[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cu scalari!!!  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Cousteau
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2006 16:07:53
Messages: 81
Location: BUCURESTI, Baneasa
IP:
Offline

Acum arata si acvariul meu cat de cat bine ca sa il pot expune privirilor membrilor forumului.
Set up:
Dimensiuni 980x400x550 mm (Lxlxh), echivalent 185 litri net!

Iluminare:4 tuburi 18 w: Philips Aquarelle, 2 TLD 930, un TLD 965!

Filtru extern Fluval 204, filtrare mecanica +biologica.

Incalzitor Fluval Tronic 300W (dar acum vara zace in dulap sub acvariu ca sunt deja 30 grade in apa)

Substrat: pietris margaritar

Plante: Echinodorus Cordifolius,Echinodorus tenellus, Miriophylum, Cabomba (vai steaua ei un fir amarat), ceva specii de Cryptocorine, Valisneria Gigantea, Valisneria Spiralis, Sagittaria, Lymnophila, Bacopa, Rotala Rotundifolia, Anubias Barteri vs Nana, Ludwigia, un Lotus Red si niste nuferi la suprafata.

Fauna: 4 scalari Marble, 2 neoni, 6 ancistrusi si vreo 50 de pui de black Molly


image
image

ORA MESEI:

image

image

image

image

Buturuga cu Anubias

image

image

image

Si niste imagini recente cu acvariul ceva mai plantat:

image

Un parinte care isi pazeste ponta de icre pe o frunza de echinodorus:

image

Redescoperind un hobby mai vechi... ACUM l-am descoperit si merg mai departe!!!
[Email]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

felicitari...mai ales ca stiu ca ai avut mari probleme cu acvariu asta.

aripel is here
Cousteau
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2006 16:07:53
Messages: 81
Location: BUCURESTI, Baneasa
IP:
Offline

Multumesc, probleme am avut dar s-au rezolvat, acum trebuie sa ma apuc sa fac ceva injectie de CO2 si ceva fertilizanti pentru plante.
Si slava Domnului ca a mai scazut temperatura afara, ca se fierbeau plantele saracele.

Redescoperind un hobby mai vechi... ACUM l-am descoperit si merg mai departe!!!
[Email]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Toate le inteleg, dar 2 Neoni? Ori is macar 6 ori niciunul.Puii de Black Molly banuiesc ca sunt pe post de diversificare a hranei scalarilor?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Cousteau
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2006 16:07:53
Messages: 81
Location: BUCURESTI, Baneasa
IP:
Offline

Doar 2 neoni pt ca atatia au mai ramas. Au fost 11 initial
dar s-au prapadit in urma unei boli.
Moly papa bun pt scalari, dar vad ca s-au cam invatat unii cu altii.

Redescoperind un hobby mai vechi... ACUM l-am descoperit si merg mai departe!!!
[Email]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Cousteau wrote:
Moly papa bun pentru scalari, dar vad ca s-au cam invatat unii cu altii.

In ce sens?Molly s-au invatat sa se lase mancati?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mie mi se pare cam cruda ideea cu puii de moly; exista mancare speciala pentru scalari.
In rest, fain acvariul!
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Banuiesc ca cei ce posteaza la aceasta rubrica doresc sa dezbata probleme legate de estetica unui acvariu, altfel ar posta la plante sau cichlidae, etc. In acest sens vreau sa iti spun parerea mea, care nu vrea sa fie o critica rautacioasa de dragul criticii ci constructiva. Cred ca trebuie sa iti definesti optiunile privind directia de viitor a acestui acvariu: fie un acvariu functional pentru scalari (ccum pare a fi actual), fie un acvariu de aquascaping. Spun asta pentru ca stiu ca ai facut eforturi sa iti achizitionezi niste tuburi fluo mai speciale (TLD 965, 930, etc...) pentru plante, ceea ce ar arata tendinte de a te indrepta spre un acvariu cu plante, tip aquascaping (stilul ramane de vazut, ca si aici sunt multe de discutat, dar nu s-a ajuns la acest punct). La ce vad eu, este actual un acvariu functional pentru scalari, destul de bun, dominat ca plante de masivul Echinodorus (probabil amazonicus) plasat (din pacate prea) central) si care in imaginea de detaliu are unele frunze cam transparente si cu spatiu dintre nervuri usor galbui (deci cum spuneai si tu in alt post, da niste nutrienti cu fier nu i-ar strica - eu as zice cel mai bine niste pastile de Florenette A la radacina lui). In rest multe plante tija crescute mult si intinse pe suprafata apei iau lumina celorlalte. In concluzie nu e un acvariu rau pentru complementarea cu plante a doua perechi de scalari, care sigur se simt bine acolo, dar daca doresti totusi sa faci aquscaping acolo trebuie regandit. La ce plante ai acum, cand schimbi neoanele nu e nevoie sa te fortezi cu cine stie ce tuburi (dar nici nu te opresc daca le vrei neaparat), ca merg foarte bine si cele curente de pee piata 830, 840, Osram Fluora, etc. Repet, am scris stiind ca iti doresti mai mult decat media pentru acvariul tau si de aceea pasul urmator ar fi sa iti clarifici ce directie iti doresti sa ii dai in viitor.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com