[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cultura artemia..  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Dupa ce am incercat acum o luna ,pentru prima oara,sa eclozez niste oua de artemia,m-am hotarat sa vad daca pot sa le fac putin mai mari..am avut impresia ca am bagat nisip in apa de la pesti si m-am gindit ca nu ar fi rau sa fie ceva mai mari pentru carasei.. ma cindeam undeva la 2-3 mm
Asa m-am gindit sa imi fac o cutiuta in care sa am si controler de temperatura si controler de timpasta in special pentru iluminat.. si azi am terminat de construit cutia..
Cutia contine un INK BIRD temperature controler +INK BIRD SSR 25 DA,2 prize 220V legate la 2 temporizatoare,o priza 220V ,o iesire 5,5 V si una de 12,5.. mai are un micro arduino,care pentru moment il folosesc pentru leduri,,,pot sa il inlocuiesc oricind cu un arduino uno sau mega 2560..deocamdata.. ramane asa .. si asa nu ma pricep prea bine la programe...
asa ca,am sa o folosesc la cultura de artemia
am asa .un bazin 20 l filtru la alegera dar am inteles ca ar fi mai bun unul cu burete in bazin..ca as avea EDEN 501 care nu face cine stie ce curent,mai am inca 2 filtre mici.. unul Trixie de 45l dar asta face curent puternic,as putea sa utilizez si un sun sun 602,am o pompa de 600l/h cu debit reglabil...
Care din aceste filtre ar fi mai bun..?
am Am artemio mix,sunt oua cu sare amestecate,si hrana am Artemio fluid amandoua sunt de la gebl

si citeva poze cu cutiuta


https://img.plici.ro/image/muU
https://img.plici.ro/image/mun
https://img.plici.ro/image/mu1
https://img.plici.ro/image/muG
https://img.plici.ro/image/muJ

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

La cultura de artemia nu ai nevoie de filtru e chiar contraindicat, doar aerare pana eclozeaza poate fi mai tare dar dupa-daca vrei sa-i cresti mari aerare mai slabut sa nu faca curent puternic, exista pe net(si youtube ) date si filmulete despre crescutul artemiei la faza de adult, apropo mai ales vara nu ai nevoie de incalzitor si nici de pompa de curent, eu am reusit odata sa-i cresc adulti in cam doua saptamani se maturizeaza si ajung la~1- 1,5 cm, hranirea o faceam cu spirulina si ceva cultura de alge (chlorella cred), dar pe net se vorbeste si de drojdie in combinatie cu spirulina, daca dai o cautare despre cresterea lor ca adulti este cel putin un articol foarte detailat. Spuneam ca odata am reusit, am mai incercat si anul trecut in vara o cultura mare intro cada dar fiind in curte la cateva zile dupa ce au iesit si au inceput sa creasca(aveau cam 6mm) cultura s-a umplut de larve de tantari care au halit toata artemia
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mersi de pentru indicii... am numai o specificare. In locul unde o sa fac cultura este un beci in care nu se ridica temperatura peste 20 C si v-a trebui sa folosesc controlerul de temperatura

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca vrei rata mare de eclozare nu folosi mixurile cu sare de la JBL sau Sera sunt foarte slabe, cauta oua la cutie(unii vand la 100 de g). Legat de temperatura ajung si 24 de grade, sigur la 28 iasa mai repede
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu ma gindesc mai intai sa vad cum merge cu astea... acum.. rata de eclozare....cum o fii,din cite am observat este cam 50.60% daca nu ma insel...
sa vad cum pot sa le dezvolt..

totusi am cateva nedumeriri.Am citit postarea lui #Allen_g30 -"iata citeva retete de culturi pentru cei interesati" si una ar fi ca mi-ar trebui un bazin intre 35 si 70 litri.. intr-un bazin de 20 litri nu se poate face ceva? penru ca din cite am inteles,densitatea pe litru ar fi de 5000 de naupli ,la 20l eu cred ca e suficient pentru cit am nevoie.. inca nu ma gindesc sa fac cantitati industriale si si asa ,nu stiu cum o sa fac cu barbotarea apei in bazin,ca am inteles ca nu e bine sa ai colturi moarte.
a doua nedumerire este hranirea,spunea ca " Bineinteles este cel mai bine sa se mentina un nivel optim de hrana tot timpul prin hraniri frecvente si foarte atente.".. sa mor ca m-a bagat in ceata...daca tot a dat o densitate pe litru era bina sa dea si niste cantitati aproximative si dun program .Asa nu am nici cel mai mic indiciu de care sa ma leg..
o sa mai caut sa vd .. poate gasesc ceva

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ba poti sa-i cresti si in 10 l, atat a avut prima mea cultura, e drept ca vasul era rotund(diametrul de 35~40 cm)-deci fara colturi, dar barbotarea era pe centru cand au mai crescut am mutat-o spre margine, legat de hranire eu cum puneam cultura de alge sau spirulina pudra dizolvata adaugam cand se limpezea apa, si la fel era recomandat si la folosirea drojdiei.
P.S. Lumina era naturala, cultura era plasata in apropierea unui geam

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2017 22:30:00

[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pot folosi sare neiodata.. sare de mare si in ce cantitate pe litru pentru a creste artemia?

mai am un tip de sare.. combinatie de sulfat de magneziu MgSO4 si oxid de magneziu MgO. 49% MgSO4 si 16%MgO asta e buna?
trebuie sa schimb recipientul in care aueclozat ouale si nu stiu ce cantitate de sare sa folosesc ..am densitatea mai maree intre 10 si 15 cmeu am vrut sa fie mai densa ca sa ppun in recipient mai mare..

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2017 12:48:08


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Artemiile sunt crescute in apa cu saruri diferite in scopuri de cercetare.Tie iti trebuie NaCl.Circulatia o faci din pompa de aer fara sa folosesti pompa de apa.Practic dai drumul la furtun in mijlocul acvariului sa bage aer.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da ... cu aer fac circulatia apei dar pot folosi sare de mare si ce cantitate?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

gata... s-a terminat repede...
au decedat saracutii..
nu stiu care e treaba dar... ori hrana de lichida de la gbl nu e buna ori.. apa asta de tot rahatul.. cu nitrati in ea

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com