[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
difuzor CO2 pentru bomba  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Folosesc o bomba CO2 impreuna cu un difuzor nano.
Bomba e formata din 2 sticle (sticla de 2.5L pentru fermentatie si sticla de 0.5L pe post de numarator si filtrare). Folosesc reteta cu drojdie si gelatina.
Merge cam cu o bula pe secunda.
Ce ma deranjeaza pe mine este ca bulele ies doar printr-o parte a difuzorului (printr-o zona foarte restransa).
Si in plus are bule foarte mici doar vreo 2 zile, dupa care incepe sa bage bule mari in acvariu.
Daca il curat, vreo 2 zile am iara bule mici.
Este defect difuzorul pe care-l am?
Stiti vreun difuzor care merge mai bine cu o bomba de CO2?
Ar fi mai indicat de folosit un reactor?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2017 11:18:16


[Nano cu albinute] [Old tree]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

difuzoarele in general nu se recomanda la bomba pentru ca ele au nevoie de o presiune constanta de 2-3 bari, presiune pe care bomba nu o poate furniza (sau ma rog, o poate furniza dar cu risc sa crape ceva pe la imbinari)
cel mai simplu e sa folosesti un reactor flipper de la dennerle - eu le-am descoperit recent si sunt f incantat de ele.
si bomba cu drojdie de la ei e foarte buna, a tinut exact 1 luna, cat scrie pe cutie, cu un debit relativ constant.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2017 12:15:39




Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Filtru de tigara infipt in furtun, iti scoate bule de face ceata in acvariu . Trebuie sa il infigi bine in furtun. Asta daca iti place DIY. De ce nu incerci bomba cu bicarbonat? Pe mine la nano de 20L ma tine cam 1 luna bomba. Este mai sigura ca cea cu drojdie, nu ai pericol de "boom" se intretine singura pana se duce zeama cu sarea de lamaie, si se mentine presiunea. Salut,

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com