[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano Paludarium  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Ma bate un gind, dar, inainte sa ma apuc de lucru, mi-am zis sa pun o intrebare
pentru ca la cautari nu a iesit mare lucru :

A facut cineva un nano paludarium?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Asadar, nimeni!
Atunci voi incepe proiectul si poate primesc ceva circoteli, sfaturi, ...

Acvariu de 30-35 litri.

Aici vreau sa delimitez doua zone, una in care sa pun stincile si una in care sa ramina cel putin 20 litri de apa
in care sa pot creste citiva creveti (Amano, RCS,..) eventual doi Oto si ceva melci Spiral Horn. Stincile vor fi suspendate pe
citiva piloni, zona cu apa va fi in forma unul lac, sub o mini-cascada, strajuita de o parte si de alta de plante submerse dar
si emerse. M-am inspirat din aceasta imagine : https://www.nevertebrate.ro/piatra-aquadeco-light-pagoda-0-8-1-2kg-3535

Pietre : Aquadeco Light Pagoda

Plante : Hydrocotyle tripartita, Hemianthus callitrichoides, Pogostemon helferi, Hydrocotyle verticilata, Anubias barteri Coin Leaf,
Limnobium laevigatum. Apoi iedera pitica, ficus pitic, muschi (mult muschi) si un mic ficus bonsai. Plus citeva mici radacini, crengi,...

Substrat! E o problema! In zona emersa, unde nu ajunge apa, substrat mineral pentru bonsai. In zona emerse unde ajunge apa
si in zona submersa, Tropica Aqvarium Soil, Dennerle Plantahunter Rio Xingu si Plantahunter River.

Filtrare : o alta problema mare! Ma gindesc la un filtru care sa preia apa, sa o filtreze si apoi sa o impinga printr-un furtun
inntr-o zona de cadere, peste pietre, unde sa formeze mini-cascada. Aici inca nu am luat o decizie, mai studiez problema. Poate fac
o combinatie filtru-pompa de apa. Oricum, sistemul trebuie sa fie detasabil ca sa poata fi curatat asa ca cea mai buna solutie ar fi
ceva extern.

Iluminare : o lampa suspendata, poate ceva cu led, tip Dennerle nano.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2017 18:11:18


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... carcotesc eu mai pe seara, stai sa plec de la birou ca iese fum din creierii mei

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Aha, inca unu' care fumega pe birou!
Nici eu nu am terminat treaba, da' mai este si miine o zi!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... da, maine plec la Iasi si Tg Secuiesc...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai nu te opresti sa faci o pauza la Barlad!
Cind ajungi din Bucuresti in Barlad e numai ora mesei!
Fac cinste la Trattoria da Vinci cu un muschi de vita cum nu mai gasesti in alta parte
(un cubulet de muschi la gratar, sos de stafide, struguri gratinati, legume la gratar ... Ce zici?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Salut,
foarte misto ce pui la cale, neaparat sa dai curs proiectului, eu zic sa faci cateva schite si vor veni si sugestiile.
Cred ca cel mai potrivit in a-ti da sfaturi e Gabi C.

Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

euro2me wrote:Salut,
foarte misto ce pui la cale, neaparat sa dai curs proiectului, eu zic sa faci cateva schite si vor veni si sugestiile.
Cred ca cel mai potrivit in a-ti da sfaturi e Gabi C.


Da, nu ar fi rau. Am vazut cum "le are" Gabi cu rocile si radacinile.
Sper sa se autosesizeze!

PS M-a luat valu', ca de obicei!
Am uitat sa-ti multumesc!
Pai daca am scris aici, musai sa-l fac, nu-i asa?

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2017 19:30:13


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Pai daca am scris aici, musai sa-l fac, nu-i asa?


Pai acuma ai semnat, gata ...

Sa ti-o spun p-aia dreapta: si pe mine ma bat ganduri d-astea, da' vreau sa invat din greselile altora, ca un intelept, nu?

Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Apropo de invatat de la altii si, mai ales, din greselile altora (lasind deoparte trimiterea la motto-ul meu)

Am urmarit pe YouToube multe exemple de amenajare de paludarium. Insa, atentie la astfel de tutoriale!
Ca si in cazul acvariilor, multe sunt facute pentru expozitii sau ca sa fie doar postate. Asadar, contin solutii
temporare, nu pe termen lung. Fac paludarium-ul, il prezinta, il filmeaza si apoi il desfiinteaza.

Unul dintre aceste aspecte este legate de filtrare. Am vazut citeva tutoriale in care pompa de apa (nici macar
filtru, doar o pompa) a fost ingropata sub pietre si substrat de decor pe care apoi s-au pus plantele.
Pai, cum o mai intretii, cum o mai speli ? Inevitabil, pe intreg circuitul se va depune biofilm, mizeire, ...
exact ca pe circuitul unui filtru de acvariu. La un moment dat trebuie scoasa, curatata, spalata. Pai ce faci, reset la doua luni?

Asadar, atentie : nu toate vacile dau lapte!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ca set-up si parte de zonare a paludarium-ului, la nivel de stincarie si nivel al apei, ma gindeam cam la asta ...

image

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2017 21:23:27


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Salut
Acu ti am citit si eu topicu . Ideea e ca sint 0 la paludarii . Cred insa ca daca stii sa l faci iese mai spectaculos decit un acavriu .
Am incropit o jale de schita cam cum il vad eu . Nu stiu daca ai s ati dai seama de ce e acolo - petele alea luminoase se vor suprafete de pietre iar pe linga ele muuuult moss. In spate plante substiri si inalte . Alea groase inchise se vor a fi radacini . - sa nu rizi ca e jale schita , facuta la minut

[Thumb - test.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2017 22:17:43

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi C wrote:Salut
Acu ti am citit si eu topicu . Ideea e ca sint 0 la paludarii . Cred insa ca daca stii sa l faci iese mai spectaculos decit un acavriu .
Am incropit o jale de schita cam cum il vad eu . Nu stiu daca ai s ati dai seama de ce e acolo - petele alea luminoase se vor suprafete de pietre iar pe linga ele muuuult moss. In spate plante substiri si inalte . Alea groase inchise se vor a fi radacini . - sa nu rizi ca e jale schita , facuta la minut



Schita nu e de jale deloc, are chiar o tenta in stil "shadow". Am inteles perfect ideea.
Probabil nivelul apei ar trebui sa fie undeva la nivelul celui de-al doilea rind de pietre, nu-i asa?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cel mai sus acolo. Poate si o idee mai jos. Si folosit mult mos si anubias( de dimensiuni mici in zonele centrale) citeva fire - asta daca functioneaza inmediul asta .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Anubias merge cu siguranta, la limita nivelului apei. Am vazut paludarii unde este folosita.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, tema de cercetare... Pietre plate, eventual cu un aspect stratificat. Aranjamentul in fundal si, gradual, redus catre prim-plan,
eventual reducerea nivelului in trepte (asta ar ajuta si la "domolirea" caderii de apa care se doreste o mini-cascada). Vad o tenta
de grupaj centrat (eu as da o nota excentrica). Tehnic, trebuie vazut unde "ascundem" filtrul sau sorbul, (dupa caz) si unde va fi amplasat cascada.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

La pietre zic ca te ai gindit bine - aspect stratificat .
Aranjare gradual - iarasi bine - cu mentiunea sa nu ai senzatia de ordine ca se strica tot
As da cumva senzatia de pirias ... nu stiu daca e posibil , totusi e mic spatiul , dar mi ar placea cumva sa vad o curgere dintr un colt de sus si sa coboare intr un colt opus....
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

La caderea apei trebuie sa fac cumva un prag, care sa "rupa" curentul de apa, ca un deflector. Altfel in zona, ca sa zic asa, de acvariu, se face o turbulenta.
Oricum, caderea apei pe unu-doua etaje de pietre, ar trebuie sa domoleasca fluxul de apa. De acord cu aranjarea pietrelor astfel incit sa nu creeze o imagine
artificiala ci o dispunere naturala, aleatorie. Cam cum arata niste roci aluvionare. In plus, ne mai ajuta si plantele plus radacinile, pozitionate pe lateralele
"piriului". Ar mai fi varianta in care apa cade de la inaltimea unui nivel, apoi este domolita pe palierul urmator.

Mda, spatiul chiar e cam mic, un efect de acest fel merge intr-un paludarium mai inalt si mai extins. Dar, pina la urma, definitorii sunt volumul si debitul apei.
Multumesc pentru sugestii! Ma gindesc la o varianta si revin cu ea pe topic.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2017 22:55:04


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intrebare: ce inseamna pentru tine nano? 50 de litri sa zicem e un nano? Te-ar coafa?
Daca da, sugestia mea este sa faci un sump in dulapul pe care vei tine paludariumul.
Un sump de vreo 50 de litri ar fi super ok.

Avantaje:
- filtrare dupa plac, din belsug, si mai ales poti filtra mecanic bine daca e gandit bine tot ansamblul
- dublezi practic cantitatea de apa
- ai posibilitatea cu o pompa si mai multe furtunuri sa duci apa cum vrei, cascade, paraiase si ce mai vrei tu

Dezavantaje:
- trebuie sa ne gandim la un sistem de overflow care sa nu se vada (compilez... inca )
- iti trebuie dulap sa ascunzi sumpul

Asta e asa la prima vedere, ne mai gandim...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:Dezavantaje:
- trebuie sa ne gandim la un sistem de overflow care sa nu se vada (compilez... inca ) ...

Asta e simplu:

- perete de piatra, cu ceva crapaturi prin care poa' sa circule apa... vase comunicante.
- in spatele lui, la 1-2 cm distanta, construiesti un overflow clasic... cu dinti si pieptane, la inaltimea dorita.
- apa din display are acelasi nivel cu apa dintre cei 2 pereti (cel de piatra si cel cu pieptanul).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com