[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Co2 : metoda drojdie si zahar  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Da, articolul e super-complet. Din el am invatat cat de importanta e curatenia apei folosite pentru solutia de drojdie. Dupa ce l-am citit, am inceput sa folosesc numai apa plata "Izvorul Alb", net superioara apei de robinet, care are clor nociv pentru dezvoltarea coloniilor de Saccharomyces.

Insa, spre deosebire de retetele recomandate in articol, eu am adoptat-o pe cea cu gelatina, descoperita si perfectionata de obi1 si de danaraluca. Reteta lor se remarca printr-o functionare de o liniaritate deosebita si o longevitate remarcabila: cea mai "batrana" mixtura mi-a tinut 28 de zile!!!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
barbq
Junior member

Joined: 02/05/2005 00:54:14
Messages: 20
IP:
Offline

Dalles cum as putea sa aplic reteta cu gelatina. Poti sa-mi dai un link sau sa-mi scrii detalii. Vreau sa incerc. Multumesc
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

barbq wrote:apa plata este o solutie mai buna ?

Eu asa zic. Initial foloseam apa de robinet dar, de cand am trecut la apa plata, durata de viata a amestecului a crescut simtitor. Si nici nu e nevoie sa folosesc vreo solutie de genul acelei "stress coat" de care pomenesti.

Iata reteta:

Ingrediente pentru o sticla de 2L:
- 5,5 cani de apa;
- 1,5 cana cu zahar;
- 20g gelatina (ATENTIE: gelatina alimentara pentru aspicuri, nu jeleu!);
- 0,5 lingurita drojdie.

Preparare:
- in 0,5 cana cu apa rece se pune gelatina si se lasa la hidratat aprox. 5 minute (altfel face cocoloase);
- intr-o craticioara se pun 2,5 cani de apa calda, in care se dizolva zaharul;
- se adauga cana cu gelatina;
- se pune craticioara pe foc si se amesteca des;
- la primul clocot se ia de pe foc (nu e bine sa fiarba, ca se distruge gelatina);
- se lasa la racit pana se poate turna in sticla, apoi se pune sticla in frigider cateva ore;
- cand s-a inchegat gelatina se pune drojdia si 2,5 cani de apa calduta.


Discutii pe aceasta tema gasesti pe vechiul forum la adresa: http://oldforum.acvariu.ro/viewtopic.php?t=5720
Reteta de mai sus este cea mai noua si mai imbunatatita versiune dintre cele pe care le vei gasi acolo.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

trebe sa incerc si i`o mult laudata reteta cu gelatina
ca cu drojdie nu tine asa de mult max 3 zile dupa care trebe umblat la ea
(adaugat cate putin zahat si drojdie) smilie :-)

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mi-am construit in sfarsit un difuzor de CO2. M-am inspirat un pic din forumul vechi unde am citit de un tub cu pliuri pus orizontal (adica peretele e cam asa /\/\/\/\/\/\/\/\/\/ ). Eu am luat un tub felxibil pentru tras cablurile de curent prin perete, de diametru 15mm si l-am facut spirala stransa spira pe spira, lipite spirele intre ele cu picatura. Din 70cm de tub mi-a iesit o spirala de 10cm inaltime si 5 sm diametru si rigida bine de tot. Nu foarte mare zic eu, nu o sa dea foarte urat in acvariu. Tubul in partea de sus l-am indoit in sus (am lipit pliurile una de alta ca sa stea asa), si deasupra o sa pozitionez un jet de apa de la filtru orientat in jos. Pe partea de jos a spiralei vreau sa bag CO2-ul. Astfel voi avea curent de apa impotriva urcarii bulelor.

Acu intrebarile mele sunt :
1 . Am exagerat cu lungimea tublui Va fi prea mult CO2 in contact cu apa, mai ales ca va ramane intre pliurile alea destul gaz
2 . Se va "invechi" gazul prin tub avand in vedere lungimea de 70cm la 1-2 blue pe secunda
3 . Sa il arunc :-)

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Buna treaba , acum sa speram ca picatura rezista la apa si nu afecteaza pestii in nici un fel.
Mi-am bagat si eu reactorul in functiune dat de data asta intr-un acvariu fara pesti , si vad ca merge bine totusi sper sa nu ma trezesc cu drojdie pe pereti
Acum mai am de luat testerul pentru ph si daca totul va fi in ordine il populez cu o pereche de betta.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

johnny6600 wrote:...vad ca merge bine totusi sper sa nu ma trezesc cu drojdie pe pereti

Nu incerc sa conving pe nimeni, dar trebuie sa specific asta: la reteta cu gelatina reactia decurge atat de liniar incat nu e nevoie sa recurgi la robinete de reglare a debitului de gaz. Bulele se degaja ceva mai lent, e adevarat, dar cine are nevoie de o cantitate mai mare de CO2 poate monta doua sticle, in paralel.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dalles wrote:
Nu incerc sa conving pe nimeni, dar trebuie sa specific asta: la reteta cu gelatina ...


A pai dupa ce am citit posturile, e clar ca o sa incep cu gelatina. Dar daca cineva poate sa imi spuna daca e bine realizat difuzorul. Imi pare rau ca nu am un aparat foto la indemana sa vedeti cum arata, dar cred ca l-am descris destul de amanuntit...

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

M-am grabit un pic si de-aia nu ma facut chestia cu gelatina.Promit ca o s-o incerc , poate chiar maine , numai sa vad de unde cumpar gelatina.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

@nemo: ma tem ca te complici deja. Spun asta atat din proprie experienta cat si din ce am vazut la alti forumisti. Majoritatea am plecat de la difuzoare diferite si am ajuns la un model unic: cel cu powerhead si "pahar" de CO2 infundat cu burete de porozitate mare. Se pare ca e cel mai eficient.
Schema ansamblului o gasesti pe site-ul linkuit mai devreme de barbq: http://www.qsl.net/w2wdx/aquaria/diyco2.html#6 in poza numita "DIY CO2 Reactor".

johnny6600 wrote:...numai sa vad de unde cumpar gelatina.

Nu e nici o dificultate s-o gasesti. Eu folosesc (si iti recomand si tie) produse Dr. Oetker. Ca sa stii dupa ce trebuie sa te uiti, priveste la adresele de mai jos cum arata pliculetele de drojdie si de gelatina.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

am incercat reteta (cu gelatina) dar se pare ca nu da acelasi randament ca "bomba" cu drojdie si sticla nu se intareste sa faca un pic de presiune doar in momentul cand este agitata si tine foarte putin oare asa trebe sau ceva nu este in ordine

dupa ce se scoate din frigider si se pune apa cu drojdie trebe agitata sau se lasa asa sa stea separate gelatina jos si apa cu drojdie deasupra?

mai incercam

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Mersi mult Dalles , o sa ma uit dupa ele .

Later edit : Vreu si eu sa stiu cu ce ajuta ca apa din numaratorul de bule sa fie putin alcoolizata?
Io am pus doar apa si vreu sa stiu cum ar trebui sa fac , adaug putin spirt?
Daca da cam ce cantitate?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

miky wrote:am incercat reteta (cu gelatina) dar se pare ca nu da acelasi randament ca "bomba" cu drojdie...

Asa e, am spus-o din capul locului. In schimb, are liniaritate (reactia fluctueaza foarte putin in timp) si dureaza mai mult decat "bomba"...

miky wrote:...si sticla nu se intareste sa faca un pic de presiune doar in momentul cand este agitata si tine foarte putin

Probabil ca ai pus vreun robinet pe furtun. N-ai nevoie. Lasa gazul sa iasa liber. Sticla nu va acumula presiune, intr-adevar, dar mie mi se pare mai safe asa. Stiu sigur ca nu va trebui sa redecorez vreodata, fortat de imprejurari.

miky wrote:...dupa ce se scoate din frigider si se pune apa cu drojdie trebe agitata sau se lasa asa sa stea separate gelatina jos si apa cu drojdie deasupra?

Se lasa sa stea separate. Tocmai aici e skepsis-ul: drojdia nu mai are la dispozitie tot zaharul, pe care sa-l consume intr-o reactie exploziva. In cazul folosirii gelatinei, ea se va hrani progresiv numai cu zaharul din suprafata de contact.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

johnny6600 wrote:...Vreu si eu sa stiu cu ce ajuta ca apa din numaratorul de bule sa fie putin alcoolizata?

N-am folosit alcool niciodata in numarator, dar presupun ca prezenta lui micsoreaza densitatea apei si influenteaza aderenta bulei de aer la plasticul conductei prin care vine. Sau, cu alte cuvinte, bulele se "preling" mai usor din tzevusca, fara sa se adune una in alta.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dalles wrote:
johnny6600 wrote:...Vreu si eu sa stiu cu ce ajuta ca apa din numaratorul de bule sa fie putin alcoolizata?

N-am folosit alcool niciodata in numarator, dar presupun ca prezenta lui micsoreaza densitatea apei si influenteaza aderenta bulei de aer la plasticul conductei prin care vine. Sau, cu alte cuvinte, bulele se "preling" mai usor din tzevusca, fara sa se adune una in alta.


Eu cred ca este vorba de tensiunea superficiala de la suprafata de contact a bulelor Rezultatul cel descris de tine.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

K , multumesc , sper sa nu fiu nevoit sa redecorez , dar oricum stau cu frica si nu ma simt bine deloc.O sa incerc cu gelatina cat de repede pot.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

deci inseamna ca e totul cat de cat vreau sa zic ca i`o dupa o zi am vazut ca nu prea da randament si am agitat-o dar in rest e bine cred

mai urmarim si invatam din greseli si cu ajutorul altora

daca nu mere mai repetam odata

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Glucoza a incercat cineva in loc de (sau in amestec cu) zahar ?? Da rezultate mai bune sau nu ?

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
BARBOR
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2002 19:40:08
Messages: 114
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

Yo folosesc doar drojdie cu zahar intr-o sticla de 2,5L si ma tine 2-3 saptamani fara sa mai adaug nimic
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Hmm , apa nu pui ?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com