[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 2.0  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
stefanutz
Junior member

Joined: 27/02/2009 13:13:57
Messages: 19
IP:
Offline

Salutari, dragi acvaristi,

Dupa o lunga pauza in acvaristica (acvariu vechi aici), negbunia s-a intors.

De aproximativ doua saptamani sunt fericitul posesor al unui Juwel Rio 350:

Prima zi
image

Dupa 9 zile
image


Am ales sa gauresc bazinul pentru schimb de apa la picatura, ceea ce functioneaza aproape bine. Trebuie sa gasesc un robinet cu reglaj fin, pentru cal cel de acum ii foarte greu de reglat.

Filtrarea se face cu un Tetratec ex700, deoarece l-am avut deja, deci am decis sa nu mai cheltui in plus. Dar in ciuda faptului ca se schimba ~10% din apa zilnic, sunt multe particule in suspensie care plutesc prin apa. Ma gandesc ca ar trebui un filtru cu debit mai mare.

Pentru plante am folosit Dennerle 9in1 ca si substrat, in combinatie cu nutriballs. Injectez CO2 si folosesc si fertilizant lichid.

La capitolul pesti, deocamdata am ~25 neoni, 4 cory, 3 xipho si 2 ancistrusi. Urmeaza sa mai vina o pereche de ramirezi si 6-8 scalari sau discusi. Am o preferinta pentru discusi, insa dupa ce am vazut consumul de energie tinand apa la 29C, incep sa am indoieli daca se merita. Oricum, asta doar dupa ce ma intorc din concediu. Pana atunci se stabilizeaza si acvariul mai bine.

Urmatoarea provocare este iluminatul. Momentan am 4 x 54w (neoanele standard de la Juwel). Pe langa consumul enorm de energie, nici nu am prea mult control asupra iluminatului. Asadar am inceput sa ma documentez despre posibilitatea de a construi sistem DIY folosind led-uri RGBW 5050 impreuna cu un controller zigbee Dresden FLS-PP. In acest mod as putea sa programez tot felul de programe rasarit-apus, iar pe langa asta totul s-ar integra binenteles cu restul sistemului de iluminat destept din casa, deci as putea sa-l programez chiar sa se si stinga luminile cand nu-s acasa de exemplu.

Revin cu mai multe poze indata ce mai evolueaza putin

Cu stima,
Stefan
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com