messages: 12
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:Intrucat vreau sa dau cativa din pestisori , si anume perechea de xifo , perechea de moly , si 2 zebre , vreau sa imi iau alti pestisori , ma gandeam la tetrazona , dar am inteles ca nu se inteleg cu neoni , ce alte specii de card as putea baga cu calistusi si neoni , as vrea sa imi iau niste pestisori mai vioi mai activi nu puturosi


poti sa pui si tetrazone ca stau cu neonii, numai sa nu pui pesti care au aripioarele mari ca se cam dau tetrazonele la aripioare ...

Am editat eu postul, cred ca iti dai seama si singur de ce. Ne vedem si pe la alte rubrici, cum ar fi "Despre noi"?
Alber

This message was edited 1 time. Last update was at 18/12/2010 22:30:55

[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Da se pare ca asa e , au toane ca azi nu mai au acele zone decolorate , cat despre neon nu prea sunt expert si nusj cum o sa fac , am vazut ca acea cutie este prinsa in surubele deci este usor de dat jos , si poate reusesc sa il mesteresc

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Primul meu acvariu a avut un capac asemanator, daca nu identic cu ce ai tu acolo. Am reusit sa mai inghesui inca 2 tuburi. Poti folosi cleme pentru tevi (cele cu care se prind tevile in perete) pe post de suport pentru neoane, pe care le lipesti cu silicon, iar balasturile le poti pune in partea din spate a capacului. Iti vor astupa fanta aceea pt hranire, dar loc de dat mancare ramane. De asemenea, in locul pentru hranitorul automat (capacul mai mic), am mai facut niste decupaje cu un cutit incins si am pus un cooler. Probabil vei avea si tu nevoie dupa suplimentarea luminii.

L.E. Pesti de card mici si compatibili cu ce ai tu prin acvariu : Hemigrammus rhodostomus. Fereste-te de tetrazona ca iti ciufulesc restul pestilor. Plus de asta, se fac destul de mari pt acvariul tau.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/12/2010 05:15:57


.
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu prea ma pricep la montarea neoanelor dar cand voi cumpara tot ce imi trebuie pentru al monta dau un semn si poate imi descrii operatiunea mai pe larg atunci. Rodostomusi am vazut la ciprian si vroiam si eu dar din pacate prin constanta nu prea sunt si ramane ca o varianta cand voi ajunge la bucuresti daca voi ajunge.ca alternativa am cumparat azi niste neoni rosii si niste black phantom tetra nusj inca care sunt baietei si care fetite ca sunt unii cu inotatoarea rosie si uni au negru , se aseamana mult cu calistusii mei la forma :X

This message was edited 1 time. Last update was at 19/12/2010 13:18:51


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Treaba cu capacul nu e asa complicata precum pare. Iti voi descrie operatiunea mai pe larg cand vei avea cele necesare. Rhodostomusi gasesti. Colegul @LeicaBogdan doar ce si-a mai achizitionat o "transa". Poti lua legatura cu el sa-l intrebi de unde i-a luat. Sfatul meu ar fi sa te limitezi la maxim 2 specii de pesti de card, pt ca ai acvariul destul de mic, iar pestii de card se simt in largul lor cate 5-6 exemplare minim.

.
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu am 3 specii . 10 neoni 4 calistusi si 5 tetra si doar atat voi tine. vroiam sa tin numai neoni si calistusi dar pentru ca am gasit tetra nu m-am putut abtine sa am si deaia

This message was edited 2 times. Last update was at 19/12/2010 13:31:02


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Acum inainte de ai face mici viitor inainte de craciun am zis sa-i fac cateva poze amintire .
[Thumb - 2010-12-20 23.14.04.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/12/2010 00:49:27


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Verde
[Thumb - 2010-12-20 23.14.24.jpg]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com