[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cum scap de melci in acvariu?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Boaca
Unripe member

Joined: 08/11/2004 22:08:54
Messages: 3
Location: Militari
IP:
Offline

Am o problema am cumparat niste plante si dupa ce le am bagat in acvariu am constatat ca l-am infestat de melci
Am incercat cu frunze de salata puse in acvariu, strang adevarate recolte de melci dar de ei tot nu scap
Exista vreo solutie sa scap de ei in afara de a scoate tot din acvariu si sa schimb plantele si solul?
[WWW] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Boaca wrote:Am o problema am cumparat niste plante si dupa ce le am bagat in acvariu am constatat ca l-am infestat de melci
Am incercat cu frunze de salata puse in acvariu, strang adevarate recolte de melci dar de ei tot nu scap
Exista vreo solutie sa scap de ei in afara de a scoate tot din acvariu si sa schimb plantele si solul?

Daca vrei una mai drastica dar de succes vezi ca tocmai isi deschide o afacere lukaboy :mrgreen: . Baga o geana la LINK ...dar atentie si la ce a scris acolo Lucian.

Acum insa nu intelegi de ce vrei sa scapi de melcii aia musai, pentru ca au si ei rolul lor intr-un acvariu...invata sa pui natura sa lucreze in favoarea ta

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Boaca wrote:
Exista vreo solutie sa scap de ei in afara de a scoate tot din acvariu si sa schimb plantele si solul?

Daca schimbi substratul, trebuie sa o iei de la capat cu ciclarea. Daca ai si pesti in bazin, ce faci cu ei? Melcii fac parte si ei din viata unui acvariu. Daca sunt prea multi, poti sa-i culegi cu mina, cu salata, asa cum ai zis.
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic ca nu e bine sa scapi de toti melcii din acvariu..au si ei rostul lor pe acolo.
Cred ca e suficient sa scoti melcii care se strang la salata (poti incerca si cu castravete).
Partea cu scosul nisipului si spalatul acvariului mi se pare prea radicala si va creea mai multe probleme decat rezolvari.
Daca insisti sa scapi de toti melcii exista chimicale care fac asta si macar scapi de reciclatul acvariului si de stresatul locatarilor.

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu arunca TOTI melcii. Au si ei rostul lor. Mai rareste-i, daca vrei, dar lasa cativa in acvariu. Sunt buni consumatori de resturi si contribuie la pastrarea sanatatii apei.
Esti norocos ca te-ai pricopsit cu ei pe gratis.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Corect , eu am luat cu 15000 bucata si tu nu-i vrei gratis

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Acum depinde si ce fel de melci. Uite, de exemplu, eu am cat sa aprovizionez un restaurant frantuzesc. Nu stiu exact ce sunt (unii pot fi Limnaea, ceilalti pot fi Ramshorn), dar de la 4-5 bucati intr-o luna, pentru ca am zis ca nu e o problema daca se mai inmultesc si ei, m-am trezit cu inca un rand de substrat, deja nu ma mai chinui cu metoda "digitala" si nici cu metoda "legumelor" ii scot cu spatula. Ma rog, eu o sa scap de ei la inaugurarea noului acvariu, adica peste 2 saptamani. Ideea e ca infara de Pomacea (care din cate am inteles se inmultesc mai greu) ceilalti pot deveni o corvoada in plus. Concluzie: nu faceti ca mine, incercati sa le controlati numarul de la inceput caci dupa va fi mai greu, mult mai greu, iar "un melc mort" = "calciu in apa" => "posibil dezechilibru".

PS
Un lucru este cert nici urma de alga in cutia mea de conserve.
Deci clar au si ei un rol, iar eliminarea lor totala poate fi neplacuta.

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Iskebible wrote:mult mai greu, iar "un melc mort" = "calciu in apa" => "posibil dezechilibru".


Dar reciproca este valabila: multi melci vii => scade calciu din apa = scade duritatea!

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
bogdan.panait
Member

Joined: 26/03/2004 10:19:18
Messages: 102
Location: craiova-rovine
IP:
Offline

Pune apa oxigenata 3% 100ml la 100 l apa. Dupa cateva ore toti melcii se vor ridica la suprafata morti. Ai grija la sanitari si ancistrusi, astia mai mor din caza apei. In rest nici un pericol.

Another one bites the dust
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In cazul in care actionati chimic impotriva melcilor fiti atenti ca "dupa operatie" melcii morti (mai ales cei din substrat) se vor descompune. Este necesar sa faceti schimburi de apa mai dese in perioada urmatoare ('fo 2 saptamani).
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Dar reciproca este valabila: multi melci vii => scade calciu din apa = scade duritatea!

Uite ca reciproca nu stiu daca e valabila. La mine oricum apa are duritate mare asa incat favorizeaza dezvoltarea melcilor care normal au nevoie de materie prima pentru casele lor. Acum apare si alta problema, inafara cazului in care doresti sa cresti numai melci, miscarile in cadrul populatie de melci pana la o oarecare stabilizare va duce la moarte unora dintre ei, de aici si problema expusa de Lucian un melc mort nu inseamna numai o crestere a gh-ului ci si o sursa de compusi azotati rezultati din descompunerea melcului in sine, rezultul fiind un dezechilibru total neplacut pestilor.
Ca ultima problema, dar nu mai putin importanta, in cazul acvariilor plantate unele specii de melci se vor dezvolta foarte frumos in detrimentul plantelor, nu de alta dar unele specii de melc nu consuma numai alge. Deci atentie!

Ca si cuvant de incurajare catre incepatori, ganditi-va ca eu sunt incepatorul, incepatorilor insa incerc sa invat cat mai mult si sa le ofer pesticilor mei conditii din cele mai bune si mai apropiate de habitatul lor natural. In acvaristica, ca si in alte domenii, te poti afla de multe ori in situatii pe muchie de cutit, totusi nu dispera caci exista oameni care sunt gata sa ajute macar cu un sfat, care va face diferenta, iar sfatul meu este CITESTE! INVATA! CERE SFATURI! si urmeaza-le, nu actiona pripit si totul va fi ok! Ah! si sa nu uit foloseste butonul de Search atata aici cat si pe Forumul vechi!

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
pretender
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2004 22:38:51
Messages: 25
Location: Laslea 147
IP:
Offline

solutia salvatoare este sulfatul de cupru. (piatra vinata). se prepara in felul urmator: 6 gr la un litru de apa distilata, din solutia preparata, agitata bine in prealabil, se introduce 1ml la fiecare 10 litrii de apa (asta teoretic). incearca asha prima data. daca nu merge destul d rpd incearca de trei ori doza. atentie unele plante sunt mai sensibile la o doza ridicata. eu am incercat cu de 5X doza pentru un rezultat instantaneu. in cateva minute incep sa faca bule de aer si a doua zi incepi sa-i aduni. urmeaza dupa doua zile schimburile de apa cite 30% si operatia cu otravirea se repeta daca e necesar dupa 14 zile. rezultatul e garantat. pestii nu au nimic atita timp cat solutia este introdusa treptat in decursul a 1-2 ore. in cazul in care pestii intra in contact direct cu solutia atunci cind o introduci in acvariu si inca nu s-a imprastiat au sa scutere doar un pic din cap. succes. daca mai e cineva interesat de detalii sa-mi dea un mail

poti fi orice, oricine cu conditia sa te creada ceilalti
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com