[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre cichlasoma nigrofasciatum  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
test@acvariu.ro
Unripe member

Joined: 28/11/2005 01:56:47
Messages: 3
IP:
Offline

BLeeD wrote:Intr-adevar ar fi buni niste melci maronii, am mai avut probleme cu alga asta si stiu ca faceau o treaba fff buna, dar ironia sortii in timp ce altii sunt invadati de ei ... eu n-am de unde sa fac rost de melcii maronii :-)
pestii ocnasi mananca melcii, ii musca apoi ii scot din cochilie sau ii inghit daca sunt destul de mici. daca vrei sa-i hranesti cu melci ma intreb ce se poate face cu atatia pui de peste pe care nu-i doreste nimeni, mai ales ca adulti. e ca si cum ai da stridii oamenilor, ii pui pe fapte
_Dragos_ wrote:Si eu am cam 40-50 pui de nigro!Tocmai au iesit la zbor si parintii i-au mutat intr-o groapa din substrat.
Si mai aveam o intrebare:daca tatal este varietatea neagra iar mama este albino,puii cum vor fi?Banuiesc ca unii negrii si altii albino,nu?

gasesti un genetician si te lamureste, chipurile. dupa ce il lamuresti tu pe el daca cei doi sunt frati, cum erau genitorii, adica bunicii puilor si asa mai departe. in mare, ciclida asta albino inseamna ca are 2 gene recesive mutante care nu ii da pigment negru, ceva de genul asta, homozigot. ala negru poate sa fie cu 2 gene normale, dar poate sa fie frate cu asta alba si sa aiba o gena mutanta si una normala. de obicei au culori negre mai sterse aceste exemplare care au si o gena recesiva, se exprima doar o gena normala si nu 2. ar putea sa fie mai multe gene pentru pigment, cauti un genetician si iti spune. oricum de obicei albino la animale inseamna si ochii fara pigment adica rosii. acesti nigro albi cica au ochii verzi. vezi verifica cu un decolorant. deci, daca tatal cel negru are zero gene mutante, atunci toti puii vor avea o gena normala, a tatalui + gena mutanta a mamei(ca ea are obligatoriu 2 mutante), deci vor fi negri, toti, un negru mai sters, culori mai estompate. hai ca intelegi ca suntem acum la extemporal. daca tatal are o gena mutanta si una normala atunci puii vor fi 50% albino si 50% negru-sters(adica au o gena mutanta a mamei + gena normala neagra a tatalui).
daca esti la prima varianta si vrei sa iasa si pui albino, astepti stranepotii obtinuti din acesti pui heterozigoti(negru-sters dintr-o gena normala si una mutanta) sau pui femela albino cu un fiu al acesteia negru-sters sa scoata pui. viata e trista, cu acestea se ocupa oamenii, printre altele, cica acestea ar fi printre cele mai interesante. hai noroc
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline


dupa 2 saptamani, au mai ramas cam 1/4 din puii initiali, care inca stau pe langa parinti ...

si surpriza.. de data asta au renuntat la depus in nuca.. s-au latit pe o piatra intreaga :
aici

aici

image
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

cred ca ai gresit linkurile ....

Ai nigro cu oscari in acelasi bazin? Cum se inteleg?

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

_ wrote:pestii ocnasi mananca melcii, ii musca apoi ii scot din cochilie sau ii inghit daca sunt destul de mici. daca vrei sa-i hranesti cu melci ma intreb ce se poate face cu atatia pui de peste pe care nu-i doreste nimeni, mai ales ca adulti. e ca si cum ai da stridii oamenilor, ii pui pe fapte


Ai mei nu mananca melci...i-am tinut impreuna cu niste pui de Pomacea (cei galbeni) si nici nu-i baga in seama.
Iar pestii se inmultesc chiar daca nu-i hranesc cu melci...si oamenii la fel...fara stridii Nu-ti inteleg rationamentul, sau vrei sa zici ca melcii si stridiile sunt afrodisiace sau ceva de genul asta ? :sic:

image
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

_ wrote:

Fii te rog amabil si pentru inceput schimba-ti nick-ul si eventual adauga-ti si locatia in Profile

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

BLeeD wrote:cred ca ai gresit linkurile ....

Ai nigro cu oscari in acelasi bazin? Cum se inteleg?


nu am gresit linkurile (am dat click pe ele. 1'o piatra cu icrele pe ea, 2' femela + piatra).. icrele se vad ceva mai greu.. e masa aia de alta culoare de pe suprafata pietrei, la poza cu rezolutie mare cred ca o sa vezi.

si da.. am oscari.. oscarii intrei ei nu se inteleg.. fiind 2 masculi. in rest au invatat sa respecte teritoriul nigro. oricum au cam 3/4 din bazin la dispozitie.

image
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

La mine cand dau click pe primul link imi apar 2 catfish bot in bot, iar la al 2 lea link apar niste oscari hranindu-se. Oricum nu asta e important , m-am uitat prin pozele din albumul tau si am gasit cele 2 poze la care te referi. Intr-adevar la rezolutie mare sa vad icrele. Putin cam ciudat ca au depus pe piatra asa "la vedere" din ce am observat eu si din ce am citit nigro depun de obicei in locuri mai ferite. E bice ca le vezi evoluand....asta daca nu le muta in urmatoarele zile

Folosesti puii ca "feeder fishies" pentru oscari?

image
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

nope.. nu am inima asta (deocamdata) sa ii dau la oscari, desi au mai papat ei noapte cate o gura de pui.

am mutat intr-un acvariu mic de 40 (cel de carantina pe unde se mai invart 2 ancistrusi ) cati am prins .. (30-40) sa vad cum cresc. cu maturii au ramas inca vreo 10. intr-un final, ca nu gasesc oameni, petshopuri la care sa dau ... cred ca o sa ajunga sa se descurce in mod natural cu oscarii ... dar pana una alta incerc sa ii tin cat pot, si sa imi fac client un petshop la care sa ii dau. din pacate in beve sunt putine. din cate am vazut e doar unul specializat pe ciclide, si nu vor

image
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Sunt foarte foarte curios ce s-ar intampla daca as pune in bazin 2-3 puiuti de guppy de aceleasi dimensiuni cu puii de nigro ( 4-5mm). Oare parintii isi vor da seama ca nu-s puii lor?
Ce pacat ca n-am guppy

image
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

BLeeD wrote:Sunt foarte foarte curios ce s-ar intampla daca as pune in bazin 2-3 puiuti de guppy de aceleasi dimensiuni cu puii de nigro ( 4-5mm). Oare parintii isi vor da seama ca nu-s puii lor?
Ce pacat ca n-am guppy

Mai omule, tu vrei sa experimentezi "hibrizi" convict-guppy ??!!!!!!
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Neah...vreau sa vad doar cat de perspicace sunt

image
[Email]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

probabil ca si-ar da seama, cum tot ii ia de atatea ori in gura si ii mesteca si ii spala si apoi ii scuipa la loc, dar mai stii...cand te gandesti ca atatea alte animale cu instincte materne foarte bune, au grija de puii altor specii!!!
chiar e o chestie tare faina de incercat, sunt si eu cu adevarat curios ce ar face mama-nigro si as vrea tare mult sa incerc odata.
dar cand cresc puiutii si incep sa se diferentieze evident, sigur isi va da seama de intrusi si ii va nenorocii.....sau ii va adopta la sanu'i protector???

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

ozi wrote:
dar cand cresc puiutii si incep sa se diferentieze evident, sigur isi va da seama de intrusi si ii va nenorocii.....sau ii va adopta la sanu'i protector???

Si uite, asa, asa, incet, incet, convertesc cat mai multi la pasiunea mea (una din ele)... etologia.... P.S. Chiar si cea social-umana e pasionanta...
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

ozi wrote:....sau ii va adopta la sanu'i protector???

N-ai sa vezi
Nigro isi omoara si ei proprii pui daca cresc suficient de mari incat sa ii considere o amenintare pentru generatiile mai tinere

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:
Si uite, asa, asa, incet, incet, convertesc cat mai multi la pasiunea mea (una din ele)... etologia.... )


Sunt pasionat de etologie de mult :-P

image
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

BLeeD wrote:
Dan_McTudor wrote:
Si uite, asa, asa, incet, incet, convertesc cat mai multi la pasiunea mea (una din ele)... etologia.... )


Sunt pasionat de etologie de mult :-P

Na ca ne-am adunat p`acilea mai multi, un soi de Jane Godall in varianta masculina...oare despre noi era vorba in titlul :When Animals Talk

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Isn` she cute? :jajaja:
[img=http://img223.imageshack.us/img223/858/jane1rl.jpg]

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

image

image
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Jane, evident. E o figura emblematica a etologiei primatelor. Extraordinar de dedicata muncii ei, si-a petrecut toata viata (are peste 70 de ani acum) observand in Africa familiile de cimpanzei.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

A scris si despre hiene, canide si feline mari. E cunoscuta pentru studiile privind organizarea sociala a cimpanzeilor si pozele impreuna cu gorile de munte.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com