[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Combinatie  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

schimburi de apa: 10 litri la 3-4 zile adica duminica si miercurea
aspirare substrat: doar duminica
mancare da...ce e drept dau cam multa.....
si multa ramane neconsumata
iar cele 3 zile fara caldura...au umplut paharul..
trebuie sa am mai multa grija de acum incolo...mult mai multa grija
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Vezi ce faci cu caldura
2. Mincare putina - cit maninca in 2-3 min. Si cit mai variata.
3. La fiecare schimb de apa, aspiri si substratul
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

ok..am inteles..
pana acum chiar nu am avut probleme..
asta e...am fost grabit..si de aceea am uitat sa bag incalzitorul..... si cum stiam ca incalzitorul este ok..nu m-am mai uitat la temperatura...
acum sper sa fie ok....
si asa in cel mic...or sa vina ceva rcs si niste "neoni ai saracului"...sper sa nu am probleme cu ei...
sa fie o problema faptul ca acum in acvariu am un pirania? (ma refer la ciclul azotului..)...
pirania va pleca...cat de curand..de la mine..
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

luci92050 wrote:
sa fie o problema faptul ca acum in acvariu am un pirania? (ma refer la ciclul azotului..)...
pirania va pleca...cat de curand..de la mine..

Pirania cu gurami? Ups! Dar esti sigur ca e pirania si nu pacu? In orice caz, nu are ce cauta acolo. In primul rind ca sunt pesti de cird si le trebuie un acvariu serios. Da-l cit mai repede. Nu stiu daca el e vinovat - desi s-ar fi putut sa atenteze la codita pestisorului. Inclin sa cred ca e pacu. Pentru ca la noi nu se prea gasesc pirania si pentru ca daca ar fi fost, raminea de mult singur in bazin. Ar fi mult mai bine sa il separi si pe el pina il dai. Si mai scapi de o grija. Acum, faci cum crezi...dar sa stii ca pirania sau pacu nu se asociaza cu alti pesti. Din motive cunoscute.

Daca vrei neoni si RCS in bazinul cel mic, sa il plantezi foarte bine. Crevetii, pe linga alte plante, iubesc moss-ul. Cu cit mai mult, cu atit mai bine. Asta ca sa se poata ascunda crevetii. Si vezi ca sunt foarte sensibili la calitatea apei.Neonii, in ciuda faptului ca sunt atit de pasnici, nu se dau in laturi sa mai deguste cite unul. Iar pui de creveti n-ai sa vezi.

Daca vrei ceva despre creveti, da de stire.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

nu ai inteles la ce m-am referit...
acel pirania/pacu sta in acvariul de 17 litrii...si nu stiu daca mai trebui sa las acvariul la ciclat dupa ce va pleca pirania

ok..cred ca miercuri vor veni crevetii..si voi avea nevoie de foarte multe informatii legate de ei..de aceasta data..nu vreau sa mai gresesc..si sa-mi nenorocesc pestii....
si cat despre neoni..nu sunt cei obisnuiti...o sa postez imediat ce fel de neoni nu......sau daca sunt neoni in adevaratul sens al cuvnatului.
iata "neonii" http://www.google.com/images?q=tanichthys+albonubes&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=5wafTIXgIIWTswa3t9TmDg&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CCMQsAQwAA&biw=1440&bih=775

This message was edited 2 times. Last update was at 26/09/2010 11:40:51

[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La faza cu pirania, chiar m-ai derutat. Scuze. Ai prea multe acvarii si m-ai ametit de tot.

Vezi ca ai PM
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

apa albicioasa..a reaparut..ce as putea face?..
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariu era cit de cit ciclat? Ei bine acum nu mai e. Dupa un schimb de 90% din apa..de...Fa un schimb de apa de 15% si pune filtrul la maxim. Repeta operatiunea asta si miine. Si tot asa pina se limpezeste.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

ok..asa o sa fac...doar am schimbat 5 litrii de apa..
la fel o sa fac si maine...si poimaine....pana dispare "albeata" din apa
[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

buna ziua
este vorba tot de o combinatie, si anume: hasemania nana+neonii saracului+rcs+o zebra+cory in acelasi acvariu toti?
am vreo sansa cu crevetii? acolo...?
astept un raspuns urgent va rog.
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Eu am neoni tetra 16 neoni cardinal 2, hasemania nana nu stiu cum sunt ca nu am avut niciodata, 2 zebre si 3 cory in + vreo 14 rcs si se inteleg.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

hasemania nana sunt ceva mai agresive..de asta imi e teama..dar o sa ma risc.....maine vad rezultatele...
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Am uitat sa zic si ca am o femela betta, dar dupa ce a fugit dupa unul si a vazut ca ce este(nici macar nu la ciupit) l-a lasat in pace.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut

vb lui @Dolly.............am inceput s ama incurc si eu in acvariile tale..................cite am inteles acuma: vrei hasemania,neoni innis,zebra,gourami si creveti RCS sa bagi?

in niciun caz: gourami devoreaza cu placere creveti,zebra la fel.......innis daca sunt mari nu dar la pui RCS da........nu vreau sa te dezamagesc........pui de creveti nu vei avaea in acvariul comunitar cu acei pesti...........ar treb sa te documentezi putini despre fiecare specie de peste si RCS.

fostul user ozy
[WWW]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

deci acum, am in comunitar (sa nu dati cu pietre):
pietris de rau (arata destul de ok)
5 pomaceea, 5 hasemania, 14 pui de neonii saracului, 4 cory albino, o zebra si 10 rcs...si toti o duc destul de bine, adica nimeni nu atenteaza la nimeni, plantele cresc de nebune, am renuntat la fertilizare acum 2 saptamani... alge...s-au cam dus...cam de tot
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Zebra aia saraca se simte cam singura si de necaz cred ca iti fugareste si pe ceilalti colocatari nu? Zebrele poate nu par genul, dar in joaca ar putea atenta la piciorusele crevetilor sau mai rau...si zimi si mie ce specie de neon e "neonii saracului"?

This message was edited 1 time. Last update was at 21/10/2010 22:48:05


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Tanichthys albonubes asta e specia....si au cam 1-1.5 cm
[Yahoo!]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com