[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nano + filtru extern?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Salut, ma gandesc la un nano de 30 de litri, la care sa vin cu un filtru extern (eheim ecco pro 300) cu posibilitatea de reglare a debitului (debit maxim 750 l/h). Ce ziceti? Este prea mult acest filtru pentru acvariul respectiv?
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Eco pro 300 e un filtru bun. Din pacate nu le am acum in functiune si nu l-am folosit decat la debit maxim.

La debit maxim, cu robinetele complet deschise e mult prea puternic pentru un 30 litri. Eheim il recomanda pentru 100-300 litri am impresia ca.
Ai putea, la o adica, sa inchizi robinetii la 80% sa zicem, dar nu stiu daca nu cumva asta ar forta motorul, presupun ca da.

pentru un 30l mai degraba asa ceva:
https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/aquacompact-0
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Da, alternative sunt destule. Dar, cat timp am deja un filtru, ma gandeam ca reusesc sa il folosesc in setupul amintit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E cam mare pentru nanoul respectiv. Poate te gandesti la un acvariu ceva mai mare, un 60 de litri sa zicem,
daca nu vrei sa renunti la filtru...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poate spun o prostie dar daca ii atasezi un prefiltru nu ar mai "lua" din debit? Iar in nano, un spray bar cu gauri mai mari, sa dispersezi fluxul de spa ...

This message was edited 2 times. Last update was at 27/05/2017 10:04:00


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

zax3303 wrote:Da, alternative sunt destule. Dar, cat timp am deja un filtru, ma gandeam ca reusesc sa il folosesc in setupul amintit.


Nu era clar din ce-ai spus ca-l ai deja, parea ca vrei sa-ti cumperi filtrul asta.

Silviu Man wrote:Poate spun o prostie dar daca ii atasezi un prefiltru nu ar mai "lua" din debit? Iar in nano, un spray bar cu gauri mai mari, sa dispersezi fluxul de apa ...


Un prefiltru nu ia decat foarte putin din debit si asta doar daca e colmatat. Daca e facut de asa natura sa scada debitul nu e bine - nu e indicat sa scazi debitul pe filtrele externe pe admisie.
Dar un spraybar ar putea fi o solutie buna, da. De ce nu - facut patrat, ca o rama interioara de jur-împrejurul interiorului acvariului.

E cazul sa scoti fierestraul si bormasina la inaintare, zax
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:
Un prefiltru nu ia decat foarte putin din debit si asta doar daca e colmatat. Daca e facut de asa natura sa scada debitul nu e bine - nu e indicat sa scazi debitul pe filtrele externe pe admisie.


Da, stiu ca nu produce un efect semnificativ, insa citusi de putin, si tot ajuta. In plus un prefiltru este oricind util.
[Email]
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Da, am deja filtrul extern de care spuneam. Se pare ca ma apuc de bricolat
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Pai poti sa-l pui pe ce debit vrei cu robinetii din dotare. Eu am filtru extern de 500 l/h in 20 de litri, si am robineti Eheim pe furtune, din care reglez debitul.
Poti sa-l folosesti fara probleme.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daca faci reglajul de debit din robineti ,sa reglezi doar din AUT sa lasi IN-ul la maxim....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

adrian09 wrote:daca faci reglajul de debit din robineti ,sa reglezi doar din AUT sa lasi IN-ul la maxim....


fiind spatiul mic, cu in-ul la maxim - pestii nu vor fi trasi spre filtru? ma refer la curentii ce se pot forma...

This message was edited 1 time. Last update was at 31/05/2017 20:55:09

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu pentru ca alimentarea filtrului cu apa se face prin cadere,In functie de de debitul de la iesire ai si debitul de intrare.Deci ,daca ai scazut debitul pe AUT scade si debitul de absorbtie,curenti de apa mai mici de la AUT si curent la absorbtie normal e mai mic...Alt lucru la care sa fi atent... sa nu reduci debitul peste 50% unele filtre accepta dar altele nu...si cred ca s-ar face o barbotare in filtru ceea ce nu cred ca e bine

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

zax3303 wrote:
adrian09 wrote:daca faci reglajul de debit din robineti ,sa reglezi doar din AUT sa lasi IN-ul la maxim....


fiind spatiul mic, cu in-ul la maxim - pestii nu vor fi trasi spre filtru? ma refer la curentii ce se pot forma...


In plus fata de ce a scris colegul Adrian ...

... depinde mult si de pestii pe care ii ai/vei avea. Unora pe place sa simta un curent de apa, altora nu. Cred ca aici e bine sa te documentezi nitel.
Sau de crevetii pe care ii poti pune in acvariu. La acvariul tau nu prea merge (poate unul singur) dar la Atyopsis Gaboensis, daca ii "dai" curent
de apa, e cel mai fericit, pentru ca el filtraza apa. La mine, unul si-a facut "casa" sub cotul care preia fluxul de apa de la skimmer.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2017 16:53:13


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com