[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inima de vita  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
NicuG
Junior member

Joined: 09/05/2017 16:32:06
Messages: 10
Location: Mures
IP:
Offline

Buna si as avea urmatoarea intrebare si anume :
Am cumparat 1 Kg. Inima de Vita proaspata ( momentan este Curatata de pielite/nervuri , etc .si congelata ) pt. Americanii mei ( Oscar . Green Terror , Meeki ,Severum Gold ,Jaguar si ceva Sanitari pt.curatenie , si daca exista vreo reteta anume pt.preparare sau vreo modalitate aparte pt.a incerca hranirea lor si cu aceasta delicatesa zic eu pt.ei !!! Mersi anticipat si ramin dator pt.bucatar ...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Citeste aici:

- http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/1123.page

- http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/712.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

sunt pentru discusi dar sunt ok

uite un video

https://www.youtube.com/watch?v=AJdYUi6_d2o

aci cateva retete

http://discus-vlad.cabanova.com/hrana.html

pestisoru meu de aur
NicuG
Junior member

Joined: 09/05/2017 16:32:06
Messages: 10
Location: Mures
IP:
Offline

dar asta oare ar fi oare si pe placul Americanilor ? https://www.youtube.com/watch?v=AJdYUi6_d2o ... a incercat cineva sa o si administreze pe viu cum se zice ? sau vreo reteta proprie cu care sa si dovedit a fi pe placul lor .
Sincer eu am incercat de proba doar 2 variante simple pina acum la care nu prea au fost foarte incintati de el ( L-au mincat doar probabil sa nu fiu suparat pe ei cum se zice ,nu pot sa zic ca s-au lins pe bot ...)
1. simplu Inima de Vita l-am trecut prin razuitoare si l-am congelat intr-o caserola goala veche de Larve rosii de tintar ....
2. din nou Inima de Vita trecut prin razuitoare in care am adaugat Granule de Spirulina + Tetra Cichlid Sticks ,si l-am lasat un pic pina sa inmuiat sticks-ul pentru ai modifica/varia un pic gustul de carne si din nou la caserola cubulete ,dar nici asta nu pot sa zic ca a avut efect asa de mare la ei ...
Am mai incercat si cu metoda taiat marunt cubulete Inima de Vita cam 2-3 mm si doar asa fara nimic amestecat ( ma gindeam ca probabil asa nu se va murdari apa tare de la mincare ) .- la asta nota 10 a avut green terrorul .
probabil daca as aplica metoda fortata de greva a foamei ar avea efect mai mare dar nici nu vreau sa exagerez fortat cu ei pt.ca imi sunt dragi .

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2017 16:22:32

NicuG
Junior member

Joined: 09/05/2017 16:32:06
Messages: 10
Location: Mures
IP:
Offline

NicuG wrote:dar asta oare ar fi oare si pe placul Americanilor ? https://www.youtube.com/watch?v=AJdYUi6_d2o ... a incercat cineva sa o si administreze pe viu cum se zice ? sau vreo reteta proprie cu care sa si dovedit a fi pe placul lor .
Sincer eu am incercat de proba doar 2 variante simple pina acum la care nu prea au fost foarte incintati de el ( L-au mincat doar probabil sa nu fiu suparat pe ei cum se zice ,nu pot sa zic ca s-au lins pe bot ...)
1. simplu Inima de Vita l-am trecut prin razuitoare si l-am congelat intr-o caserola goala veche de Larve rosii de tintar ....
2. din nou Inima de Vita trecut prin razuitoare in care am adaugat Granule de Spirulina + Tetra Cichlid Sticks ,si l-am lasat un pic pina sa inmuiat sticks-ul pentru ai modifica/varia un pic gustul de carne si din nou la caserola cubulete ,dar nici asta nu pot sa zic ca a avut efect asa de mare la ei ...
Am mai incercat si cu metoda taiat marunt cubulete Inima de Vita cam 2-3 mm si doar asa fara nimic amestecat ( ma gindeam ca probabil asa nu se va murdari apa tare de la mincare ) .- la asta nota 10 a avut green terrorul .
probabil daca as aplica metoda fortata de greva a foamei ar avea efect mai mare dar nici nu vreau sa exagerez fortat cu ei pt.ca imi sunt dragi .
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

da eu fac reteta respectiva , o mananca imediat

incerca sa sa prepari mixtura cu inima proaspata, curatata oarecum de grasmi, toaco la masina doar odata(pentru discusi ,eu o blenduresc dupa ce o toc), pune si spanac si banana-leaga mixtura,mai poti adauga si un galbenus de ou(sau cu albus) /kg de mixtura (spanac +banana sa reprezinte cam 20-30 % din totalul de carne tocata)

pestisoru meu de aur
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Albusul crud nu e indicat consumului de catre animale, oameni sau pesti . In drumul sau prin tractul digestiv "spala" organismul de vitamine pe care le incorporeaza si care sunt apoi eliminate impreuna cu el, deci provoaca debilizarea organismului
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

ocean wrote:Albusul crud nu e indicat consumului de catre animale, oameni sau pesti . In drumul sau prin tractul digestiv "spala" organismul de vitamine pe care le incorporeaza si care sunt apoi eliminate impreuna cu el, deci provoaca debilizarea organismului


Imi cer scuze dar ce spui tu este fals. Albusul crud coaguleaza instantaneu in mediul acid din stomac. Proteinele din albus nu produc compusi care sa lege vitamine sau minerale. Vitaminele, in cvasitotalitatea lor localizate in concentratii mari in produsele vegetale, sunt eliberate in segmentul digestiv-absorbativ al tractusului digestiv reprezentat de treimea distala a intestinului subtire. In acea zona, toate substantele nutritive, diferentiat cu digestibilitatea lor, ajung in compusi simpli, absorbabili. Altfel, in ce ar consta efectul benefic al oualor de prepelita, consumate crude, dimineata, pe stomacul gol?!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
NicuG
Junior member

Joined: 09/05/2017 16:32:06
Messages: 10
Location: Mures
IP:
Offline

cingo171179 wrote:da eu fac reteta respectiva , o mananca imediat

incerca sa sa prepari mixtura cu inima proaspata, curatata oarecum de grasmi, toaco la masina doar odata(pentru discusi ,eu o blenduresc dupa ce o toc), pune si spanac si banana-leaga mixtura,mai poti adauga si un galbenus de ou(sau cu albus) /kg de mixtura (spanac +banana sa reprezinte cam 20-30 % din totalul de carne tocata)

Eu Inima de vita o am acum congelata din pacate ..oare e o problema ?
Si g?lbenu?ul de ou inteleg ca se adauga crud la urma cu spanacul dupa ce este tocat inima !!!
Cum sa inteleg sa LEG mixtura .? Prin a adauga Banane la el ?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Na o fi depasita teoria, da pe vremea lu' Matusalem(contemporan) asa era si asta o sustineau si medici veterinari care recomandau evitarea albusului crud la caini si animale, eu o sa continui sa-l evit
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

ocean wrote:Na o fi depasita teoria, da pe vremea lu' Matusalem(contemporan) asa era si asta o sustineau si medici veterinari care recomandau evitarea albusului crud la caini si animale, eu o sa continui sa-l evit


Nu te obliga nimeni sa consumi albus crud. Cred ca tu ai citit ceva insa ai selectat numai o singura idee, izolata, sau asa ti-a fost prezentata. Exista in albus o substanta, avidina, care chiar are un tropism specific pentru biotina. Avidina este o substanta proteica sisntetizat in oviductul pasarilor, dar si a reptilelor si unor amfibieni, considerata a fi un mijloc de protectie antimicrobiana pentru ca leaga biotina, o vitamina din complexul B, hidrosolubila, fara de care microorganismele nu se pot dezvolta. Dar avidina nu leaga alte vitamine, iar albusul de ou contine multe alte vitamine si minerale.

Avidina are si un potential alergen pronuntat, fiind o glicoproteina. Avidina poate fi distrusa prin fierberea oului la peste 70 grade timp de 4 minute; la un ou moale, dupa doua minute, este distrusa numai o parte din avidina (intre 44 si 75%, dupa unele experimente). Continutul de avidina din ou scade cu timpul insa si de aceea este nerecomandata consumarea oualor proaspete ci usor maturate (3-5 zile dupa depunere). Exista insa si alte variante. Cum spuneam, oul de prepelita. Comparativ cu oul de gaina, oul de prepelita are un continut mult mai mare in microminerale, vitamine din complexul B, s.a. Asadar, daca cuiva ii este teama ca oul de gaina poate fi nociv, are o alternativa perfecta!

PS Nici eu nu-i dau albus fiert Labradorului meu, ci numai galbenusul (1-2 pe saptamina). Ratiunea este legata de potentialul alergen al albusului, in acest caz.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

blendurind banana rezulta o pasta, care aduagata in mixtura funtioneaza ca o gelatina, lafel si galbenusul de ou.

pe scurt

decongeland in mod repetat inima de vita, se degradeaza

sa zicem ca tu razi inima congelata, daca punga in care o tii nu este una speciala , carnea va "oxida"(nu este cel mai fericit termen)

pestisoru meu de aur
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com