[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Gurami sau Colisa lalia galben  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salut , sunt curios daca stie cineva sau poate chiar a avut gurami sau Colisa lalia galben. Nu ma refer aici la Trichogaster trichopterus Gold ( ala e mai mult portocaliu ) ci un galben perfect. Am vazut parca undeva pe youtube intr-un filmulet cu un acvariu. Dar a fost doar o fractiune de secunda. Totusi am fost vrajit , tare mi-ar place asa ceva in bazin ...
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Poate te referi la Honey Gourami(Trichogaster chuna/Colisa chuna) galben ? E singurul la care ma pot gandi. Sunt la animax uneori sau poti comanda de pe nevertebrate.ro(desi acum au comanda minima, s-ar putea sa fi obligat sa iei mai multi decat vrei).

http://www.petfishtalk.com/images/male_gold_honey_gouramis_110806a3_w0640.jpg

LE: sunt mai putin teritoriali decat ceilalti gourami, din cate am auzit, plus ca au dimensiuni mai reduse, deci probabil poti tine mai multi in bazin; in plus femelele sunt tot colorate ca masculii daca nu ma insel

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2017 07:51:11

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

BettaChuck wrote:Poate te referi la Honey Gourami(Trichogaster chuna/Colisa chuna) galben ? E singurul la care ma pot gandi. Sunt la animax uneori sau poti comanda de pe nevertebrate.ro(desi acum au comanda minima, s-ar putea sa fi obligat sa iei mai multi decat vrei).

http://www.petfishtalk.com/images/male_gold_honey_gouramis_110806a3_w0640.jpg

LE: sunt mai putin teritoriali decat ceilalti gourami, din cate am auzit, plus ca au dimensiuni mai reduse, deci probabil poti tine mai multi in bazin; in plus femelele sunt tot colorate ca masculii daca nu ma insel


Iti multumesc de interventie. Exact despre ei este vorba. Numai ca din pacate la nevertebrate nu au asa ceva.


P.S. La colisa lalia chuna red nu stii oare cum as putea sa deosebesc masculul de femela ?
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Incearca la Tropheus. Au ceva Colisa chuna gold la vreo 14-15 ron la care inca nu au pus comanda minima de zeci de exemplare.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/05/2017 07:55:15

 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com