[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plantele dintr-un acvariu putin cam populat cu guppy  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Salutari,

Sa intru putin in context, acvariu de vro 80l, plantat binisor, filtru extern, lumina leduri. La inceput aveam doar 4 gurami in acvariu, si plantele cresteau si cresteau. Acum am numai guppy. Acvariul e putin cam suprapopulat (se inmultesc mai repede decat reusesc sa ii dau) iar spre surprinderea mea, plantele merg din ce in ce mai rau. Sunt aceleasi plante, programul de lumina la acvariu e acelasi, apa e ceasi. Din cate imi dau eu seama, doar pestii sunt schimbati. Si daca sunt mai multi pesti, nu ar trebui sa fie mai bine pentru plante (CO2 si nutrienti mai multi)? Gresesc undeva in logica?




Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

O poza ar fi utila.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Ce filtru extern ai si cu ce fertilizezi ?
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Salut!

O poza ar fi utila.


Da, cum sa nu. Aici sunt cateva poze. Plantele din pozele 1 la 3 si din poza 5, cresteau de efectiv ieseau din acvariu. Acum sunt mici si chircite...
[Thumb - IMG_20170505_091922.jpg]

[Thumb - IMG_20170505_091932.jpg]

[Thumb - IMG_20170505_091939.jpg]

[Thumb - IMG_20170505_091952.jpg]

[Thumb - IMG_20170505_091915.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/05/2017 01:44:07

ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

skija wrote:Ce filtru extern ai si cu ce fertilizezi ?


Filtrul asta il am. Inauntru e doar cu "pietricele" albe, tubulare. Nu folosesc nici un ferilizant. Nu am avut nevoie...
[Thumb - IMG_20170505_085324.jpg]

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

apa e ceasi

Sper ca nu e aceiasi apa pe care ai pus-o la inceput in acvariu.
Ai mai schimbat-o si tu intre timp, sper.
Ai pus cumva si substrat fertil? Daca da, in urma cu cat timp?

[Nano cu albinute] [Old tree]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

deci ca sa fim mai clari.... de filtrare ai spus... nu sti fabricantul inelelor din filtru si cit ai?...
deci ar trebui sa stim cam asa... volum bazin,filtrare, cind ai inceput,programui de schimb al apei,temperatura,program de iluminat,fertilizare.ai zis...daca folosesti aditivi lapentru apa si ce tip.. ce substrat folosesti. ce plante ai si cite,ce pesti si citi


Mi se pare mie sau vad ceva alge pe acolo?


This message was edited 2 times. Last update was at 09/05/2017 13:11:38


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca dai un zoom vezi alge la greu!

Din cite pot observa in poze, as avea doua observatii :
- ai plante variate si amestecate, cu cerinte minime fata de CO2 dar si mai pretentioase;
- in mod categoric plantele nu au primit fertilizare in apa si cred ca nici substrat fertil nu ai; cele nepretentioase (Anubias) nu au nici o treaba, se multumesc cu ce au insa Verticilata se "duce", la fel celellate.

Fara un plan de fertilizare in coloana de apa + o minima aditie de CO2 nu scapa.
Acesta este si unul dintre motivele dezvoltarii algelor: nu mai au competitie pentru putinii nutrienti din apa, atit cit rezulta din descompunerea dejectiilor pestilor si eventueal, a resturilor de mincare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Da, asa este, am alge. Adevarat ca inainte nu aveam. Nu am folosit niciodata substrat fertil sau orice fertilizant, evident apa o schimb, cam 15-20% pe saptamana, lumina dimineata de la 7:30 pana la 11:00 si seara de la 4:00 la 7:30, temperatura apa la 26 de grade, nimic schimbat de cand am acvariul (am acvariul cam de 2 ani la inceput cu gurami si trecut la guppy cam de 8 luni), decat pastii. Inainte aveam 4 gurami, acum am multii guppy. Inainte plantele cresteau foarte bine si nu aveau alge, acum parca stau sa moara... Singura schimbare pe care o vad e doar pestii. Si asta era intrebarea mea, e posibil ca prin faptul ca am mai mult pesti, ca am trecut de la 4 gurami la guppy, sa fie din cauza asta ca plantele nu o mai duc bine, sau e altceva la mijloc?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com