[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciclare acvariu si parametri .  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
Radu Marian
Member
[Avatar]

Joined: 29/08/2016 17:17:54
Messages: 113
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna seara !
Am dat drumul la ciclare de 14 zile . Am urmarit indicatiile de la red sea reef mature kit pana acum, insa nitratul nu am reusit sa il reduc decat pana la 25 ppm. Conform programului de la red sea ar trebui sa dozez cate 3ml de nopox/100 litri in fiecare zi. In carticica respectiva scrie ca in a 14-a zi nitratul ar trebui sa fie undeva intre 5-10 ppm.
Ma gandeam ca poate pe la sfarsitul saptamanii viitoare sa adaug ceva din CUC ( un crevete si un doi turbo ).
Credeti ca ar trebui sa dozez in continuare nopox ?
Mentionez ca acvariul are 300 de litri iar ca filtrare am niste reactoare cu carbon activ , nopox di spartura de coral .
Atasez si o poza cu acvariul . De asemenea ciclarea a fost inceputa fara piatra vie. Am folosit doar regula cu crevetele si celelalte componente de la red sea reef mature kit ( bacto start si nitro bac )
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
[Thumb - image.jpg]

Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Mai asteapta.
De ce sa bagi cucu' daca nu are ce curata? Mai lasa-l la dospit,macar inca 2 saptamani.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com