[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De ce a murit un Cory?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Salutare, am o veste proasta .

Ieri cand m-am intors acasa seara am observat ca unul dintre corydoras era pe nisip cu burta-n sus. Avea ochii mancati deja (ceilalti pestisori probabil s-au ocupat de el). Nu stiu de ce a murit. Sa fie de foame?

Am observat ca nu prea au ce manca si sunt cam letargici tot timpul. Nu le dau mancare speciala pentru ei pentru ca mi s-a recomandat pe forum ca se descurca ei, si in plus cand le dadeam ma cam napadeau algele. Pe de alta parte cred ca motivul e asta pentru ca aspir substratul la fiecare 2 zile, si nu dau de mancare pestilor astfel incat sa cada mancare pe fund.

Am un acvariu de 180l (160 utili), 12 neoni, 5 ramirezi, 2 siamezi, 4 cory (dintre care 2 varietatea albinoasa) si un crevete. Schimb 30 de litri la fiecare 2 zile. 25-27 de grade ziua, 24-26 noaptea.

Ma poate cineva ajuta cu explicatii/sfaturi?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:. Pe de alta parte cred ca motivul e asta pentru ca aspir substratul la fiecare 2 zile, si nu dau de mancare pestilor astfel incat sa cada mancare pe fund.

Am un acvariu de 180l (160 utili), 12 neoni, 5 ramirezi, 2 siamezi, 4 cory (dintre care 2 varietatea albinoasa) si un crevete. Schimb 30 de litri la fiecare 2 zile. 25-27 de grade ziua, 24-26 noaptea.

Ma poate cineva ajuta cu explicatii/sfaturi?


Tu ai dat-o in extrema cealalata. Daca aveai un "acvariu" de 10l, mai intelegeam schimburile/sifonarile asa de dese. Dar la 160l, gata ciclat, chiar nu pricep. :o Presupun ca acvariul e deja stabilizat.
Corry poate sa fi fost si batrin. Iar comportamentul letargic nu le e specific - sunt pesti foarte activi si vioi. Iar mincare speciala pentru ei poti sa le dai fara probleme, dar nu multa.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Da, acvariul e stabilizat. Il am de la sfarsitul lui Decembrie 2004.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Este destul de greu sa dai un diagnostic la asa ceva.E posibil sa fi murit si de foame , eu zic sa nu mai exagerezi cu aspiratul substratului si cu schimbatul apei si sa mai lasi mancare sa cada si pe jos.
Schimbatul si aspiratul il poti face cum facem toti cei care nu avem instalatie la picatura adica odata pe saptamana.
La mine cade mancare destula pe jos , nu-mi place sa-mi tin pestii infometati doar pentru curatenie si in plus nu am probleme cu apa sa mi se strice sau sa miroasa urat.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

putin probabil sa moara un peste de foame..era slab rau ca sa zici asta? si daca mananca odata la 2 zile, tot mananca ceva...
De batranete iar nu se prea poate..sunt pesti care traiesc destul de mult (eu am unii de vreo 6-7 ani deja si sunt bine mersi)
Probabil vreo boala, daca nu s-a extins si la altii..poate o ocluzie intestinala, vreo tumora..chestii interne.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Sper sa fie din cauza asta... ocluzii. Sper ca nu a fost boala.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dolly wrote: Corry poate sa fi fost si batrin.


Traiesc in jur de 11 ani, sunt unii dintre cei mai longevivi pestani. Cumpara-le granule si da-le sa manance odata pe zi.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com