[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Blue's Nano  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare si bine v-am regasit, a trecut ceva timp decand am lasat pentru un timp acest hobby, avand si alte lucruri in cap, si am decis, pana o sa mi se mai elibereze timpul sa incep cu un nano de apa dulce!
Inca nu m-am hotarat asupra florei si faunei, nici macar dimensiunile bazinului, m-am mai maturizat si nu mai iau decizii repede si proaste!
Vreau un maxim 40 litri, bine plantat......
Voi reveni cu detalii dupa ce ma voi decide!

My nano reef



[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai revenit

Vezi ca are Dennerle un acvariu fain, Scapers tank, de 50 de litri. Dimensiunile iti permit mult loc de
manevra pentru aquascape

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

O sa iau un calcul varianta asta, stiu, e prea misto bazinul acela....

My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Blue14 wrote:... Inca nu m-am hotarat asupra florei si faunei, nici macar dimensiunile bazinului, m-am mai maturizat si nu mai iau decizii repede si proaste!
Vreau un maxim 40 litri, bine plantat......
Voi reveni cu detalii dupa ce ma voi decide!

O sa treaca multa apa pe Dunare, dupa cum te stim noi...


PS: Bine-ai revenit!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Blue14 wrote:O sa iau un calcul varianta asta, stiu, e prea misto bazinul acela....


Daca nu te deranjeaza colturile rotunjite. Eu inca mai incerc sa ma obisnuiesc cu ele la nano-ul meu !!!
Mai ales cind fac poze

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:
Blue14 wrote:... Inca nu m-am hotarat asupra florei si faunei, nici macar dimensiunile bazinului, m-am mai maturizat si nu mai iau decizii repede si proaste!
Vreau un maxim 40 litri, bine plantat......
Voi reveni cu detalii dupa ce ma voi decide!

O sa treaca multa apa pe Dunare, dupa cum te stim noi...


PS: Bine-ai revenit!

Nu, nu mai sunt ca si inainte, am trecut prin multe cam de 1 an si am ajuns sa nu mai decizii pripite si nenumarate....

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
Blue14 wrote:O sa iau un calcul varianta asta, stiu, e prea misto bazinul acela....


Daca nu te deranjeaza colturile rotunjite. Eu inca mai incerc sa ma obisnuiesc cu ele la nano-ul meu !!!
Mai ales cind fac poze

Mie chiar imi plac colturile alea rotunjite....

My nano reef



[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In cazul acesta ai deja o optiune.
Si mie imi plac insa m-am obisnuit mai greu cu forma.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Bine ai revenit!

Te rog sa lasi tigarile pana nu e prea tarziu.. Nu-ti aduc nici un beneficiu.

- iti distrug sanatatea
- iti pute gura urat
- iti mananca banii
- provoaca dependenta
- iti strica dintii

Daca la inceput ti se pare ca arati cool cu tigara in gura, mai devreme sau mai tarziu o sa devii deranjant pentru nefumatorii din jurul tau.
Daca tii neaparat sa fii cool, ia-ti o tigara electronic si solutie cu nicotina zero, cu aroma de ce vrei tu (evita menthol-ul).

Succes cu acvariul!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Bine ai revenit, cu fumatul asculta-l pe nenea liliac spune bine ce spune, observa ca nu critica "siropurile"concentrate de hamei, prune si struguri, si nu are nimic impotriva reprezentantelor sexului frumos, asa ca ai liber pe laturile astea
[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Chiar vreau sa las tigarile....dar momentan nu reusesc....
Daaa si mie imi plac concentratiile de hamei si gagbang-urile

Si in legatura cu nicotina, nu nicotina dauneaza asa tare, ci restul substantelor ce le contin tigarile.....electronicele pot sa cauzeze apa la plamani.....

This message was edited 1 time. Last update was at 11/05/2017 12:52:40


My nano reef



[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Blue14 wrote:electronicele pot sa cauzeze apa la plamani.....


Povesti. Am vazut un documentar pe Discovery (sau program asemanator). Nici vorba de apa la plamani, asa ca baga cu incredere.
Ai de ales intre o presupusa apa la plamani si un cancer 99% garantat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Doar sa eviti la arome mentholul, e sigura aroma periculoasa la electronice, din cate au testat(am vazut un studiu odata pe BBC Earth)
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

dan.pavelescu wrote:
Daca tii neaparat sa fii cool, ia-ti o tigara electronic si solutie cu nicotina zero, cu aroma de ce vrei tu (evita menthol-ul).


Exact

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Parerea mea e ca nu cancerul de plamani e garantat daca fumezi.
Ci BPOC-ul, infarctul prematur, stroke-ul si probabil impotenta precoce.
Daca fumatul iti creste sansele de cancer, iti accelereaza cu siguranta procesul de ateroscleroza.
Adica iti futi vasele din tot corpul. Ca sa nu mai zic de boala vasculara periferica, picioare necrotice sau amputate.

Va zic eu una buna: rata de succes la lasatul de fumat la pacientii mei cu stroke de 100%.
Cand ajungi sa ai nevoie de cineva sa te stearga si schimbe, ti-ai pierdut sansa sa mai fumezi.
Iar daca ai norocul sa nu fie sever, iti vezi colegii de salon care nu au fost la fel de norocosi.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Nicotina produce cheaguri in sange care pot sa cauzeze infarct,atac cerebral,embolism pulmonar,iar daca fumezi tigara electronica si consumi mai multa nicotina decat cand fumai tigari normale ,creste si riscul acestor evenimente.Eu cand fumam tigare electronica bagam nicotina cat contin 4 pachete pe zi si mai bine fumam tigari normale ca era mai putin periculos.Eu am scapat din capcana fumatului de ceva timp dupa ce am citit o carte si am vizionat si filmul facut dupa aceea-si carte.Acum privesc fumatorii cu mila in sensul ca as vrea sa-i ajut daca pot sa se lase citind cartea si explicandu-le cat de usor este dar nici nu o ajung ca martorii lu iehova sa bat din usa in usa zicandu-le oamenilor sa citeasca cartea.Desi sunt nefumator am in casa o scrumiera dintr-o conserva de peste pe care o scot cand sunt vizitat de catre fumatori si ii las sa fumeze cat vor la mine in casa pentru ca eu imi respect oaspetii si vreau sa se simta bine cand sunt in vizita .Eu nu pun vizitatorii sa se descalte la usa pentru ca asa am citit in codul bunelor maniere cand eram clasa a doua si ii las sa fumeze cat vor.Motivul pentru care m am lasat si beneficiul cel mai mare nu este sanatatea sau banii ci faptul ca devii liber si scapi de dependenta de a face un lucru obligat fiind de drog si nu de constiinta.Un doctor nefumator care nu stie cum e sa fii fumator si iti da sfaturi cum sa te lasi e inutil,insignifiant si egal cu zero.Campania de infricosare a populatiei cu imagini socante puse pe pachetele de tigari e la fel de inutila deoarece un copil stie ca nu o sa moara daca fumeaza o tigara,doua,trei si la a patra deja devine dependent pe viata,nu mai are liniste daca nu fumeaza.Problema dependentelor de droguri este 99 la suta mentala nu chimica deaceea doctorii si medicamentele nu sunt in stare sa faca prea multe.Cartea pe care o recomand iti vindeca temerile si 99 la suta din dependenta(adica te face sa vrei sa te lasi de fumat fara sa te sperie ) iar cu dependenta chimica te descurci usor de tot si e chiar placut sa te lasi de fumat.Cartea se numeste Metoda usoara a lui Allen Carr si se poate cumpara de la diverse librarii online.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nicotina NU produce cheaguri in sange.
Ca fapt divers, efectul ei se manifesta doar pe receptori specializati (receptorii de acetilcolina nicotinici), neavand efect protrombotic sau pro coagulant.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am lasat timpul sa treaca nu m-am apucat de nimic si bine am facut.....nu imi mai fac un nano......am avut un spatiu inchiriat unde a fost restaurant, am scapat de chiriasi si o sa isi faca tata o firma.....in fine asta nu conteaza....sa trec la subiect.....imi da voie tata sa folosesc barul pentru niste bazine.....am un bar imens pe care am de gand sa fac 2 de apa dulce si unul marin....la toate cele 3 bazine care vor avea sisteme de filtrare adecvate vreau ca schimbul de apa sa se faca automat, am spatiu, am si scurgere cu pompa hidraulica in bar.....asta din comoditate......pentru ca eu de vreo saptamana m-am mutat singur aici.....
Pentru inceput trebuie sa achizitionez un dezumidificator si 2 aparate de aer conditionat pentru ca chiriasul a fugit cu ele....si chiar si cu o usa a fugit
Vreau sa imi organizez bine bazinele .....daca are cineva timp sa vina la mine sa imi dea niste sfaturi rog PM si primesc cu placere pe oricine la "un pahar de vorba"!
Bazinele le voi face cu 50 cm latime (barul are 55 latime) si la restul dimensiunilor inca nu m-am gandit......
Am si un pond in lucru tot aici, rog PM daca are cineva nuferi sau plante de pond de vanzare......

My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Urmatoarea intalnire la Blue in bar. Toata lumea e invitata.
Bine ai revenit. Ma bucur ca te-ai razgandit

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Esti mandatar bre? Daca ma momesti cu un Johnny Walker blue label, vin eu sa slugaresc pe la acvarii

Bine ai revenit

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com