[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
recomandari incepator  XML
Forum Index » Killie
Author Message
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Imi puteti recomanda niste specii de killi mai usor de crescut si care sa nu fie anuali?
Aveti niste link-uri cu mai multe informatii despre diverse specii de killi?

[Nano cu albinute] [Old tree]
mandan
Junior member

Joined: 31/07/2016 17:34:06
Messages: 37
Location: Buzau
IP:
Offline

www.killi.co.uk
sheneskillies.com
Astea 2 imi vin repede in minte.
Eu sunt tot incepator si am aphyosemion amieti si fundulopanchax sjoestedi niger delta, am mai avut si aphyosemion australe gold.
Mie killii mi-i se par pesti f frumosi si rezistenti.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Si eu as fi interesat de pestii killi. Am acvariu de 60l plantat. Este populat cu 11 neoni, 3 gurami galbeni mici, 2 Cory mici, 1 sanitar Hoplo. Apa este cam dura 15 dgh. Ce specie s-ar potrivi?
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!
Incepatorilor le sunt recomandati killi non-anuali. Killi non-anuali africani prefera o apa cat mai moale cu un Ph scazut (5.5-7.0). Sunt si killi de genul Aphanius care prefera apa dura cu Ph cat mai ridicat (7.5-9.0). Acestia din urma sunt si mai rezistenti la conditiile extreme de temperatura (2-32*C), pe cand africanii stau la temperaturi mai moderate (18-26*C).
Eu am cateva specii de Aphanius spre vanzare. Am si dintre africani cateva specii, dar deocamdata sunt inca pui si astept sa mai creasca.

Avand in vedere duritatea apei de care dispui, recomandarea mea este sa alegi Aphanius (iconii sau mento). (Este bine sa citesti cate ceva despre aceste specii)

Iata si un site pt informare (mai mult pt a observa coloritul lor) https://www.killifische.info/
Iar acesta pt informare mai completa http://www.killispratique.net/fiches%20killies.html

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2018 20:41:59

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Dar sant compatibili cu pestii pe care îi am acum? Am uitat sa mentionez ca am creveti 5 la numar. Sant red cherry
.
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu neonii si sanitarii se vor intelege. Mai greu cu gurami. Iar crevetii nu vor supravietui.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu recomand deloc gouramii cu killie,decat daca e specie mai marisoara

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Killie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com