[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Viata alaturi de ADA :)  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

eu am avut ocazia sa iau asa ceva, cand am fost in uk anul trecut.
vad ca si acum o mai au: http://www.dartfordaquatics.co.uk/fish_details.asp?id=221&fCat=8&fSub=0
in schimb anubias marble alb pe care il ai se gaseste foarte greu.
este adevarat ca partea alba, cea fara clorofila creste mult mai greu?

p.s. o poza de ansamblu se poate?

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2011 16:56:45


Dennerle addiction..
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Sandu wrote:Sa zic ca da...si sa-mi sara frunu` n cap ca nu .

merlin21 wrote:eu am avut ocazia sa iau asa ceva, cand am fost in uk anul trecut.
vad ca si acum o mai au

...eh vezi tocmai d`aia nu am sustinut ca e numa la mine in balta pentru ca nu eram sigur de asta.
Deci sa inteleg ca-i si la tine? Sa-ti traiasca daca da! Frumoasa planta.

merlin21 wrote:este adevarat ca partea alba, cea fara clorofila creste mult mai greu

...din cate stiu eu nu este fara clorofila, ci clorofil-deficitara. Nu as zice ca el creste mai greu, doar ca periodic, mai trage cate o frunza verde, ca sa sustina totusi planta aia din ceva. Frunzele noi sunt albe 100%, apoi prind o culoare spre alb-crem iar la maturitate unele isi inverzezc nervurile...cam asta-i ciclul.

merlin21 wrote:p.s. o poza de ansamblu se poate?

Nu.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2011 09:56:39


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Sandu wrote:
merlin21 wrote:p.s. o poza de ansamblu se poate?

Nu.


ofticosule

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
florini
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/05/2011 11:17:56
Messages: 9
Location: Bucuresti, S1
IP:
Offline

Salut, excelent articol, multumesc si eu alaturi de ceilalti!

Am o singura întrebare, referitoare la ce ai spus mai în zilele noastre:

Sandu wrote:Imi mentin parerea cand am zis ca se pot face si acvarii mari cu substrat ADA, dar partial il inteleg si pe Tom Barr de ce nu recomanda asta, acum privind retrospectiv.
A fost insa damblaua mea.
Mi-am facut-o, iar la urmatorul setup as folosi cu siguranta alt substrat.


De ce ai folosi alt substrat? Care au fost problemele?

Multumesc frumos înca o data pentru timpul investit si povestesti si altora!

Edit: diacriticele se vad bine la preview si se pierd la submit... sorry.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/05/2011 11:31:06

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ti-am editat eu diacriticele .......

Intre timp un amic s-a mutat din oras si si-a desfiintat acvariu' cu baza de 130 cm x 60 cm ....... plin cu sol ADA ....... ghiciti unde-a ajuns solu'? N-o sa ghiciti, e la mine in garaj, in saci ....... in curind o sa-mi incep si eu viata alaturi de ADA ....... si-o sa aflu pe propria piele daca mai poate fi folosit dupa ce-a fost scos din acvariu. Nu mi-am imaginat niciodata c-o sa am vreodata parte de-o asa experienta ....... da' uite ca s-a intimplat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Mai poate fi folosit, cu siguranta, dar asta inseamna viata alaturi de....half - ADA

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

florini wrote:Salut, excelent articol, multumesc si eu alaturi de ceilalti!

Am o singura întrebare, referitoare la ce ai spus mai în zilele noastre:

Sandu wrote:Imi mentin parerea cand am zis ca se pot face si acvarii mari cu substrat ADA, dar partial il inteleg si pe Tom Barr de ce nu recomanda asta, acum privind retrospectiv.
A fost insa damblaua mea.
Mi-am facut-o, iar la urmatorul setup as folosi cu siguranta alt substrat.


De ce ai folosi alt substrat? Care au fost problemele?

Multumesc frumos înca o data pentru timpul investit si povestesti si altora!

Edit: diacriticele se vad bine la preview si se pierd la submit... sorry.


Multumesc pentru parerea apreciativa pe care o starneste articolul la atata vreme dupa ce a fost scris.
Inseamna ca nu mi-am pierdut timpul de pomana.
In fapt acesta fiind prima ta postare ma pune insa intr-o oarecare dificultate ...anume faptul ca necunoscand nimic despre tine, despre levelul la care practici sau intentionezi sa practici acesta pasiune, neexistand o mini descriere a experientei tale sau a acvariilor/ului pe care-l ai, la sectiunea Despre noi, cum se obisnuieste, nu-mi dau seama exact cum sa-ti explic... ca sa se inteleaga exact ce vreau sa zic

O sa incerc sa depasesc acest impediment si o sa-ti scriu cate ceva din ceea ce razbatea chiar si printre randurile celor scrise de mine in trecut.

In primul rand cand practici acvaristica de ceva ani incepi sa ai tendinte rutinate in aranjarea unui acvariului.
Cei care ma cunosc de mai multa vreme fie de aici de pe forum fie din vremi mai vechi stiu ca inainte sa fiu un utilizator al solului de la ADA am fost printre cei care am descris, introdus si promovat mai ales solurile de tip inert, hai sa zicem de tip DUPLA...sau hai sa zicem Manado-ul zilelor noastre. Hai sa zicem ca sunt mai pe gustul meu pentru acvarii de dimensiuni mari...sau ca exista tot timpul in viata o chestie care sa te intorci la prima ta dragoste...sau chiar ca din cand in cand sa mai incerci una noua
Ziceam ca il inteleg cumva pe Tom Barr pentru ca realitatea este ca daca te-ai decis sa folosesti ADA trebuie sa-l manipulezi cu grija.
Dar in egala masura uite ca fiind la curent cu intentiile lu` don` Porc, cand am fost chestionat despre posibilitatea de a folosii acel substrat pe care l-a recuperat de la prietenului sau l-am sfatuit calduros sa o faca. Cu cateva hinturi eu zic ca nu o sa aiba probleme.

Poate ca lume se asteapta acum la sfarsit de drum alaturi de ADA sa desfintez...probabil. Cum au facut si altii dar lucrurile nu stau deloc asa.
Decizia mea tine extrem demult de subiectivismul meu.
In esenta chiar daca am avut si mai am inca in plan acvarii peisaj, in strafundul sufletului meu nu ma consider un peisagist in esenta rabdarii de chinez batran...chiar daca am ochiul bine antrenat in aprecierea unui peisaj de anii in care am stat cu ochii in balta (a se citii in diversele balti ale unor concursuri mai vechi sau mai noi de aici sau de afara) Mai degraba imi place sa ma cred un crescator de plante. Existe plante pentru care ADA este aur curat...cum exista plante care nu au nevoie in mod special de asa ceva. Iar in momentul asta ma apropii de decizia de a renunta la acest acvariu mare izvorat mai degraba dintr-o ambitie de a dovedii unor carcotasi ...ca se poate.
Actiunea mea cumva a avut si un succes pentru ca alaturi de mine au "rimat" mai multi iubitori de plante care si-au cumparat ulterior publicarii articolului acest substrat. Cu rezultate mai mult sau mai putin notabile.
Targetul meu total dezinteresat pe acest forum a fost si este(din pacate strans de timp din ce in ce mai rar) in continuare sa promovez un anumit tip de acvaristica, pe care l-am mostenit la un anumit nivel cu ani in urma si despre care imi face placere sa cred ca...cumva si prin contributia mea a ajuns la altul, tocmai prin astfel de articole.
Ori daca pana si cei mai habotnici contestatari ai mei au ajuns acum sa recomande produsele pe care eu le promovam cu ani in urma...cum as fi putut fi mai convingator in cele spuse de mine decat prin a face, probabil cel mai mare acvariu plantat cu acest tip de substrat din tara la acel moment cand cu siguranta erau doar cativa oameni care mai pusesera mana pe cateva pungi, sau cand apareau tot felul de sceptici ce prevesteau esecul...

Asadar vrei sa-l folosesti, ai experienta necesara incat sa merite sa aloci totusi o suma ce recunosc nu este la indemana oricui...atunci fa-o!
Substratul nu are cusur.
Iar cele mai invocate replici de genul se sfarama, iti lapteste apa, scade pH-ul cat sa nu poti injecta CO2...sunt mai degraba palide versificatii ale vulpitei care emite idei despre acreala strugurilor.
In egala masura viata poate fi traita insa si fara ADA...ca sa intorc titlul
In general fiecare tip de substrat iti ofera o o paleta de posibilitati, de crestere a anumitor plante, pe care daca stii cum sa le exploatezi iti va da satisfactii in acvaristica plantata. Ca sa ajungi din punctul A in punctul B nu-i musai sa ai Mercedes...poti ajunge si cu Trabi, sau chiar pe jos...acuma depinde la ce nivel de confort vrei sa te incadrezi. Din pacate uneori distanta dintre A si B este atat de mare incat fie nu merita sa iti petreci calatoria in caruta fie nu ai timpul necesar pentru a mai face aceasta calatorie...si atunci renunti.
Deci succes si daca vrei sa iti cumperi ADA poti sa o faci...din pacate, in tara nu prea mai stiu de unde, recent am mai vazut doar cateva pungi ratacite pe la reef si dupa cum merg lucrurile, sa nu am gura pacatoasa...dar par cam ultimele


calin_gherman wrote: Mai poate fi folosit, cu siguranta, dar asta inseamna viata alaturi de....half - ADA
Eu as reformula cu ceva mai mult obtimism :18: ...e ca si cum ai lua o gheisa care nu mai este la prima tinerete ...dar tot e mai buna decat o centurista de 16

This message was edited 2 times. Last update was at 16/05/2011 13:59:23


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

calin_gherman wrote:asta inseamna viata alaturi de....half - ADA

Da, sint convins ca n-o sa mai aiba calitatile unui sol nou ....... da' ce sa fac? Imi era asa mila de bunatate de sol ....... vroia sa-l arunce in gradina din fata blocului .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
florini
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/05/2011 11:17:56
Messages: 9
Location: Bucuresti, S1
IP:
Offline

Sandu wrote:In fapt acesta fiind prima ta postare ma pune insa intr-o oarecare dificultate ...anume faptul ca necunoscand nimic despre tine, despre levelul la care practici sau intentionezi sa practici acesta pasiune, neexistand o mini descriere a experientei tale sau a acvariilor/ului pe care-l ai, la sectiunea Despre noi, cum se obisnuieste, nu-mi dau seama exact cum sa-ti explic... ca sa se inteleaga exact ce vreau sa zic


Scuze, am reparat acum: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15610.page

Pe scurt, nivelul meu este de incepator de 3 luni, incerc sa invat cat mai mult. Articole cum este al tau imi sunt extrem de utile. Nu te-ai rezumat sa fluturi in 3 cuvinte cateva concluzii din experienta (personal am o aversiune fata de "crede si nu cerceta"), ci ai mers mai in detaliu, ai povestit, ai explicat, ai revenit apoi dupa o vreme cu informatii aditionale.

Citesc si Tom Barr (desi discutia de acolo ma depaseste de multe ori, totusi invat mult si de acolo), ma uit la poze/filme cu acvarii, caut articole despre diferite tehnici, urmaresc jurnale ale celor mai experimentati.

Primul meu setup "serios" va fi un acvariu intre 140-180l, hi-tech, plantat, in care vreau sa am si "gradina" dar si armonie intre fauna si flora. Si la acela ma va interesa sanatatea si "normalitatea" mai degraba decat frumusetea. Nu stiu cand voi demara acest setup - deocamdata invat si fac multe-multe experimente pe pielea bietelor vietuitoare din "laborator".

Merci si pentru aceasta ultima replica, e clar, ADA ramane un candidat serios ca substrat pentru primul setup
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

florini wrote:
Scuze, am reparat acum: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15610.page
Pe scurt, nivelul meu este de incepator de 3 luni, incerc sa invat cat mai mult.


Buuuun, avand in vedere asta cu atat mai mult te sfatuiesc daca decizia ta finala se indreapta spre ADA, atunci macar sa fie Aqua Soil Amazonia II...este mai rezistent "balaceala" decat Malaya sau Africana si iti scade pH-ul la o valoare mai apropiata de ceea ce ar trebui sa fie pt. plantele pe care este bine sa le abordezi la inceput.

Oare nu ar fi totusi mai intelept sa incepi cu un alt substrat fiind vorba de primul tau acvaru mai serios? Nu stiu..zic si eu ...nu vreau sa-ti frang aripile, dar fiindca esti la inceput precis ca o sa ai tot felul de imbunatatiri pe care o sa le reglezi pe parcurs...poate o replantare, poate o schimbare de panta, poate... etc...ori din punctul asta de vedere cu tipul asta de sol nu prea te joci...cum l-ai pus asa ramane si ar fi bine asa sa si ramana plantat asa pana se epuizeaza solul, restul ajustarilor se fac prin tundere si bibileala, meticulozitate...

Plante sanatoase cum inteleg ca iti doresti poti avea si in alte substraturi...e adevarat ca exista un grup de plante de elita care se cresc mult mai bine in acest tip de substrat dar cine zice ca trebuie sa incepi inca din prima cu ele ???
Experimenteaza la inceput pe altceva...uite sa nu zica lumea ca fac reclama la ceva anume, incearca un Manado de la JBL, un Tropica de ce nu un Dennerle sau Dupla(ultimele doua substraturi senzationale dupa parerea mea) si abia apoi dupa ce ti-ai facut mana pe asa ceva si ai descoperit limitele lor, baga-te la ceva superior dpdv calitate/pret. E un sfat nu-i musai sa-i iei in seama...dar crede-ma tine cont si de buzunarul tau. Sa nu crezi ca daca ai pus doar solul ala lucrurile o sa-ti mearga de la sine..unse. Mai sunt o droaie de alti factori care conduc la a avea un acvariu echilibrat si placut ochiului.
Oricum ar fi, ai pe forum o multime de oameni care te vor indruma...ramane ca din ei sa depistezi tu singur cativa care sunt priceputi pe acvarii plantate si care vor putea sa te ajute in luarea unei decizii. Iti urez bafta in continuare!

This message was edited 2 times. Last update was at 18/05/2011 10:14:54


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
florini
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/05/2011 11:17:56
Messages: 9
Location: Bucuresti, S1
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru sfaturi! Nu ma gândisem ca e o diferenta între substraturi la schimbarile dese, care probabil ca într-adevar o sa fie!

Am retinut si chestia cu Amazonia II în caz ca aleg ADA. Te mai întreb for the record si ca sa ramâna în acest thread, daca ai ceva experienta cu NEW Amazonia. Am citit ca ar avea proprietatile fertile al lui Amazonia original dar nu naclaieste apa, adica îmbinarea calitatilor de la Amazonia si Amazonia II.

This message was edited 2 times. Last update was at 18/05/2011 20:22:16

Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

florini wrote: Te mai întreb for the record si ca sa ramâna în acest thread, daca ai ceva experienta cu NEW Amazonia.
Nu din pacate Pe vremea cand mi-am inceput eu experienta cu ADA nu era la vanzare decat Amazonia, Malaya si Africana ulterior a aparut Amazonia II pe vremea aia asta era new-ul
In general am observat insa ca a incercat sa tina cont de micile dezavantaje invocate de diversi utilizatori imbunatatind. Chestia cu Amazonia II care se sfarama mai greu decat Amazonia este mentionata spre exemplu in diverse materiale promotionale sau articole...

This message was edited 1 time. Last update was at 19/05/2011 09:16:41


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Asadar a venit si clipa in care inchei acest proiect si topic. Acvariul a fost dezafectat si am inceput vanzarea pe componente: acvariu cu stativ, computer, lampa, filtru, heating cables, incalzitor etc...
Daca cineva este interesat in achizitionarea astept PM
Deocamdata am vandut doar plantele.
Din ele au mai ramas tufe uriase de Microsorum pteropus ''Red'' ...daca este cineva doritor...

THIS IS THE END ...urmeaza noi proiecte

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2011 11:01:01


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com