[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hrana Northfin  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Spre ciuda maxima a ciclidarilor romani atasez o imagine !
Acuma glumesc, dar am reusit sa intru in posesia unui kg de hrana destinata ciclidelor africane, hrana care nu se gaseste in Europa ptr ca producatorii NorthFin, canadieni de felul lor, nu gasesc de cuviinta sa-si "traga" un distribuitor european. Urmaresc de mult timp review-urile despre aceasta hrana si am citit lucruri incantatoare, in sensul ca multi o considera chiar mai buna decat NLS care era considerata suprema in acvaristica. Problerma e ca aceasta hrana e destul de ieftina in USA; 1 kg costa 39 de dolari. Te "usuca" insa transportul. Eu am avut noroc cu un student american, originar din Texas, a carui parinti au fost in RO la festivitatea de absolvire a fiului. Prin bunavointa si gratis-itudinea lor am intrat in posesia acestui kg.
O sa va spun mai incolo parerea mea. Deocamdata enjoy the pictire

P.S. Poate-i vine ideea vreunui comerciant roman sa faca si-o comanda de asa ceva avand in vedere pretul acceptabil.

[Thumb - 20170523_105005.jpg]


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Murdareste apa? E singura chestie care nu o suport la NLS.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ebay UK, dar cu pretul umflat si cu un transport pe masura: http://www.ebay.co.uk/itm/Northfin-Veggie-Formula-1-mm-1-Kg-Herbivore-Omnivore-Premium-Fish-Food-/122226055865?hash=item1c753d9ab9:g:LJgAAOSw-4BXb3rO

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Primele impresii:
1. E greu sa ma exprim daca murdareste apa ptr ca intr-un bazin de tropheusi e mereu jeg in suspensie; mai ales la supra-aglomeratele mele. Iar pelicula aia la suprafata o fac cam toate ce le folosesc eu: Tropical, NLS si acum aceasta Northfin. Dar nu ma "consum" din cauza peliculei....pompa de valuri puternica orientata in sus si nu se vede.
2. Milimetrul american e mai mic decat cel european. Eu am luat granule de 1 mm dar cu siguranta nu au mai mult de 0.7, cu indulgenta 0.8 mm. In orice caz, sunt vizibil mai mici decat Tropical spirulina super-forte la care polonezii spun ca are tot 1 mm. Data viitoare voi lua de 2 mm.
3. Ikolele de acasa nu se prea inghesuie la ea. Probabil din cauza granulatiei mai mici decat cu ce-s obisnuiti. Dar daca gasesc bobitele, le halesc, nu le scuipa.
4. Chaiticele sunt innebunite dupa ea. De 3 zile-ncoace gura nu le mai face pauza si cand ii hranesc cu aceasta Northfin, e agitatie extrema in bazin....ptr astia granulele nu-s prea mici.
In final....e o alta testare. Cred ca face bine. Alaturi de NLS si Tropical, e o hrana buna si voi mai cumpara cand voi avea ocazia.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Imi amintesc cum ma dadeam peste cap acu cativa ani sa fac rost de NLS.
Se pare ca e la fel si cu Northfin. In Germania nu gasesc, mi-ar fi usor sa aduc de acolo.
Daca va ajunge si pe plaiurile noastre mioritice voi lua si eu.
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com