[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incubator ciclide - din ciclul "cine conduce in casa, gaina sau cocosul?". Raspuns corect: closca  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Buna ziua d-lor si d-lor.
Din ciclul ancestral cine-i sef in casa, gaina sau cocosul, voi incerca sa va relev raspunsul corect, adica closca.
Colonia mea de T. ikola e batrana rau de tot. Are 9 ani de cand e la mine, puii la achizitionare avand deja vreo 3-4 luni. Si cum durata de viata in captivitate la Tropheus variaza intre 9-11 ani, pot spune ca ma pregateam de o colonie noua. Febril imi faceam planuri cu ce specie voi schimba ikolele. Deja vedeam in bazin un brichardi dragut sau vreo varianta atragatoare de polli. Mai ales ca in ultimii 2 ani reproductia la ikole a ajuns la nivelul zero, nici un pui nou, exemplarele batrane s-au dus rand pe rand datorita procesului normal de imbatranire, slabire, deces, astfel incat colonia mea grozava de 40-50 de pesti s-a redus la circa 20.
Astfel pregatit pot spune ca am si neglijat un pic acel bazin, schimband apa tot cam la 2-3 saptamani. Insa, sub dominanta terorista a numitei voci sotie in ultimile 2 luni am revenit la bunele obiceiuri de schimbat 30% saptamanal. Va vine sau nu sa credeti, ikolele mele matusalemice au initiat un proces acut de sexare. Au aparut gushi noi prin bazin, chestie nemaivazuta de 2 ani. Asa, la plezneala, am facut striping la o femela = 12 pui. Acu vreo 3 saptamani vad o alta femele cu gusa proaspata. O tin sub supraveghere 2 sapt jumate in ideea ca inainte de a face 3 sapt s-o stripez si pe asta. Zis si facut. Creste gusa, stabilesc ziua 0, purced sa prind femele, deschid gurita si ghici, da afara vreo 14 icre noi. Ciudos de sa ma zgarai pe retina examinez atent bazinul...intr-adevar, vechea femela era ascunsa prin grotele backgroundului. Pun icrele de la prima intr-o cana si dau s-o prind si pe a doua. Reusesc si cuprins de bucurie ii deschid gura...dezastru. Si asta imi elimina vreo 14 icre, nu foarte avansate ca dezvoltare fata de icrele de la prima. Nervos c-am futat doua posibile monte, dau o tura prin carti sa-mi reamintesc...gestatia bucala la tropheusi dureaza intre 3-6 saptamani, dar dupa primele doua puii sunt complet dezvoltati. Frectie la picior de masa....
Ce sa fac cu icrele?! Aveam un incubator (english variant: egg tumbler) vechi. Il iau, il curat si bag icrele in el. Fac si un prim film in care se pot vedea icrele mai albe de la prima femele, cele mai galbene de la a doua (film 1).



Dupa o saptamana mai fac un film (film 2) in care se poate sesiza ca icrele albe s-au dus, probabil nefecundate, iar cele galbui si-au continuat evolutia aparand codite.



In final, ikolele si-au dat drumul. Din nou am o gusa giganta, de 3 zile. Pe asta o voi lasa fix 3 sapt pana la striping ca se pare ca la inceputul gestatiei pot tine icrele in gura chiar si 2 sapt inainte ca acestea sa-si inceapa evolutia. Si se pare ca raman totusi cu ikole ptr ca-s extrem de frumoase.
Iar in concluzie....din cocos am devenit closca. Si ca atare, raspunsul vesnicei intrebari care a chinuit omul din preistorie pana in prezent, cine conduce in casa, cocosul sau gaina, este foarte clar: closca, sau egg tumblerul. Ptr ca closca asigura noua generatie .

E doar un episod destinat ciclidarilor reproducatori.

Mersi Ricardo ptr repararea linkurilor.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2017 08:50:27


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Iuuuu ce codite se vad acolo ^_^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nene Caline, multumim de poveste! E "de bagat la cap"!
Topicul s-ar putea numi "La closca batrana", daca e sa ma intrebi pe mine.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Cea mai clara dovada ca schimburile de apa sunt sfinte.

Care-i urmatorul pas dupa eclozare. Ii pui intr-un bazin separat sau direct in bazinul comunitar intr-o maternitate?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2017 09:36:12

calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Batrana, batrana, da' experimentata. Pacat ca nu am o pompa mai ca lumea ca am mers pe varianta de pompa mica, silentioasa. Ca daca luam o pompa adevarata care sa agite un pic mai tare icrele alea, asemanator curentului de apa ce trece prin gusha mamei, reuseam un procent mai bun de eclozare. Dar o pompa mai buna ar fi insemnat un bazait mai intens in zona in care-si petrece sotia mult timp pe parcursul zilei si ca urmare somnul meu pe balcon . Eu cred insa ca icrele primei femele nu erau fecundate ca lumea...deh, masculi batrani...mai impusca ei cate ceva da' ca mosneagu la 75 de ani...
O alta cauza frecventa la alterarea icrelor este reprezentata de sitele de la baza egg tumblerului. Actioneaza ca filtre si retin impuritatile. care sunt multe intr-un bazin de tropheusi in vesnica agitatie. Aceste impuritati formeaza filamente care impresureaza icrele asemanator unui mucegai si gata, in 24 de ore sunt alterate.
Dupa deplina dezvoltare a puilor o sa ii mut intr-o maternitate in acelasi bazin Bogdane. Si intr-adevar, la ciclide un booster de apa proaspata timp de 2 saptamani le stimuleaza sexatul.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am facut aproape la fel cu niste icre de ancistrus care au fost lasate de mascul sa se plimbe prin acvariu. Doar ca nu aveam nimic pregatit. Am dat citeva sute de gauri intr-o cutie mica de plastic si am agatat-o deasupra unei pietre de aer. Au eclozat in urma cu 4 zile si sper ca asta seara sa le dau prima masa. Inca nu am avut pierderi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Trecem peste faza cu closca si tinem un scurt curs de embriogeneza si dezvoltare a puilor de tropheus.
Dupa 5 zile de la filmarea anterioara. Nu discut, ca se vede comparativ cu filmul 2 realizat in 24.04.2017.



Mersi Ricardo ptr reparatia linkului

by koala: Sa fie primit.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/04/2017 20:52:23


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Trist momentul cand te forteaza nevasta sa mentii standardele de mentenanta.
Interesanti pestii, admirabil ca-i ai de atat de mult timp

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

calin_gherman wrote:Colonia mea de T. ikola e batrana rau de tot. Are 9 ani de cand e la mine.

Nu-mi vine sa cred c-au trecut 9 ani .

Poze: smilie ... Poze cu plante
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Faraoane, pusca si cureaua lata, ce feciori eram odata. Acum traim din ce am facut cu 9 ani in urma. Si pun pariu ca si sarcofagu' tau e tot acolo, pe hol. In acelasi stadiu plantat, ca doar n-ai bagat Tropheusii in el.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

calin_gherman wrote:Si pun pariu ca si sarcofagu' tau e tot acolo, pe hol. In acelasi stadiu plantat, ca doar n-ai bagat Tropheusii in el.

E tot acolo. S-a schimbat doar starea lui: acum arata infect . E plantat cu Microsorum si Anubias si e plin cu Guppy .

Pentru ca ai aruncat (iar) momeala cu Tropheusii in sarcofag confirm si eu ca daca-i neglijezi si nu le mai schimbi apa nu mai clocesc. Recent am vazut si eu doua closte la Bempele mele. Se oprisera din puit de vreo 2 ani. Eu credeam ca-s batrini si/sau degenerati. In realitate ala batrin si degenerat eram eu pentru ca nu m-am ocupat de ei.

Poze: smilie ... Poze cu plante
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

No, m-a pus Michidutza sa redevin acvaristul infocat, harnic, dornic de reinnoirea coloniei de ikola. Acu vreo doua saptamani a aparut o noua gusata. Am zis c-o tin sub supraveghere si cum face 18 zile, cum o stripez. Ieri, spre disperarea mea a aparut inca una. Azi, inca una. Si astea cum iau icrele in gura, cum le dispare conul acela sexual care se exprima si e usor vizibil in perioada depunerii. Asadar, sunt, din nou, exact in situatia pe care v-am relatat-o la inceputul acestui topic: 3 femele cu guse gigantice, in plus incubatorul ocupat. Si nu mai pot diferentia femela care a inceput gestatia bucala acum 2 sapt. Va fi din nou la marele noroc...sper s-o nimeresc din prima ca altfel iar fac recoltare de icre.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Porcu wrote:

Pentru ca ai aruncat (iar) momeala cu Tropheusii in sarcofag confirm si eu ca daca-i neglijezi si nu le mai schimbi apa nu mai clocesc. Recent am vazut si eu doua closte la Bempele mele. Se oprisera din puit de vreo 2 ani. Eu credeam ca-s batrini si/sau degenerati. In realitate ala batrin si degenerat eram eu pentru ca nu m-am ocupat de ei.


) se pare ca va trebui sa amani resetarea acelui acvariu
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Calin: Da, intr-adevar, te-a pus Michiduta sa umbli la bazin... neah, acu' pune mana si munceste la el.


Porcu wrote:...In realitate ala batrin si degenerat eram eu pentru ca nu m-am ocupat de ei.

Asta e limpede ca lumina "de la soare", Luminatia Ta... nu e niciun dubiu aici.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bogdan_g wrote:) se pare ca va trebui sa amani resetarea acelui acvariu

Io inca sper sa piarda icrele sau sa le haleasca (chiar daca azi inca le cloceste).

koala wrote:
Porcu wrote:...In realitate ala batrin si degenerat eram eu pentru ca nu m-am ocupat de ei.

Asta e limpede ca lumina "de la soare", Luminatia Ta... nu e niciun dubiu aici.

Multzam ca ma aprobi .

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca io nu, atunci cine?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Ce fac juniorii, cand ajung in acvariul comunitar?

Pe cand niste Oscari domnilor?? )
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Porcu wrote:
Bogdan_g wrote:) se pare ca va trebui sa amani resetarea acelui acvariu

Io inca sper sa piarda icrele sau sa le haleasca (chiar daca azi inca le cloceste).

Azi am vazut un pui ....... uite asa s-a ruinat resetarea acvariului .

Poze: smilie ... Poze cu plante
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Vesti noi. Sunt taticul fericit a circa 50 de pui de Tropheus, de diferite dimensiuni. Vreo 40 sunt de ikola, de la 8mm pana la 2.5 cm si 10 de murago Tanzania de 1 cm. O sa fac o poza cu puiernita. Ca sa nu mai zic ca mai am femele gushate...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Ce fain, chiar aveam nevoie de un dealer la Cluj... pe ceilalti nu-i pui la produs?
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com