[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Numele meu este Madalin si dupa cateva saptamani a venit timpul sa va prezint acvariul meu.
Am citit forumul, am incercat sa urmez sfaturile celor experimentati si le multumesc pentru ajutorul dat acum ceva timp.
Acvariul: un Diversa 60 care este aproape gata. Singura modificare pe care o mai am de facut este lumina. Voi schimba neonul de 15W al acvariului cu unul de 24W T5HO 865.
[Thumb - acvariu.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!
Acvariul arata foarte bine! Un fundal ar pune si mai bine in valoare aranjamentul.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Multumesc.
Ai dreptate cu fundalul. Asta o voi face curand, desi e complicat sa mai ajung in spatele lui pentru autocolant.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Din acelasi motiv, eu am plicat o alta metoda, care profita de faptul ca Diversa are capac si stand. Al luat o folie de polistiren substire (din cele care se pun pe sub parchet) pe care am lipit autocolant mat, pe o parte negru, pe o parte albastru. Apoi am pus-o pe peretele acvariului, prinsa intre postament si capac. Arata bine si, din cind in cind o schimb ba pe o parte ba pe alta. Asa pot sa creez a mica variatie. Evident, cel mai bine ar fi una lipita dar,la nevoie, poti incerva si asta.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Ceva de genul asta ma gandeam si eu sa fac, dar pe primul plan e lumina acum si fundalul dupa....
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Una nu are de a face cu alta. Folia autocolanta este ieftina si o gasesti peste tot.
In loc sa schimbi neonul, poti adauga un reflector!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Am lipit folie de aluminiu pe tot dosul capacului, dar citind sfaturile de aici merge mai bine ptr plante 24 W HO decat cel care e acum si nici nu ajung la un nivel ridicat de iluminat sa am alte probleme. O sa rezolv si cu autocolantul. Cred ca am cateva bucati pe la servici.
Oricum, dupa atata timp, ma bucur de ei ca si un copil mic. Nu sunt departe de baietelul meu .

This message was edited 3 times. Last update was at 21/05/2017 20:43:59

gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Un mic update: am reusit sa modific lumina si am introdus in capac un Philips T5 HO 24W fara sa distrug capacul, dar am fost nevoit sa scot starterul electronic deasupra. Sta intr-un patcablu pe capac. Nu arata foarte rau .
Maine mai vine si 1 litru de Siporax. Tai din picioarele gratarelor din filtru SunSun si incerc sa introduc cat mai mult posibil.
In schimb au aparut cateva firisoare de staghorn pe crypto si inca nu scap de diatomee. Fertilizez cu Feropol si feropol 24 + Easy carbo. Am redus ritmul de hranire si astept sa vad ce se intampla. Lumina 7ore pe zi. Schimb de apa saptamanal 20%. Din teste am reusit sa achizitionez doar ph de la JBL pana acum.

This message was edited 3 times. Last update was at 18/06/2017 21:58:02

gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Salutare din nou,
Revin cu o ultima poza din acvariul inceput anul acesta. Am reusit sa creez o micuta lume acvatica destul de stabila, zic eu. Modificari au mai fost facute de-a lungul acestor luni, dupa cum se vede in poze, (Silviu Man, nu am reusit nici acum sa fac ceva la background si m-am bazat pe plantele din spate ). Fertilizez in ultimul timp doar cu Easycarbo + bile JBL in substrat, schimb de apa saptamanal de 20%. Au aparut si cei 4 scalari (stiu ca nu e un acvariu ptr ei, dar e o poveste putin mai lunga, unul din ei fiind salvat din petshop, 3 au fost primiti cadou) care cresc si sunt sanatosi momentan. Urmeaza, daca si cand se va alege o pereche, sa se doneze ceilalti. Vom vedea in urmatoarele luni. Vorbesc la plural pentru ca acvariul l-am dat unui bun prieten cu totul, dar mentenanta, in mare, o voi face tot eu pe o perioada nedeterminata . Motive intemeiate sa ne intalnim mai des ( la o bere )
Am trecut de curand la un Eheim de 126 L si zilele astea trebuie sa ma hotarasc daca raman la apa dulce sau ma risc la un nano reef, desi bugetul nu prea imi permite, loc de sump nu este, dar nu imi pot lua gandul de la asa ceva. Poze, filmulete, povesti etc despre nano reef-uri ma fac sa visez in fiecare zi la asa ceva. Pe langa buget m-ai exista si o alta lupta, muuuuult mai grea, cea cu sotia, dar incet, incet cred ca voi rezolva si cu asta.
Ramane sa ma hotarasc si va anunt.
Va multumesc pentru toate sfaturile bune primite direct sau indirect, pentru aceasta comuniune, din care fac si eu parte si va urez un sfarsit de an cat mai linistit.
[Thumb - WP.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu vreau sa te descurajez dar, cel putin din cite am inteles eu, un "saratel" e o provocare mai mare decit un "dulce".
Crezi ca ai suficienta experienta? E un pas important in "cariera" unui acvarist. Sau poate gresesc si ma corecteaza
colegii "saratei".

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Iti trebuie un gram de curaj, un gram de nebunie si un rinichi vandut pe piata neagra

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Iti trebuie un gram de curaj, un gram de nebunie si un rinichi vandut pe piata neagra


Pai de aia ne-a dat bunul Dumnezeu doi! La nevoie, ramii cu unul si cu acvariu'
Stiu ca e mai costisitor, insa ma gindeam si la cunostinte, mentenanta, ...
Poate am eu o falsa impresie, dar acolo lucrurile sunt putin mai complexe.

PS numai pentru Dan: Vezi ca mai jos de rinichi se afla si alte organe, pe numele lor tot doi.
Cine stie, poate sunt mai valorosi si permit un acvariu mai mare!

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2017 16:33:59


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Greu nu e, poate doar la inceput pana inveti abc-ul sarat. Te provoc Silviule sa-ti faci mana pe un saratel mic, un cub de 30 litri

Referitor la organele cu numele doi:

- sunt prea mici, profitul ar fi spre zero
- nu-mi mai apartin, sunt insurat. le tine in poseta si mi le da doar o data pe an, ca sa-mi aduc aminte cum se simte

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Greu nu e, poate doar la inceput pana inveti abc-ul sarat. Te provoc Silviule sa-ti faci mana pe un saratel mic, un cub de 30 litri

Referitor la organele cu numele doi:

- sunt prea mici, profitul ar fi spre zero
- nu-mi mai apartin, sunt insurat. le tine in poseta si mi le da doar o data pe an, ca sa-mi aduc aminte cum se simte


OK, accept provocarea. O pun la capatul listei de asteptare, dupa reset A100, Wabi Kusa (forest sau dutch style, inca nu m-am hotarit) si Paludarium.

PS Mie mi-a promis ca le pot folosi saptaminal, da' mi-a cerut o garantie prea mare asa ca am renuntat. Nu merita!

Scuze gazdei pentru poluarea topic-ului da' asta e asa, pentru ilustrarea atmosferei optimiste si detasate a forumului.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Nu e nevoie de scuze Silviu Man. Cam toti suntem in situatia asta, cred, referitor la chestiile alea dOUA....))))....mmmmm ce sunt alea..mmmmm .unde sunt....mmmmmmm
Despre saratel: ma gandeam sa incerc, gramul de nebunie exista, gramul de curaj exista, ramane sa vad cum ma descurc cu un rinichi ))), Dan. Si in rest, ma gandesc ca sunteti voi aici si o sa invat repede abc-ul saratului.

This message was edited 3 times. Last update was at 11/12/2017 22:51:42

 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com