[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un terariu de vis pentru unii si de cosmar pentru altii  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

De ceva timp imi fulgera prin minte sa mi construiesc un terariu(daca pot sa-l numesc asa) cu albine, in casa.Problema e ca stau la bloc si la parter si nu prea merge ca vor vedea vecinii teava pe unde ies albinele.Ma gandeam sa fac o smecherie totusi si sa fac un terariu stup dinasta in sufragerie ,iar teava pe care ies albinele afara sa o duc undeva intre blocuri sau intr-un loc greu accesibil vederii ,dar nici ideea asta nu sta in picioare din cauza ca o teava prea lunga ar insemna ca albinele sa mearga foarte mult pe jos in loc sa zboare si nu vreau sa le chinui asa ca inca mai caut solutii.Albinele sunt animalul de companie perfect dupa parerea mea deoarece nu trebuie sa le dai de mancare,nu le dai nici macar apa,poti pleca in concediu linistit ca ele isi vad de treaba lor si e posibil chiar sa iti pazeasca si casa .In afara de faptul ca nu trebuie sa le dai nimic ,nici macar apa sau mancare,sunt si foarte curate si iti dau ele tie faguri cu miere pe care poti sa ii mananci.(Trebuie totusi luat in considerare un tratement impotriva paduchilor de albine o data sau de 2 ori pe an).De asemenea albinele sunt singurul animal care foloseste un limbaj ce poate fi inteles de om si care corespunde cu logica umana,adica urmarind ,,dansul albinelor,, cand comunica intre ele ,omul isi poate da seama cat de departe si la dreapta sau la stanga (in mod normal albinele descriu o harta foarte complicata in dansul lor)le trimite o albina pe celelalte surori ale ei dupa flori.Desi sunt doar niste nevertebrate ,albinele au o logica si o inteligenta superioara tuturor nevertebratelor cu exceptia omului(practic e cel mai destept animal dupa om).
image image

This message was edited 2 times. Last update was at 14/05/2017 12:02:10

2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Dansul albinelor explicat . https://www.youtube.com/watch?v=bFDGPgXtK-U

This message was edited 2 times. Last update was at 14/05/2017 12:29:48

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sherlock Holmes (versiunea cu Lucy Liu pe post de dr. Watson) avea stupii sus, pe cladire.
Oricum, parerea mea e ca nu poti ascunde stupii de vecini si mi-e teama ca o sa ai mari probleme. Ai grija sa nu ai vre-un vecin alergic la intepaturi de albina, ca dai in alte cele..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Si mie imi plac, dar in cazul in care ai vecini aproape(si multi la bloc) ar mai trebui luat in considerare ca riscul de atac asupra lor e destul de mare avand in vedere ca folosirea de cosmetice cu miros intens sau alte chimicale le poate provoca agresivitatea putand duce la accidente mai mult sau mai putin grave, de aici reclamatii si scandal.
PS Eu stau la curte(1000m2) si nu tin din cauza copiilor din vecini(7) plus ca vecinul mai repara/vopseste la masini si din cauza mirosului deranjant cateodata trebuie sa inchidem usi si geamuri(rar dar totusi) ori in momente din astea ar putea fi atacati. Aveam un coleg ce tinea stupii la tara in spate in gradina si tot avea reclamatii de la vecini cand femeile mergeau sa sape sau sa culeaga ceva din gradina si aveau ceva urme de spray sau parfum sau fixativ erau atacate de albine

This message was edited 1 time. Last update was at 14/05/2017 12:59:33

[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Eu de cand am albine,nu de foarte multi ani totusi,nu am fost intepat de nici o albina cu toate ca lucrez la stupi fara masca si fara manusi.O singura data am fost haituit de am alergat la mama naibii de catre o singura albina care desi a fost extrem de agresiva ,nu m a intepat.Ele nu inteapa asa ca proastele pentru ca daca te inteapa,dupaia mor.In copilarie am fost intepat de viespi,barzauni ,scorpioni de plescoi si am devenit imun in sensul ca daca ma inteapa o albina nu simt nimic si nu ma umflu.Orasul are avantaje dar si dezavantaje.Daca o albina dea mea omoara un om de unde stie ala ca e albina mea?Si pana la urma nu cred ca e vre-o lege impotriva cresterii albinelor la oras.In oras ai avantajul ca nu sunt cai si carute pentru ca intradevar albinele in romania omoara cam multi cai in fiecare an dar si aici e vina posesorilor de cai prosti care nu taie coada calului.Albinuta se duce sa inspecteze calul ,calul ii da cu coada ca de matura si dupaia e atacat de stup si moare.Un singur stup de observatie in casa nu o sa faca probleme,iar daca ai nimerit niste albine mai agresive le schimbi matca cu alta matca care sa faca albine mai docile si intr-o luna ,2 ai deja albine cuminti.Eu cu albinele mele sunt cam ca nenea asta din film.Pun si filmul documentar facut in anii 80 . image https://www.youtube.com/watch?v=cPRW56M_tXo

This message was edited 1 time. Last update was at 14/05/2017 13:19:17

2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

ocean wrote: Si mie imi plac, dar in cazul in care ai vecini aproape(si multi la bloc) ar mai trebui luat in considerare ca riscul de atac asupra lor e destul de mare avand in vedere ca folosirea de cosmetice cu miros intens sau alte chimicale le poate provoca agresivitatea putand duce la accidente mai mult sau mai putin grave, de aici reclamatii si scandal.
PS Eu stau la curte(1000m2) si nu tin din cauza copiilor din vecini(7) plus ca vecinul mai repara/vopseste la masini si din cauza mirosului deranjant cateodata trebuie sa inchidem usi si geamuri(rar dar totusi) ori in momente din astea ar putea fi atacati. Aveam un coleg ce tinea stupii la tara in spate in gradina si tot avea reclamatii de la vecini cand femeile mergeau sa sape sau sa culeaga ceva din gradina si aveau ceva urme de spray sau parfum sau fixativ erau atacate de albine
Nu aveti nici o grija din cauza mirosului de diluant sau a parfumului.Intradevar albinele sunt atrase de parfum care contine ulei de lemongrass(miroase a lamaie) dar nu vin ca sa intepe si nu vin in numar mare,doar o albina ,2.Eu umblu cu sticla de ulei esential de lemongrass printre stupi si am capcane puse in padure prin copaci cu ulei de lemongrass ca prind roiuri. Inainte sa detineti albine e important sa testati membrii familiei totusi sa nu fie cineva alergic.Iar pentru vizitatori posibil alergici e bine sa aveti o cutie de Claritine la indemana.Albinele sunt foarte blande da intotdeauna folositi fum.Lampa de fum se construiseste sau se cumpara prima.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Dragul meu, am un singur sfat sa-ti dau : mai citeste si mai documenteaza-te in legatura cu comportamentul albinelor. In cele trei texte de mai sus, ai amestecat cam 60% adevar cu 40% fals sau legende rurale/urbane. De ex. poti sa-mi explici cum vor reusi albinele sa faca zborul de curatare printr-un tub? ... sau cum se vor alinia, in unghi fata de razele solare, in dansul lor, cind nu ai cadere de raze solare la intrarea in stup; ele vor sti directia dar parcurgerea unui tub le va crea mari probleme!? ... sau cum vor fi in stare sa faca "ghemul" de hranire, pe timpil iernii, fara sa ai diferenta de temperatura? ... si cum vor reusi sa ventileze stupul, cind stupul este el insusi intr-o alta incinta? s.a.m.d. Singura varianta in care proiectul tau poate reusi, cu ceva noroc, este ca stupul sa fie plasat undeva, in balcon sau intr-un decupaj al unui geam, ... nu stiu cum, dar undeva unde roiul sa fie expus direct mediului exterior. Altfel ... pacat de cele insecte care, de altfel, chiar sunt bine organizate si cu un instinct colonial si mai ales gregar comparabil cu cel al lacustelor sau furnicilor.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/05/2017 15:55:15


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

PS Pentru posibilii alergici nu iti ajunge Claritine. Iti trebuie hidrocortizon hemisuccinat, fiola de substanta activa si fiola de diluare, aduse la temperatura corpului si injectat intravenos, cu grija si avertizind pacientul ca, daca simte ca i se incalzeste brusc cavitatea bucala sa te avertizeze ca sa faci o mica pauza la injectarea solutiei. Iar daca persoana care manifesta alergia are simptome de soc alergic, iti mai trebuie si masca de oxigen. Ulterior, Tavegyl, Hidroxizin, ... antihistaminice din aceasta familie.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Dragul meu, am un singur sfat sa-ti dau : mai citeste si mai documenteaza-te in legatura cu comportamentul albinelor. In cele trei texte de mai sus, ai amestecat cam 60% adevar cu 40% fals sau legende rurale/urbane. De ex. poti sa-mi explici cum vor reusi albinele sa faca zborul de curatare printr-un tub? ... sau cum se vor alinia, in unghi fata de razele solare, in dansul lor, cind nu ai cadere de raze solare la intrarea in stup; ele vor sti directia dar parcurgerea unui tub le va crea mari probleme!? ... sau cum vor fi in stare sa faca "ghemul" de hranire, pe timpil iernii, fara sa ai diferenta de temperatura? ... si cum vor reusi sa ventileze stupul, cind stupul este el insusi intr-o alta incinta? s.a.m.d. Singura varianta in care proiectul tau poate reusi, cu ceva noroc, este ca stupul sa fie plasat undeva, in balcon sau intr-un decupaj al unui geam, ... nu stiu cum, dar undeva unde roiul sa fie expus direct mediului exterior. Altfel ... pacat de cele insecte care, de altfel, chiar sunt bine organizate si cu un instinct colonial si mai ales gregar comparabil cu cel al lacustelor sau furnicilor.
Albinele o sa-si faca zborul de curatare in mod normal.Iesirea tip furtun se foloseste de mult timp iar daca vizioneai filmul cu dansul albinelor din primul link postat de mine,vedeai ca acolo e un acvariu dinasta in mijlocul unei camere cu un furtun lung pe care ies albinele afara.Am cateva necunoscute pe care o sa le aflu doar cand o sa construiesc acest terariu, din propria experienta da nu imi fac griji ca albinele nu sunt in stare sa iasa prin furtun.De altfel si in natura pot fi gasiti stupi unde albinele umbla distante lungi prin crapaturi de pietre in munti ca sa ajunga la stup.O sa poata iesi sa-si faca zborul de curatenie usor ,problema zborului de curatire pe care nu ai depistat-o iti spun eu care e:in casa fiind cald albinele or sa fie active si cu metabolismul ridicat.Asta inseamna ca iarna regina o sa faca oua iar albinele or sa manance -aici e si raspunsul la intrebarea ta cu ghemul de iernare pe care nu o sa-l faca pentru ca nu o sa fie frig in stup.Deci daca albinele mananca si regina face puiet o sa fie intradevar o problema la zborul de curatare ca e posibil ca albinuta sa inghete cand o sa iasa afara in frig sa dea afara dejectiile.Ma gandesc ca poate or invata sa-si faca nevoile repede si sa intre inapoi in stup la caldura repede.Stupul v-a fi facut cu teava pusa cat mai jos astfel ca dioxidul de carbon rezultat din respiratia albinelor(e mai greu ca aerul) sa se scurga pe teava ,iar teava v-a mai fi si perforata imediat la iesire dupa care pot sa duc teava in sus probabil cativa metri.Ventilatia -nu o sa fie probleme cu ventilatia deoarece stupul nu o sa fie inchis perfect etans in interior si chiar o sa fie mai bine ca intr-un stup normal pentru ca vara nu o sa fie mai cald de 40 de grade cum se intampla la stupii din camp iar iarna nu o sa se formeze condens deoarece nu o sa fie peretii stupului reci.Explica-mi si mie care consideri tu ca sunt legende urbane din ce am spus pana acum ca nu-mi dau seama .
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Interesant proiect, insa cu siguranta avem legi destul de clare in legatura cu cresterea/ transportul albinelor.
Simt o usoara agresivitate in exprimarea ta, cand esti putin contrazis, nu uita ca acesta este un forum in care incercam sa ne ajutam.
Si o usoara corectie gramaticala, cuvantul "va" se scrie legat.
[ICQ]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu vreau sa ma intelegi gresit, nu vreau sa te critic. Ideea este chiar interesanta insa exista citeva bariere greu de trecut.

In 1995, in timp ce faceam practica la statiunea de cercetari apicole de la Poiana (iasi) s-au incercat doua proiecte asemanatoare.
Ambele urmareau extinderea perioadei productive a albinelor si adaptarea lor la o crestere mai intensiva. Au fost foarte multe
ipoteze de lucru printre care diferite orientari ale urdinisului, modificarea programului de lumina prin alterarea ritmului circadian,
supra-alimentatia, fotostimularea, etc. Cele mai multe variante au fost abandonate si iata citeva explicatii :

1. Albinele sunt (inca) animale salbatice, nu se poate vorbi de o domesticire efectiva a cestora. Noi doar le oferim conditiile de a-si
manifesta efectul productiv si reproductiv. Insa, in acest context, albinele sunt inca strins legate de conditiile de mediu (sezon, ritm
circadian, lumina, temperatura). Scoaterea lor din acest ritm se soldeaza invariabil cu slabirea familiei, sensibilizarea indivizilor si
crestrea vulnerabilitatii lor la boli si daunatori. Ce vezi tu in filme sunt tot experiente facute pe termen scurt, nu sunt solutii pe
termen lung. Poate nu mai sunt eu in actualitate cu astfel de experiente dar in esenta, toate conduc la acelasi rezultat : un chin
inutil pentru albinute.

2. Ce vrei tu sa realizezi este ceva asemanator unui acvariu. Numai ca, in acvariu traiesc plante si pesti care pentru asta au fost
selectionati. Majoritatea speciilor nu se mai pot adapta cresterii in libertate sau daca se adapteaza, revin la o forma salbatica in
decursul generatiilor. De asemenea, acvariul este un mediu controlat, in care toti parametrii sunt bine masurati si dozati. Astfel,
animalele si plantele au parte de un biotop in care se poate gasi un echilibru biocenotic. Albinele se dezvolta si traiesc intr-un
intreg ecosistem. E putin diferit, nu-i asa?

3. Un experiement de acest tip poate reusi pe o perioada scurta de timp insa daca il gindesti foarte bine de la inceput. O ruptura
brusca a familiei de albine de conditiile naturale va duce la probleme serioase : modificari ale vietii productive, ale metabolismului,
ale comportamentului, s.am.d. Si dupa cite vad, tu fiind destul de bine documentat, intelegi ce inseamna acest lucru.

Insa, atit cit imi mai amintesc de la cursuri si practica, iti stau la dispozitie cu ce pot sa te sfatuiesc. Ramin la parerea ca, dincolo de
probemele enuntate de colegii mei si care, daca nu din punct de vedere legal, macar din persepctiva bunului simt, sunt foarte corecte,
ar trebui sa gasesti o solutie de interior dar cit mai apropiata de mediul exterior. Asadar, fara tuburi lungi si modificari bruste cum ar
fi eliminarea perioadei de iernare, fara eliminarea sau limitarea contactului cu conditiile de mediu si cu ritmul circadian. Chiar in
documentarul link-at de tine se face referire clara la modul de orientare al albinelor si acel "radar" intern care insa functioneaza atita
timp cit albinele mentin contactul cu mediul exterior. Si se spune acolo ca, in momentul in care apar alterari ale acestor factori,
albinele nu mai apreciaza corect distanta pina la sursa de hrana indicata, nu isi fac rezerve de hrana suficiente, s.a.m.d.
De ce crezi ca in acest moment nu exista ferme de producere industriala, non stop, a mierii de albine?! E o intrebare de pus ....

In concluzie, hai sa mai citim (fiecare dupa cit timp are) si sa ne facem un plan cu o ruta optima. Eu sunt 90% sigur ca vor fi
probleme. Insa retine ca, in nota impartasita de cvasitotalitatea colegii nostri de pa acest forum, la cea mai mica impresie ca animalutele
sunt chinuite, din partea mea vei avea un mare BAN!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2017 10:26:11


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Tot respectul pentru ca ati lucrat la statiunea apicola dar urmeaza o scurta demonstratie despre cum albinele mele din apartament ar fi mult mai fericite decat albinele din cel mai bine ingrijit stup din statiunea de cercetare.Albinele crescute comercial dupa parerea mea sunt foarte mult modificate de om in sensul ca omul(un cercetator nebun de acum 100 de ani) le-a fortat crestrea iar albinele din ziua de azi crescute comercial sunt dublu in dimensiune.Omul le pune foita cu imprimeu de faguri mai mari decat vor albinele ceea ce forteaza larva sa creasca in dimensiuni rezultand o albina mult mai mare care traieste 40 de zile.Eu voi lasa albinele din stupul terariu sa construiasca fagurele cum vor ele iar albinele mele vor construi faguri mult mai mici,albinele vor fi mult mai mici si vor trai dublu cat traiesc albinele ,,ajutate,, de om cu foita faguri.Nu am nici un dubiu ca voi intalni piedici dar in filmul de mai sus din al doilea link sunt albine est europene care nu ierneaza ci culeg non stop iarna-vara in australia.Deci albinele nu sunt afectate de lipsa iernii.Uneori si la noi in tara ,daca in mijlocul iernii e mai cald vre-o saptamana,regina incepe sa faca oua si albinele se apuca iarna sa creasca puiet in loc sa stea in ghem.Cand vine iar frigul albinele nu ii mai dau voie reginei sa faca oua pentru ca isi dau seama ca este inca iarna.La mine presupun ca fiind cald in stup regina v-a incerca sa faca oua dar albinele iesind pe furtun si vazand ca e iarna nu o vor lasa sa faca prea multe oua si stupul v-a avea o iernare totusi dar fara ca albinele sa faca ghem.O idee de retinut este ca omul a scurtat viata animalelor domesticite,vaca traieste 3-4 ani in loc de 15 ani,porcul la fel,albinele traiesc doar 40 de zile in loc de 80-100 de zile(ma refer aici in timpul culesului).Mie imi plac formele alea neregulate cum construiesc ele fagurii si daca fac acest terariu ,lasandu-le pe ele sa construiasca fagurii cum vor le voi dubla viata si instinctele salbatice le vor reveni-aici nu voi tolera instinctul de violenta ci doar instinctul VSH si igienic.Pe timpul lu Ceausescu si chiar si in prezent erau multi si sunt multi oameni care cresc albine in balcon.Acesta este un lucru bun,de laudat si de incurajat,deoarece albinele aduc un mare beneficiu tuturor oamenilor(chiar si vegetarienii mananca de pe urma albinelor) ,polenizand plantele.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2017 11:22:50

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In oras ai avantajul ca nu sunt cai si carute pentru ca intradevar albinele in romania omoara cam multi cai in fiecare an dar si aici e vina posesorilor de cai prosti care nu taie coada calului.Albinuta se duce sa inspecteze calul ,calul ii da cu coada ca de matura si dupaia e atacat de stup si moare.


Inca un lucru, apropo de legendele rurale si urbane pe care le-ai criticat. Aceasta de mai sus este un exemplu. Sunt putin ingrozit de ideea ca trebuie sa taiem cozile cailor ca sa nu mai stirneasca albile. Animalele sunt atacate de albine dac si numai daca albinele sunt deranjate in vreun fel : ori caii se misca prin calea culegatoarelor sau strajerelor, ori daca deranjeaza stupul, daca albinele sunt in perioada de roire, etc. Coada calului are mai cu seama rolul de a proteja animalul impotriva insectelor! La cursul de cabaline chiar ni se spunea ca nu este recomandata impletirea cozii calului, daramite taierea ei !!! Singurele situatii in care coada calului se tunde (nu se taie nicidecum) sunt atunci cind este incilcita sau din motive estetice.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
In oras ai avantajul ca nu sunt cai si carute pentru ca intradevar albinele in romania omoara cam multi cai in fiecare an dar si aici e vina posesorilor de cai prosti care nu taie coada calului.Albinuta se duce sa inspecteze calul ,calul ii da cu coada ca de matura si dupaia e atacat de stup si moare.


Inca un lucru, apropo de legendele rurale si urbane pe care le-ai criticat. Aceasta de mai sus este un exemplu. Sunt putin ingrozit de ideea ca trebuie sa taiem cozile cailor ca sa nu mai stirneasca albile. Animalele sunt atacate de albine dac si numai daca albinele sunt deranjate in vreun fel : ori caii se misca prin calea culegatoarelor sau strajerelor, ori daca deranjeaza stupul, daca albinele sunt in perioada de roire, etc. Coada calului are mai cu seama rolul de a proteja animalul impotriva insectelor! La cursul de cabaline chiar ni se spunea ca nu este recomandata impletirea cozii calului, daramite taierea ei !!! Singurele situatii in care coada calului se tunde (nu se taie nicidecum) sunt atunci cind este incilcita sau din motive estetice.
Coada calului este cea care deranjeaza albinele nu faptul ca,calul merge printre flori.Albinele nu ataca vaci dar omoara foarte multi cai in fiecare an mai ales din vina sau chiar intentia proprietarilor de cai care nu au grija de ei.Vaca nu are coada gen matura precum calul si nu e atacata de albine.Chiar era recomandat pe timpuri ,citisem undeva,ca transportul stupilor sa fie facut numai cu car cu boi si in nici un caz sa nu se foloseasca cai.Coada e problema si nu e un mit rural deloc desi recunosc ca tierea cozii de cal e o recomandare inventata de mine iar eu nefiind cunoscator de cai nu mi-am dat seama ca poate sa afecteze grav stilul de viata al calului. http://www.vremeanoua.ro/trei-cai-ucisi-de-albine-la-posta-elan

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2017 11:41:27

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, inteleg ca de fapt vrei sa le aduci la o forma de viata mai aproape de salbaticie sau de varianta neselectionata. Iarasi iti sugerez sa ai grija pentru, din punct de vedere genetic, va fi foarte greu fara sa induci un anumit drift genetic. Imi mentin punctul de vedere legat de parcurgerea etapelor acomodare-aclimatizare-adaptare pentru ca tu vei face un revers, dispre varianta ameliorata si adaptata spre o varianta diferita. Legat de albinele aclimatizate in Australia sunt de acord cu tine, dar tot in conditii naturale s-au adapta si produc! Eu nu vorbesc de faptul ca albinele vor fi afectate de absenta iernii ci ca vor fi afectate de schimbarea mediului de viata. Cred ca intelegi ce vreau sa spun.

Legat de durata de viata a animalelor .... Tu te referi la durata de viata PRODUCTIVA a animalelor, nu la durata de viata BIOLOGICA, corect? Pentru ca daca te referi la durata de viata biologica, sa stii ca te inseli mult. Suinele traiesc in conditii domestice, pina la, in medie 12 ani. Porcul mistret poate ajunge la 15-16 ani. O vaca (aici depinde de rasa, tip morfo-fiziologic, etc) poate trai pina la 25 de ani. O bivolita, crescuta in conditii de ferma ajunge si 28-30 de ani. Daca faci comparatia intre ciini si lupi, pai lupii ajung undeva la o speranta de viata de 12 ani iar la ciini (iarasi, depinde de rasa si varietate, rasele mari traind semnificativ mai putin decit rasele mici) speranta de viata este undeva intre 14 si 18 ani (ca medii diferentiate cu rasa si talia). Nu stiu daca esti familiarizat cu filmul "Pistruiatul".Era acolo un ciine lup pe numa Kalo. A trait cu peste 4 ani peste media de virsta a ciobanestilor germani, a fost avansat in grad si a murit in canisa in care a fost dresat. Eu i-am vazut micul muzeu cu proprii ochi : acola mi-am facut stagiul militar. Exista insa si multe situatii in care animalele domestice au o speranta de viata mai mica, dat fiind fortajul metabolic la care sunt supuse pentru a realiza productia de lapte, carne, ... Aici da, sunt unele specii care au acesta problema. Ele sunt si mai sensibile la boli si au o uzura biologica mai mare; evident ca toate acestea isi pun amprenta.

Oricum ar fi, iti doresc succes!
Poate ar fi bine sa incepi un jurnal, dupa tot tipicul.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2017 11:52:44


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Un caine lup cu gene salbatice in el v-a trai mult mai mult decat un caine de orice alta rasa.Eu am avut lup salbatic pur ca animal de casa si a trait foarte mult (nu stiu sa zic exact cat dar peste 16 ani).Acuma ma gandeam sa-mi iau un caine lup cehoslovac ,facut din incrucisarea lupului carpatin cu ciobanesc german .Acest caine lup cehoslovac ajunge la maturitate dupa 3 ani ,nu dupa un an si 2 luni precum cainii domestici si are speranta de viata de minim 16 ani.In natura e logic ca un lup sa moara dupa 12 ani dar genele sale ,in captivitate ii permit sa traiasca mult mai mult ca un caine domestic.E valabil pentru probabil toate animalele domesticite,vaca,porcul ,cainele si albina traiesc mai putin decat animalul original cu gene salbatice.Sunt si exceptii de caine ciobanesc german care a trait 17 ani dar si exceptiile astea probabil au avut ceva din genele salbatice.Exemplul cu albina care traieste doar 40 de zile fata de una salbatica care traieste 80-100 se poate regasi in multe cazuri si la alte specii de animale domesticite.Eu toti stupii ii am construiti si acum mai construiesc si altii sa ma extind, pentru albine dinastea mici si care traiesc cel putin dublu .Albinele mele desi sunt mici,la fel ca alea salbatice si au instincte igienice foarte bune,nu sunt agresive din cale afara.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, in cazul ciinilor, mai ales cei de talie mare, apare problema imbolnavirilor in ultima parte a vietii. Aici o infuzie de gene salbatice ii ajuta. In general, cam 44% din motivele decesului ciinilor peste 8-10 ani este cancerul, in special limfosarcomul. Mai cu seama daca acesta nu este bine intretinut, sufera de obezitate sau are o dieta de proasta calitate. Din aceasta cauza, speranta de viata scade, desi sunt destul de multe exceptii, cum bine spuneai. In general, responsabila de aceasta situatie este presiunea de selectie excesiva. De ex. Labradorul este o rasa "tinara", la care in cca. 40 de ani i s-a marit semnificativ talia. Costul este destul de tragic : predispozitie la ruptura de patela, displazie coxo-femurala, predispozitie la obezitate, cancere, ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Conform legii trebuie sa ai minim 15 m pana la primul vecin, deci exclus la bloc.
[ICQ]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

narcis wrote:Conform legii trebuie sa ai minim 15 m pana la primul vecin, deci exclus la bloc.



In plus, orientarea stupilor sau pozitionarea lor in pastoral nu trebuie sa se intersecteze cu caile de acces, drumurile circulate sau (atentie) zonele de transhumanta!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

narcis wrote:Conform legii trebuie sa ai minim 15 m pana la primul vecin, deci exclus la bloc.


Culmea ca intr-un oras precum New York sunt o gramada de apicultori cu stupi pe acoperisul blocurilor...

Totusi, chestia cu 15 m probabil e de bun simt, cu atat mai mult cu cat reactiile celor pe care-i cunosc când vad o albina prin apropiere e foarte exagerata sau cel putin asa mi se pare mie - zici ca zboara sarpele cu clopotzei prin dreptul lor
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com