[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano reef 70L (low tech)  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Am cautat si pe aici inca nu este produsul in petshopuri, doar de pe la anumiti distributori care trimit prin posta, dar pretul nu ma incanta deloc.
NP Biopellets 500 ml (1/2 liter) $64.99
NP Biopellets 1000 ml (1 liter) $109.95

Daca nu reusesc sa scad nitratii acuma ca am scos 2 pesti si anemona, poate ma interesez de produsul acesta, ca de dozat vodka nu am timp...prefer sa o

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Avantajul produsului asta e ca poate fi folosit in orice fel de filtru, la orice debit, deci nu te incurca cu nimic. Mai are avantajul ca rezista in timp (6-12 luni) deci la volumul filtrului si acvariului tau, o cutie de 500ml se poate sa iti ajunga si vreo 2 ani, deci investitia mare e doar psihologica . Ai putea sa suplimentezi nisipul si sa incerci un DSB dar e destul de riscant sa-l faci retroactiv.... Daca il avea de la bun inceput, sunt sigur ca nu ai fi avut problemele astea acum. Mie mi-au scazut nitratii la cel mare la 10 mg/l asa ca astazi am mutat clownii, crevetele, ariciul si melcii. Mai raman doar coralii pe care ii mai las cateva zile in cel mic. Maine s-ar putea sa imi soseasca si un Pterapogon kauderni si ma gandesc in ce acvariu sa-l pun pentru moment... ca nici cel mare nu pot sa spun ca e deosebit de stabil, si nici cel mic nu mai e, dupa ce am scos o mare parte din piatra...

.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Intre timp mi-a ajuns instalatia de 20 LED-uri albastre ce am luat-o de pe eBay cu numai $8 (free shipping). Singura parte nasoala a fost ca a venit din Singapore si a durat aproximativ 5-6 saptamani pana a ajuns la mine. Am lipit-o de partea catre perete a lampii (in poza se pot observa cele 4 LEDuri albastre ce le folosisem pana acuma pentru moonlight, numai ca 3 din ele murisera):
image
Poza cu lumina aprinsa:
image
Si cu lumina stinsa:
image
In realitate culorile arata mult mai frumoase ca in poze, aparatul foto find doar un mic digicam Kodak. Mai ales sub culoarea albastra a LED-urilor, toti coralii sunt flourescenti sau fosforescenti
Nitratii inca nu au scazut, orice fac nu scad sub 40-50... macar bine ca sunt norocos si n-am treaba cu algele.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Da-ne si noua link-ul de pe ebay , cu lampa respectiva .
Nu-mi dau seama din poze , ce granulatie are substratul ? Nu cumva aduna mizerie ?
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Uite aici linku (oops nu e din Singapore, ci din Hong Kong): http://cgi.ebay.ca/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230526034745
Substratul este nisip fin (cea mai mica granulatie) , dar contine pietricele de liverock si scoici de diferite marimi (pentru hermit).
Pana acuma una din probleme a fost in mod sigur suprapopularea, dar am redus numaru pestilor. Apoi aveam bureti prin filtre si recent am renuntat la ei. Singura chestie care trebuie sa o mai verific acuma, e sa-i vad pe ai mei cum ii hranesc (poate le dau prea multa mancare)...

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Vedeti ca omul spune ca adaptorul este ca cel din poza. Verificati inainte ce fel de picioruse are adaptorul, daca sunt pentru prizele de Europa. Cele din poza sunt pentru state.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Colegul alber graieste corect, numai ca se poate rezolva unu-doi cu un convertor de 2 lei ca acesta (okay, poate e o ideie mai mult de 2 lei ):
image

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Da, stiu, gasesti si la taraba in piata. Io ma refeream la socul initial, cand te vezi cu aparatu in mana si intri in panica primordiala

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca problema nitratilor persista, poti incerca NP Biopellets. Avand in vedere ca stai in Canada, cred ca sunt si mai la indemana, si mai ieftine decat aici .

.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Uite daca nu scad nitratii intr-o luna, voi cumpara NP Biopellets si va spun cum se comporta...dar pana atunci vreau sa incerc celelalte alternative.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2011 22:47:30


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Cautand informatii despre acele biopellets am dat peste acest link:
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1874551
Deci pentru mine biopellets pica, cel putin pana nu devin mai comune si scade pretul....plus ca unii se plang ca nu functioneaza in acvariile lor. Dar in schimb cred ca voi incerca varianta naturala.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2011 08:28:44


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

SundayForever wrote:De atunci si pana acuma, anemona s-a marit de cel putin 5-6 ori pe cat era initial, culoarea a inceput sa-i revina (este verde cu mov/roz in varful tentaculelor) si acoparea piatra din mijloc complet. Dar zilele trecute s-a multiplicat in doua si amble anemone au migrat in alte locuri.
Zilele astea vreau sa mai fac un rescaping ca nu sunt multumit de piatra din mijloc care nu mai are nimic pe ea, vreau sa mut anemonele si apoi voi veni cu o poza recenta.



Inca n-am incercat treaba cu orezul...ma mai dcumentez..
Dar luni am testat nitratii si m-am speriat cand am vazut ca erau aprox 75 mg/L (de fapt testul meu are culor pentru 0, 5 , 10, 50 si apoi numai pentru 100). Am pus de 3 ori mai mult ca doza recomandata de Purigen intr-un saculet in filtru si au scazut la 40 azi. Coralii par mai mari si mai deschisi.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Treaba cu orez ? Postari copy/paste.... semnaturi cu reclame pe site-uri din US....
Ori userul SundayForever e bot, ori am stat prea multe zile treaz fara sa dorm, ori pur si simplu o piticul de pe creier a decis sa ma paraseasca....
Ozi lamureste-ma ...

L.E. Acum am vazut la ce te referi cu treaba cu orezul. Nu apucasem sa deschid lik-ul respectiv. Deja incepusem sa cred ca am luat-o pe campii si una se scrie, alta citesc eu... Am probleme mari cu somnul, si chiar am crezut ca piticul meu de pe creier a decis sa ia o vacanta....

Si totusi, SundayForever tot bot cred ca e.....

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2011 07:36:48


.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Azi nitratii erau undeva pe la 20-30 ppm deci mult mai bine ca pana acum...sper sa reusesc in continuare sa-i scad cat mai aproape de 0.
Am facut niste close-ups, dar din pacate tot cu camera de jucarie

image

image

image

De cand am pus cele 20 LEDuri albastre, Turbinaria s-a deschis mai mult ca de obicei.
image

image

image

image

image

image


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Apa de la robinet din Toronto a castigat locul 3 la un concurs de gust al apei de robinet din Nord America.
http://www.thestar.com/living/article/229415
Am invatat si la universitate ca apa potabila din Toronto este de foarte buna calitate, desi cica contine cantitati infinitezimale de cocaina, antibiotice, pesticide, etc.
Am masurat cu testele mele colorimetrice si intotdeauna nitratii sunt 0 (sau pana in 5ppm) si fosfatii 0.
TDS e intre 150-180, care probabil este datorita duritatii medii a apei (Ca, Mg).
Eu am folosit doar apa de la robinet, tratata cu Prime si filtrata cu carbune activ, pentru ca nu am bani de un sistem RODI (nu am gasit nimic sub $200).
Iar coralii mei "nepretentiosi" nu par sa comenteze ca vor apa RODI

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2011 02:39:56


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

ozi wrote:Apa de la robinet din Toronto a castigat locul 3 la un concurs de gust al apei de robinet din Nord America.
http://www.thestar.com/living/article/229415
Am invatat si la universitate ca apa potabila din Toronto este de foarte buna calitate, desi cica contine cantitati infinitezimale de cocaina, antibiotice, pesticide, etc.
Am masurat cu testele mele colorimetrice si intotdeauna nitratii sunt 0 (sau pana in 5ppm) si fosfatii 0.
TDS e intre 150-180, care probabil este datorita duritatii medii a apei (Ca, Mg).
Eu am folosit doar apa de la robinet, tratata cu Prime si filtrata cu carbune activ, pentru ca nu am bani de un sistem RODI (nu am gasit nimic sub $200).
Iar coralii mei "nepretentiosi" nu par sa comenteze ca vor apa RODI



Fericitule ..... si in romanica e la fel

Iar bazinu arata super . In poza 5 in spatele zooanthusilor e o steluta sau ce ai pe fundal?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Da, este o steluta, una din cele o suta care sunt imprastiate prin acvariu. Cred ca se cheama Asterina starfish si imi imaginez ca o fii venit ori pe piatra ori pe vreun frag, dar tin minte ca acu peste un an era doar una, poate doua, si cu timpul s-au inmultit in nestiire. Am observat cresteri, descresteri si apoi stabilizari si in alte populatii de detrivore (cum ar fi bristtle-worms, apoi niste brittle stars pitice (sub 2 cm) si niste melci normali. Cea mai misto chestie am vazut-o odata una in acele brittle-stars fugarind un copepod printre particulele mai mari de nisip, printre scoici si fragmente de piatra, iar steaua de mare parce era Tarzan prin jungla folosindusi bratele lungi ca niste liane. Pana la urma l-a prins pe copepod si l-a halit

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2011 17:36:56


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Folosesc eu NP Biopellets. cred ca au trecut 4-5 saptamani.
Au aparut si in Romania, fabricate de mai multe marci (arata la fel).
[Email] [WWW]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

mosu wrote:Folosesc eu NP Biopellets. cred ca au trecut 4-5 saptamani.
Au aparut si in Romania, fabricate de mai multe marci (arata la fel).


Si ce schimbari ai observat in bazinul tau pana acum? Cam peste tot am citit ca lumea le foloseste exclusiv in reactoare, desi producatorii spun destul de vag ca se pot pune si ca mediu pasiv intr-un filtru normal...dar apoi cateva randuri mai jos, tot producatorii spun cum trebuie ales un flow puternic pentru a nu lasa bobitele sa se lipeasca una de alta, pe cand intr-un filtru normal exact asa se va intampla
[Email] [Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, si la mine cateva stau lipite, imobile.. (eu folosesc un reactor de carbune aqua-medic: se potriveste ca volum). Conteaza mult sa poti schimbva debitul.
Excesul (multe pelete, debit mare) duce la o explozie bacteriana... Eu aproape ca am experimentat-o... Skimmerul scoate mult si galeben (spuma este tare). Am rezolvat lasand debitul la minim. Dar vreo 2 zile coralii au stat inchisi O sa mai fac teste si va zic. Ochiometric sunt foarte multumit.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2011 08:48:28


in curand
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com