[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Marin  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
dchiper@gmail.com
Junior member

Joined: 23/04/2017 17:19:10
Messages: 9
Location: cluj
IP:
Offline

Salut

In primul rand vreau sa salut pe toata lumea de pe aici. va urmaresc de ceva vreme dar acum am cateva intrebari si as vrea sa ma ajutati.

sunt un novice in acvariile marine, de 2-3 zile citesc pe forumuri si incerc sa invat.
Am un nou proiect care as vrea sa il finalizez pana la inceputul lunii Iunie (un acvariu marin ). Am sa incep sa va spun ce echipamente am deja cumparate si ce as vrea sa cumpar:

echipamente existente:
-Acvariu 248 L
http://www.pro-aquarium.ro/magazin/apa-dulce/acvariu-complet-246-litri-led-ea-120/
filtru extern
- http://pepika.ro/filtru-extern-tetratec-ex-700-PSOF160208-PRF13501--p179194.html?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

echipamente ce vreau sa le cumpar:


-skimmer
http://www.happypets.ro/3022-jbl-topclean-ii-4014162601964.html

-osmoza
https://www.nevertebrate.ro/Instalatie-de-Osmoza-Inversa-Aquili-190-lzi

-pompa valuri
https://www.nevertebrate.ro/Pompa-valuri-KORALIA-EVO-3200

- lampa
va rog sa ma ajutati

- piatra vie
va rog sa ma ajutati

- corali
va rog sa ma ajutati

daca mai este ceva va rog din suflet sa ma ajutati. Vreau sa iasa un acvariu frumos
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,
pentru inceput un mic sfat: cumpara doar de la sectiunea "apa sarata" a oricarui site.
In rest, scapa de echipamentele de apa dulce, orienteaza-te spre acvariu open-top sau macar cu un capac "mai aerisit" pt a te descurca mai bine cu "apa calda" ; si pe cat posibil mergi pe varianta cu sump. Studiaza cat mai multe topic-uri din sectiunea marine, fa-ti o lista cu dorinte in ale saramurilor/ un buget; si dupa, sigur o sa primesti cele mai bune sfaturi pe acest forum.
Succes.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2017 19:29:31

h3cTor
Junior member

Joined: 10/02/2016 17:54:09
Messages: 56
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut! Bine ai venit in aceasta lume fantastica si frumoasa a acvaristicii marine. Referitor la demersul tau, si spun din experienta mea care detin tot un acvariu Boyu dar mai micut.
1 Acvariul pe care il ai este foarte fain, mai ales ca are sticla curbata, iar capacitatea lui este indestulatoare pentru a crea lucruri frumoase si placute ochiului.
2. Nu am detinut dar am auzit ca filtrele Tetra ar avea tot felul de mici probleme
3. Skimmer,nu am detinut acel skimmer, dar pare sa fie un skimmer de suprafata ce face sa disparapelicula/biofilmul de la suprafata. Eu recomand un skimmer mic si de incredere Ehein 350 pe care il folosesc cu succes. De asemenea, recomand un skimmer de proteine Hang On (din pacate nu prea am vazut la comerciantii din Ro acest tip de skimmere-singurul mai demn ar fi Sera 400HO-Poate cineva de pe forum sa spuna cateva cuvinte despre acest skimmer daca l a avut sau stie mai mult) /altfel ceva IN dar care este mai inestetic si iti ia din spatiul de interior-eventual un Tunze sau daca colegii de aici au alte idei sau cunostinte- recomand un skimmer care scoate cel putin dublu fata de capacitatea acvariului tau. Solutii mai sunt cu Overflow, Sump, dar ii las pe altii care se pricep sa spuna.
4 Osmoza cu NSP, vezi ca gasesti si un pic mai ieftin decat la Nevert
5 Cel putin 2 pompe de valuri cu controler sau un Jebao Rw-8 +alta pompa....sunt multe variante aici
6. Ati sau altceva LED uri depinde de buget, dimensiunea acvariului, ce corali vrei, etc.
7. Documenteaza te despre aqua scape uri
8. Incepe cu soft cora
9. Poti pune si un reactor Hang On- Reef Octopus spre exemplu

Mult spor!
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

skimmerul pe care il vrei tu sa il cumperi este pentru acvarile de apa dulce, skimmerul de proteine (cel de apa sarata) face cu totul alceva .
Nu stiu ce sa zic cu filtrarea , daca gasesti pe cineva sa dea gauri in acvariu si sa faci un sump - solutia ideala - ar fi perfect , ai avea rezultate bune
Filtrele externe nu au acelasi randament , nu stiu daca vei reusi sa faci multa treaba cu ele , acuma depinde si ce corali doresti , daca vrei ceva soft , ciupercute , xenia si alte floricele simple , filtrarea nu ar trebui sa fie o problema majora. Daca vrei ceva mai avansat , atunci se complica lucrurile.
Poti pune linistit 2 pompe de valuri jebao RW 4 , fac treaba buna , nu vei avea nevoie de ceva mai mare

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2017 20:53:49




dchiper@gmail.com
Junior member

Joined: 23/04/2017 17:19:10
Messages: 9
Location: cluj
IP:
Offline

Dragi prieteni,

Dupa ce am inceput in primavara sa caut si sa invat cat mai multe despre acvariu marin, dupa ce am convis-o pe sotia mea sa-mi dea spatiu pentru sump, dupa ce am definitivat bugetul de materiale, dupa ce am facut graficul Gannt de executie, dupa ce am vrut sa incep sa fac achizitia de scule si echipamente pentru acvariu, am gasit pe olx un acvariu mai mic de 130 L gata echipat (un sera Aqua cube 130, echipat cu lampa cu led-uri, sump, pompa recirculare, pompa valuri, lampa UV, corali piatra vie, pesti... cemai tot acvariul functional).

M-am decis sa il achizitionez (vreau sa spun ca distanta dintre mine si vanzator este de aprox 60 km). M-am inbarcat cu 10 galeti de 15 litri cu doi baietii dupa mine sa ma ajute, toata logistica necesara. De atunci a trecut 1 saptamana, nu am vrut sa postez pana acum pentru ca am vrut sa vad cum se prezinta la 1 saptamana de la cumparare (daca nu decedeaza nimeni).
Dupa cateva cercetari pe net, in acvariul meu, sunt urmatorele vietati nu le-am gasit pe toate, poate ma ajutati voi la cateva:

corali:
BUBBLEGUM RICORDIA
Corali Chalice
Corali Montipora
Corali Parazoanthus
Anemona Entacmea Quadricolor
Hammer Coral Branched Euphyllia

pesti:
2 Crevete Lysmata Amboinensis
1 Archaster Typicus
2 Amphiprion Ocellaris
1 Chrysiptera Parasema
1 Zebrasoma Flavescens
1 Nemateleotris Decora
1 Valenciennea Puellaris


o sa atasez si cateva poze. Va rog sa-mi spune-ti impresii, sugestii si reclamatii. Va multumesc din suflet.

image
image
image
image


This message was edited 1 time. Last update was at 24/07/2017 11:42:09

dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu se vad pozele
dchiper@gmail.com
Junior member

Joined: 23/04/2017 17:19:10
Messages: 9
Location: cluj
IP:
Offline

am modificat.

scuze
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos acvariul. Sa-l stapanesti sanatos!
Eu as muta Euphyllia de pe mijloc si as pune-o intr-o laterala sau pe pietre.
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Acvariul a stat ceva pe olx, din cate am observat! Arata foarte sanatos tot ce ai in el. Asa ca iti doresc sa il stapanesti sanatos. Ca observatii
1. Mie personal nu imi place aqua-scape ul, ar fi frumos sa il aranjezi altfel.
2. Tang ul, chiar daca este mic nu este in mediul lui, acvariu mult sub-dimensionat. Cred ca in aproximativ 1 an va trebui sa il dai cuiva cu posibilitati mai mari ca bazin.
3 Ai grija cu tang-ul, se poate stresa f usor si poate dezvolta rapid ich, mai ales daca umbli la acvariu
4. Am vazut bubble anemona care au mancat yellow tang si asta in acvarii mai mari
5. Domnisoara s ar putea sa le faca viata un calvar celorlalti pesti din acvariu.
In rest, totul arata f bine, poate ne spui ce echipamente ai la el si cum ii faci mentenanta, dozezi ceva, etc. :D

This message was edited 1 time. Last update was at 24/07/2017 13:32:44

[Email]
dchiper@gmail.com
Junior member

Joined: 23/04/2017 17:19:10
Messages: 9
Location: cluj
IP:
Offline

Salut

echiparea e urmatoarea:
Capacul acvariului contine sistemul de iluminare tip LED compus din (12 leduri x 2 W albe si 6 leduri x 2 W actinic blue), doua ventilatoare pentru racirea componentelor electronice si deschidere pentru alimente

Sistemul de filtrare intern compus din 4 camere pentru: Skimmer PS 200, burete, 2 litri de mediu filtrant de inalta performanta sera siporax Professional, incalzitor sera 100 W, UV-C clarifier 5 W cu ballast si sera feed pump STP 1000

In viitorul apropiat vreau sa cumpar o pompa de valuri noua jebao RW 4.
Deocamdata in afara de testerul de salinitate nu am nimica. am comandat de la ne ceva teste pentru acvariu.
ieri am schimbat aprx 25 l de apa (osmozata)

Avand in vedere ca am 2 srimps ceva melci si 1 stea de mare, nu are trebui sa mai cumpar ceva CUC ? nu sunt putini ce am ?
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as inlocui buretii din filtru cu Matrix si as mai lua melci. Preferabil baga 2-3 specii diferite.
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Deci componentele sunt cele originale ale Sera Marin Biotop Led 130. Nu ai spus ce pompa de valuri ai, dar pare a fi un Tunze. Daca acvariul se dezvolta ok, nu cred ca este asa necesar sa mai achizitionezi alta pompa de valuri. Buretii sunt o "fabrica de nitrati" la marine, dar daca ii speli la 2 zile, sunt chiar ok si nu o sa ai probleme. Poti adauga pe langa siporax si un 1l de matrix, fara probleme. Din experienta mea stelele de mare au o durata de viata cam de 1 an in bazinele marine, dar isi fac bine treaba. Legat de Cuc, teoria spune ca iti trebuie 1Cuc(melci)/la 4l , 1Cuc mai mare(crab)/6l. Ideea este sa stii ce specii de melci(reef-safe) ai in acvariu, sa ai cativa pentru sub-strat, alge, etc. Documenteza-te asupra speciilor si compatibilitatii dintre ele. Legat de skimmer, skimmerele sera nu sunt considerate chiar grozave, dar sunt o solutie in schimb decenta, de tranzitie. Tunze 9004 este mai bunicel spre exemplu si iti intra fara probleme.
[Email]
dchiper@gmail.com
Junior member

Joined: 23/04/2017 17:19:10
Messages: 9
Location: cluj
IP:
Offline

oooo 10x si skimmer era pe lista mai lunga de "shoping"
dchiper@gmail.com
Junior member

Joined: 23/04/2017 17:19:10
Messages: 9
Location: cluj
IP:
Offline

Salutare

Voi cum va face-ti programul la iluminat? cat timp lumina si cat timp moonlight ?

ms
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu sunt sigur daca e cea mai buna solutie, dar programul meu de iluminat e de 12 ore (de la 11 la 23), iar moonlight 2-3 ore inainte sa se aprinda lumina si dupa ce se stinge.
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Luminozitatea se stabileste in functie de mai multe lucruri. Important este sa existe un program exact, pentru ca variatiile pot stresa pestii. Prizele programabile sunt niste solutii bune in cazul acvariului tau. De asemenea, este bine sa urmaresti periodic fosfatii, pentru a nu avea depuneri de alge pe sticla acvariului. Faci teste de apa? Ce sare folosesti? Poti spune mai multe....
[Email]
dchiper@gmail.com
Junior member

Joined: 23/04/2017 17:19:10
Messages: 9
Location: cluj
IP:
Offline

Hello
Si uite ca au trecut aprox 6 luni de cand am inceput proiectul si inca functioneaza (am pierdut doar un shrimp)
Ca si update am cumparat cu skimmer bouble magus QQ (care isi face treaba destul de bine ) am mai adaugat 1L Matrix, schimbul de apa il fac cam la 1-1,2 saptamani aprox 20 L apa, de cateva zile folosesc si NOPOX de la RedSea. Sare folosesc de la AquaForest.

Analizele la apa (facute cu testlab Marine) sunt urmatorele:
ph: 7.6-7.8
kh: 8
NH4: 0.05
NO2: 0.1
Cu: NEDETECTABIL
O2: 8
NO3: 10
PO4: 0.05
SI02: 1
Ca: 600
Mg: 1080

Saptamana viitoare ar trebui sa vina un lot de corali care l-am comandat de la ne

1 x Coral Anthelia sp. (M56F)
1 x Caulastrea furcata - Frag - M (M53F)
2 x Coral Acropora sp. Frag Green (M637)
1 x Corali Montipora cu polipi rosii (M63F)
1 x Corali Zoanthus sp. Blue FRAG (M23F)

Din analizele mele, Ca, e foarte mare, dar nu prea am ce face, (folosesc apa osmozata) dar in zona noastra (campia turzii) apa este foarte dura. ce imi recomandati ? oare vor rezista noile achizitii?
Inainte de ai baga in acvariu cu ce ar trebui sa ii curat sau dezinfectez ????
CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca cam mare... incearca sa ridici kH pana la 10-11 (e posibil sa scada Ca)

http://www.advancedaquarist.com/2002/11/chemistry

Mg prea mic.. ridica pana la 1350
Ph cam mic... (aerisire camera)

incearca sa cumperi teste de la Salifert Ca si kH.

iar la pH cumpara pix electronic Ph

Acropora are nevoie de lumina puternica.

ai verificat apa osmoza cu TDS? poti sa faci testu Ca direct din apa osmoza.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com