[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Specii "straine" in ape "romanesti"  XML
Forum Index » General info
Author Message
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Polyodon Spatula.Il tii in acvariu cat e pui si peste cativa ani,cand creste prea mare, il eliberezi cand mergi la pescuit .Rezista la temperaturi mai crescute si nu necesita chiler,ar merge si ceva plante puse in acvariu,inoata mai ceva ca un pastrav si seamana a peste intre apa dulce si apa sarata adica aduce un pic cu basket shark dar e de apa dulce .In loc de ancistrusi ,pe langa polyodon spatula ar merge bagate una-doua cambule dinalea de marea neagra mai mici ca si alea sunt pesti marini da traiesc bine mersi in apa dulce( nu calcan si nu limba de mare) ,eventual si una doua cegi (cine vinde polyodoni ,mai mult ca sigur vinde si cegi).

This message was edited 3 times. Last update was at 26/05/2017 06:14:11

dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

2timpi wrote:, il eliberezi cand mergi la pescuit

Poate ca nu-i OK sa eliberam specii alogene din acvarii... si cand dreacu l-au adus si pe asta in apele noastre...

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

dan-iulian wrote:
2timpi wrote:, il eliberezi cand mergi la pescuit

Poate ca nu-i OK sa eliberam specii alogene din acvarii... si cand dreacu l-au adus si pe asta in apele noastre...
E un peste benefic cam oricarui ecosistem ,care nu e rapitor si ocupa nisa fitofagului( peste introdus recent din china).E folositor mai ales in lacurile de pe langa orase unde apa cu fosfati de la detergent si dejectiile se scurg in lacuri si cauzeaza bruste infloriri de plancton, care plancton,daca moare brusc ,ucide si aproape toata fauna lacului.In afara de faptul ca e benefic,mai este si un peste foarte valoros pentru consumul uman ,care face icre negre . Pana si fitofagul ,pestele ala care sare din apa cand e speriat de zgomotul barcii ca sa- l taie vre- un prost de american cu sabia pentru ca e invaziv ,din filmele de pe national geographic ,e un peste benefic care ii protejeaza pe ceilalti pesti nativi ,curatand o parte din algele si mizeria din apa.
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Imi pare rau dar pestii care nu sunt nativi zonei in care ii eliberezi produc dezastre ecologice, de multe ori iremediabile. Vezi cazurile din Australia si America care se lupta in zadar cu specii invazive.
[WWW]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Dan P wrote:Imi pare rau dar pestii care nu sunt nativi zonei in care ii eliberezi produc dezastre ecologice, de multe ori iremediabile. Vezi cazurile din Australia si America care se lupta in zadar cu specii invazive.
Stai linistit,profesia mea e ezact de ecologist dinasta.Fitofagul ala pe care- l taie americanii cand sare din apa e benefic in lacurile din america si nu ameninta alte specii de pesti native americane,din contra le protejeaza ca le curata apa.Daca vorbim de pesti invazivi intradevar daunatori atunci ,cred eu ca cel mai daunator de la noi din tara e regina sau bibanul soare ( apare si in filmul pe care l - am postat,e in acvariu cu polyodonii).Bineinteles ca nu incurajez eliberarea de specii ,,extraterestre,, in apele noastre dar polyodonii traiesc deja in apele din romania si au fost introdusi in urma unor studii de fezabilitate facute de oameni care se ocupa de protectia mediului.Carasul, fitofagul,vreo 4 specii de crap din china , fitofagul,amurul ,scoicarul,crapul chinezesc,pastravul curcubeu si multe alte specii de pesti care nu sunt native,au fost introduse in apele noastre ,pentru ca sunt benefice.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2017 14:20:07

dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Nu numai pe alte continente... In apele noastre s-au introdus in ultimul secol :
- carasul - a inlocuit babusca si linul;
- bibanul soare sau Regina (cel mai colorat peste de la noi) - distruge cu frenezie icrele si puietul din lacuri si Delta;
- somnul african (pitic) - a distrus pe alocuri intregi amenajari piscicole (a ajuns si in Dunare);
- fitofagul, insotit de toata gama de chinezi (novacul, cteno .etc.). - nici nu avem studii de specialitate serioase, cara sa ne spuna exact cat au stricat (au patruns si in Delta Dunarii).
Cat despre alte si alte idei ale ”piscicultorilor romani” absolventi de Semanatoarea nu mai am eu stiinta!
Lipsesc aproape cu desavarsire ihtiologii care sa ne explice pe indelete cat rau s-a facut si cine stie cat se va mai face introducand specii straine peste ale noastre ce le cautam deja cu sonarul pe fundul Dunarii si pe care citim doar butuci si gropi!
Nici macar cazurile deja celebreale altor continente nu ne-au invatat nimic, pe unii dintre noi! Plm asta e! Ne resemnam...
Recent imi marturisea un tip - caruia i-am facut binele de a-i da niste pui de astronotus - ca-i hraneste cu puiet (autohton) dintr-un rau de langa casa lui Ce vorbesti domne? Pai ce nu e buni?

Sa ne scuze Koala...

later edit: Am vazut dupa postarea de mai sus...

This message was edited 4 times. Last update was at 26/05/2017 14:33:49


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

dan-iulian wrote:Nu numai pe alte continente... In apele noastre s-au introdus in ultimul secol ...
, Referitor la postarea pro specii invazive de mai ceva mai sus sa avem pardon dar fitofagul in exces in apele americane numai folositor nu e, printre altele consuma hrana altor ierbivori autohtoni, nu cred ca biologii si ecologistii americani se panicheaza degeaba- in mod sigur sunt macar atat de priceputi ca ai nostrii, lucra la alta scara si au multa experienta, ei au facut greselile noastre cu muuult timp inainte
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Problema cea mai mare care apare in momentul cind, intr-un lant trofic stabil, introduci specii noi, nu se refera la atacarea altor specii (cu exceptia relatiei prada-pradator, unde lucrurile sunt clare) ci la ritmul de inmultire. Un animal care se fixeaza pe o anumita veriga a lantului trofic sau pe un anumit palier al piramidei trofice, ocupa acea pozitie prin capacitatea de a se reproduce. In cele din urma specia devine invaziva si, prin concurenta pentru resursele de hrana, elimina o alta specie autohtona, care, pina la aparitia intrusului, co-exista intr-un echilibru perfect cu celelalte specii care formeaza biocenoza. Exemplul clasic in acest sens este ciinele Dingo care, introdus in Australia, nu a eliminat speciile de carnivore marsupiene in mod direct ci prin concurenta pe resursele de hrana : iepuri, mici rozatoare, etc. Lupul marsupial a disparut din acesta cauza. Faptul ca a reusit sa reziste o perioada de timp se refera la comportamentul alimentar al acestuia : era un vinator de noapte. Insa, in cele din urma, nu a putut face fata. Urmeaza ornitorincul si echidna, specii monotreme, concurate agresiv de specii de mamifere de apa. Si sunt multe alte exemple. Asa ca, daca fenomenul poate evolua in mai putin de un secol in zona terestre, ce credeti sa se va intimpla in zona acvatica, unde barierele geografice sunt mai putin importante sau prezente.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2017 19:18:59


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Nene Ocean,eu nu incurajez eliberarea speciilor neautohtone ,,you missed the boat,,. Iar sa blamezi ciprinidele alea pe care ni le-au dat chinezii e un lucru facut fara cap.Daca nu aveam caras si fitofag in apele romanesti pe timpul comunistilor ,probabil ca multi oameni ar fi murit de foame.Iar cand chinezii ne-au dat crapii aia,cercetatorii lor de CAP chinez,ihtiologii aia chinezi au venit si ne-au si invatat de la zero cum sa cultivam crapul ,sa ne salveze ca altfel,daca ar fi fost o foamete aspra pe timpul lu ceausescu cred ca nu mai gaseai nici un peste in apele romaniei.Ar fi disparut cum au disparut vrabiutele din cauza lu Mao .Si nu mai zic ,ca din cauza la chinezii aia acuma in romania se mananca cel mai mult crap,caras si specii dinastea de piscicultura facuta cu gainat aruncat in balta.In europa de vest a fost introdus recent somnul si nu sunt probleme cu el desi e rapitor si ala poate manca specii de pesti protejate,boboci de rata aflata pe cale de disparitie , samd.Nu e cazul sa se incerce eradicarea somnilor in europa de vest .Polyodon spatula este mult mai inofensiv si mult mai benefic decat somnul pentru ca polyodon,desi arata mai ciudat asa si poate speria un necunoscator,nu este rapitor si mananca algele care se dezvolta de la fosfatul din detergenti ,ingrasaminte chimice,nitratii si fosfatii de la deversarile de canalizare in rauri,etc.E un peste benefic la fel ca si fitofagul care sterge intr-o anumita masura urmele lasate de civilizatie asupra mediului acvatic.Raman la ideea ca americanii aia care taie pestele cu sabia cand sare din barca sunt prosti pentru ca ar fi putut mult mai simplu sa controleze invazia de fitofag daca ar fi avut grija sa inmulteasca polyodoni si sa-i introduca in lacurile cu multi fitofagi sa le faca concurenta la plancton.In schimb in america polyodonul e amenintat cu disparitia.
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Deci, batrane Koala trebe sa-ti faci rost de un paddllle fish de ala, niste cegute (stiu neste baieti la pod la Giurgeni, da sa ai si o baterie langa acvariu sa descarci mai intai corentu din ei), pui si fro cativa carasi de aia ramasi din comunism sa aiba si ciortanii mata ce hali cand so face mari, sa nu sufere de foame.
Pai ce matale nu-ti dai seama ca e nesimtire sa tii 6 puisori de oscari fish de aia in 2 metri de acvariu... poate faci rost si de freun nisetru ca am auzit ca e pe cale de disparitie si pe asta faci bine daca-l cresti si eliberezi la Dunare

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan-iulian wrote:Nu numai pe alte continente... In apele noastre s-au introdus in ultimul secol :
- carasul - a inlocuit babusca si linul;
- bibanul soare sau Regina (cel mai colorat peste de la noi) - distruge cu frenezie icrele si puietul din lacuri si Delta;
- somnul african (pitic) - a distrus pe alocuri intregi amenajari piscicole (a ajuns si in Dunare);
- fitofagul, insotit de toata gama de chinezi (novacul, cteno .etc.). - nici nu avem studii de specialitate serioase, cara sa ne spuna exact cat au stricat (au patruns si in Delta Dunarii).
Cat despre alte si alte idei ale ”piscicultorilor romani” absolventi de Semanatoarea nu mai am eu stiinta!
Lipsesc aproape cu desavarsire ihtiologii care sa ne explice pe indelete cat rau s-a facut si cine stie cat se va mai face introducand specii straine peste ale noastre ce le cautam deja cu sonarul pe fundul Dunarii si pe care citim doar butuci si gropi!
Nici macar cazurile deja celebreale altor continente nu ne-au invatat nimic, pe unii dintre noi! Plm asta e! Ne resemnam...
Recent imi marturisea un tip - caruia i-am facut binele de a-i da niste pui de astronotus - ca-i hraneste cu puiet (autohton) dintr-un rau de langa casa lui Ce vorbesti domne? Pai ce nu e buni?

Sa ne scuze Koala...

later edit: Am vazut dupa postarea de mai sus...


Absolut de acord cu opinia ta

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Cand am zis ca cine are polyodoni are si cegi ma refeream la baietii astia http://www.novarainvest.ro/ sau astia http://www.nucet.ro/Advertising.html nu la pescarii de la podul de la giurgeni.Nenea Dan-iulian,sper ca dupa ce vezi linkurile alea ,sa-ti schimbi tonul ca vorbesti aiurea si despre ceva total opus fata de ideea mea.Nu stii nimic despre pestii nativi iar sa spui ca linul si babusca sunt disparuti e o nebunie cand ei se gasesc de vanzare la piata si nu sunt interzisi la pescuit .Caracuda (carasius carasius) e singurul ciprinid amenintat cu disparitia dar nu din cauza carasului (carassius gibelio) ci pentru ca a fost pescuit masiv inainte sa fie introdus carasius gibelio,care caras gibelio de fapt a salvat caracuda de la disparitia completa .Vaduvita ar mai fi oarecum amenintata dar eu cam in fiecare an prind cel putin 3 vaduvite pe dunare pe care le eliberez,bineinteles pentru ca stiu ce peste e ala.Si daca vroiai sa faci o gluma buna ,ii recomandai lu Koala sa creasca cativa sipi in acvariu pe care sa-i elibereze (sturioni complet disparuti de la noi) nu moruni si sa devina eroul romaniei .(nustii ce e sipul-vezi aici https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98ip ) Raman la ideea mea ca Polyodonii astia si cu crapii aia pe care ii taie americanii prosti cu sabia sunt niste pesti ecologici care salveaza mediile acvatice de la eutrofizare.Eu fiind ecologist de la protectia mediului ,dinala de CAP care studiaza mediul ,stiu cel mai bine cum functioneaza si nu e adevarat ca crapii din america le mananca mancarea speciilor native pentru ca mancarea,adica algele alea care duc la eutrofizare ,sunt in exces din cauza fosfatilor din detergent,ingrasaminte si apa de canalizare (nu stii ce este eutrofizarea,valabil si pentru nenea Ocean, vezi aici - https://ro.wikipedia.org/wiki/Eutrofizare );

This message was edited 1 time. Last update was at 27/05/2017 06:23:15

Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Nenea Mihai,las-o mai usor,ce naiba. Vezi ca iar te turezi, si probabil o sa zbori ca si data trecuta,cand te chema 2smokes,si nu mai ajungi sa ne prezinti bazinul,pe care eu sunt curios sa il vad cum va arata.
Nu te supara ca iti spun,dar las-o mai moale.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Am mutat aici toate discutiile, pentru ca deja se trecuse de stadiul unui offtopic lejer.
- Puteti discuta fara probleme.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Foarte interesant topicul.
Ce s-a intamplat cu beluga, mai exista ca specie sau a fost starpit?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com