[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariul Iarna Nucleara  XML
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Author Message
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Imi prezint si eu acvariul cu apa sarata.Numele de Iarna nucleara i la pus o cunostinta de-a mea dupa ce i-am explicat cum o sa arate acvariu,fara piatra vie in display,fara lumina si rece ,acvariul urmand a fi racit de un aparat de aer conditionat modificat ,care v- avea evaporatorul facut dintr-o teava de titan GR2.Acvariul v-a fi izolat termic cu polistiren extrudat iar in fata va avea geam dublu tip termopan .Circulatia e asigurata de o singura pompa pentru apa calda care merge la 12 volti si e made in china(nu contine bucsi de bronz).Curentii de apa v-or fi circulari cam ca intr-o masina de spalat ,ceea ce imi v-a permite sa pot tine animale pelagice in acest acvariu gen meduze,acestea fiind mentinute tot timpul in suspensie si necazand pe fundul acvariului.Filtrarea v-a fi asigurata de piatra vie care v-a fi in compartimentul de pe marginea acvariului si de catre un algae scrubber de 30 de wati ,in care v-oi incerca sa cresc alga ulva lactuca deoarece e mai rezistenta la frig.Voi face si schimuri de apa macar de 2 ori pe an,tragand apa printr-un furtun aflat in locul cel mai de jos al compartimentului de pe margini.Fiind un acvariu cu apa rece ,nu v-a avea evaporare puternica, dar totusi,acvariul v-a fi dotat si cu un sistem de completare a apei evaporate (ATO) folosind 1 senzor optic si unul float iar o pompa cu diafragma la 3-5 volti instalata in baie ,va impinge apa de osmoza pe un furtun catre acvariu.Hranirea v-a fi automata cu cuburi de hrana congelata si un reactor de artemia salina automat . image image image Aspectul de vopsea patata a disparut dupa cateva luni.Fierul cu lant de mobra sudat este suportul acvariului.Mai am de construit standul care o sa fie zidit in perete si o sa scot si ceva parchet din camera ,ca sa sparg betonul din podea si sa incastrez piciorul standului.Acvariul fiind foarte ingust si inalt ,trebuie ancorat bine.De asemenea o sa folosesc si dibluri metlice care v-or avea niste tampoane de cauciuc intre cui si suportul acvariului.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Vietuitoarele din acvariu v-or fi bioluminiscente ,deaceea in acvariu o sa fie intuneric.Prezint si cateva ctenofore pe care o sa le tin in acvariu alaturi de cativa pesti(tot bioluminiscenti).Dintre ctenoforele de mai jos doar pleurobrachia nu este bioluminiscenta,celelalte 2 sunt.Bioluminescenta e vizibila doar cand se ating una de alta sau de marginile acvariului dar ctenele lor,acele benzi cu cili care isi schimba culoarea reflectand lumina ,sunt vizibile tot timpul in caz ca au deasupra un led foarte slab ca sa le scoata in evidenta.Beroe ovata se hraneste aproape exclusiv cu alte ctenofore pe cand celelalte 2 se hranesc cu plancton.Am ales ctenoforele in locul meduzelor deoarece ctenoforele nu inteapa eventualii pesti locatari precum meduzele.Pesti vor fi photoplebaron palpebratus .Acesti pesti,desi sunt foarte scumpi ,merita banii deoarece traiesc foarte mult in captivitate,dar ca sa le fie bine au nevoie de apa mai rece,cam maximum 22 de grade si intuneric. image image image image
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Pompa de recirculare.E o pompa ,,de apa calda,, la 12 volti ,made in china .A mea nu are conectori de bronz si nici bucsi de bronz in interior.Mare atentie la apa sarata si la bronz.Mai am inca o pompa dinasta de apa calda la 24 de volti cae are bucsi d e bronz in interior si pe care no o sa o folosesc deoarece cuprul si zincul din aliajul de bronz sunt foarte toxice pentru multe vietuitoarele marine,mai ales nevertebrate ,bacterii. image Pompa pentru completarea apei evaporate.Este o pompa cu diafragma la 12 volti,de mare presiune.Are un debit mic de cativa litri pe minut la 12 volti dar eu o voi folosi undeva intre 3 si 5 volti iar debitul va fi si mai mic.Poate impinge apa la 70-80 de metri inaltime deaceea pot sa o tin in baie sau in alta camera,la acvariu tragand doar un furtunas de polipropilena in genul celor folosite pentru instalatiile de osmoza. Ar mai fi de spus si ca e foarte silentioasa cand functioneaza intre 3 si 5 volti. image Senzor optic cu releu care actioneaza pompa de completare a apei evaporate.Made in china.Merge pus doar unul singur ca trebuie sa stea in apa tot timpul iar celalalt senor de siguranta care se monteaza mai sus se pune senzor tip float. image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vazusem proiectul la Carbone, pe forum... a mai avansat?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

A mai avansat putin,am facut si sita de la overflow.Am aproape tot ce imi trebuie ca sa termin acvariul doar chef de munca sa am.Anul asta vreau sa-l termin si sa il umplu cu apa.Daca am timp sa-l termin si sa-l ciclez, pana prin august poate bag si ceva ctenofore in el.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2017 09:53:40

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fain

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Multumesc.O sa grabesc lucrul la acvariu ca poate reusesc sa prind sezonul de vanatoare la ctenofore anu asta.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Un japonez studiaza un peste din familia Myctophidae (cred ca pestele e un ceratoscopelus). O poza in care se vad solzii crescuti in forma de lupa deasupra fotoforilor (glande ce emit lumina). image Cychlotone signata , cel mai abunent peste din ocean si cel mai abundent animal vertebrat de pe Terra. image Si un fel de bou de mare american ,porichthys notatus ,care paraseste adancurile marii si aproape a iese pe mal in timpul imperecherii si incepe sa cante pentru a-si atrage perechea. image image .Ultimul e un video cu Porichthysis notatus cantand. [/youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vSmEsuhEDK0[youtube]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intreb si eu ca imi e sila sa caut :


Pestii astia nu-s afectati de "lipsa presiunii" din acvariu?
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Unii dintre ei sunt afectati dar nu foarte mult.Cred ca sunt afectati mai putin de lipsa presiunii decat calutii de mare care nici macar nu sunt de la mare adancime.Ala pe care-l chinuie japonejul in film,migreaza vertical noaptea,pana la suprafata apei.Celalalt care seamana cu boul de mare ,in sezonul de imperechere aproape ca iese pe mal.De ctenofore si meduze deep sea nu mai zic,ca alea contin foarte multa apa si nu sunt mai deloc afectate de presiune.Primul peste din prima poza postata traieste si 20 ani in acvariu dinasta nepresurizat si e benthopelagic ,dar chiar daca nu au nevoie de presurizare tot au nevoie de cateva conditii speciale,mai precis intuneric si racoare.Si mai mult ca sigur de o dieta speciala care sa contina niste tipuri de grasimi speciale pestilor marini la adancime mare.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2017 10:48:55

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Felicitari pentru partea de documentare!
Am senzatia ca ma uit pe Discovery Channel!

This message was edited 2 times. Last update was at 23/05/2017 20:51:54


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

A m reusit pana la urma sa indepartez partea incercuita cu rosu.Am constatat ca acvariul e foarte rezistent dupa ce a trebuit sa bat in el cu ciocanu de 2 kile sa sparg gemuletele alea .Am avut ceva emotii da acuma am loc sa bag overflow-ul pe unde era segmentul ala de geamuri care ma incurca.Pana acum ,la borcanasul asta au intrat peste 15 tuburi de silicon si vre-o 20 de cutii mici de poxilina, deaia e asa de rezistent si sper sa tina vre-o 20 de ani cat traiesc pestii pe care vreau sa-i tin in acvariu. image

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2017 10:14:04

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

de ce nu pot sa vad imaginile pe care le postezi? nu am nici o reactie cand dau clic pe #image

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com