[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa tulbure, albicioasa in acvariu de 24l  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Kathysc3
Junior member

Joined: 21/04/2017 12:49:38
Messages: 14
IP:
Offline

Buna! Am un acvariu de 24l de 1an jumatate. Am momentan acelasi pietris de la inceput, aceleasi 2 plantute artificiale de la inceput, aceleasi 2 filtre(Claro300+ Aquel) si acelasi termostat de la inceput. Schimb apa saptamnal sau la 8-9 zile, curat buretii de la filtre in apa pe care o scot din acvariu, curat peretii acvariului tot atunci.De vreo 3 saptamani nu mai e apa limpede in acvariu....E albicioasa si pestii stau la suprafata dupa 1-2 zile de la schimbarea apei. Ce am mai nou in acvariu sunt 2 Hoplo....Au crescut de cand i-am luat(au cam 3cm, fiecare) si dau vina pe ei, dar nu sunt sigura...Mai am neoni-5(2au murit de cand am probl cu apa) si 4 zebre portocalii si 2 Cori(de la inceputul experientei mele cu acest acvariu...
Stiu ca o sa imi spuneti ca sunt multi pestisori pt 24l apa, dar de la inceput am avut multi ...Singurele noutati(de la Craciunul 2016) sunt cei 2 Hoplo...
Ma puteti ajuta cu un sfat avizat ca nu mai stiu ce sa mai incerc....si chiar imi plac pestisorii aia...inclusiv cei 2 Hoplo....
Multumesc!
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Draga Katisca(dragut nume), filtrele tale ori nu fac fata incarcaturii biologice, adica sa transforme mizeria aia de la pesti , ori ai avut curentul oprit si s au deciclat. Eu votez pentru prima varianta, sa vedem cu ce voteaza si alti colegi. Solutia este simpla, ori dai hoplo si pastrezi bazinul acual, ori dai bazinul actual si pastrezi hoplo, doar ca iti trebuie un bazin muuult mai mare si filtrare pe masura. Ce faci tu acum cu ei, ii otravesti usurel, parca ai vrea sa scapi de pestii fara sa stie nimeni. Schimba apa mai des, eu as schimba zilnic 15-20% pana as lua o hotarare(rapida ma gandesc).
[ICQ]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

narcis wrote:Draga Katisca(dragut nume), filtrele tale ori nu fac fata incarcaturii biologice, adica sa transforme mizeria aia de la pesti , ori ai avut curentul oprit si s au deciclat. Eu votez pentru prima varianta, sa vedem cu ce voteaza si alti colegi. Solutia este simpla, ori dai hoplo si pastrezi bazinul acual, ori dai bazinul actual si pastrezi hoplo, doar ca iti trebuie un bazin muuult mai mare si filtrare pe masura. Ce faci tu acum cu ei, ii otravesti usurel, parca ai vrea sa scapi de pestii fara sa stie nimeni. Schimba apa mai des, eu as schimba zilnic 15-20% pana as lua o hotarare(rapida ma gandesc).



Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Lasind deoparte aspectul total nerecomandat cu plantele din plastic (daca erau naturale te ajutau mult)
si faptul ca acvariul este ultra-populat, am doua nelamuriri :

1. La ce intervale de timp cureti filtrele?
2. Cum asiguri oxigenarea apei?

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2017 18:01:10


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic c-ar mai merge si vreo 2-3 carasi...

Zice unii ca pentru un hapolo ar trebui peste 80 l...
Kathysc3
Junior member

Joined: 21/04/2017 12:49:38
Messages: 14
IP:
Offline

Multumesc pt raspunsuri!
Filtrele le curat in apa pe care o scot doar daca prin curatarea buretelui nu vad bulele...Oxigenarea apei o fac cu Aquael (are furtunasul acela cu un capat afara)....
Mda, cred ca renunt la Hoplo, dar tb sa vad cui ii donez pt ca nu ma despart de ei decat dac stiu ca vor fi bineveniti....
Am in plan sa schimb si acvariul cu unul mai mare, dar nu i aceasta perioada((
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Kathysc3 wrote:Multumesc pt raspunsuri!
Filtrele le curat in apa pe care o scot doar daca prin curatarea buretelui nu vad bulele...Oxigenarea apei o fac cu Aquael (are furtunasul acela cu un capat afara)....
Mda, cred ca renunt la Hoplo, dar tb sa vad cui ii donez pt ca nu ma despart de ei decat dac stiu ca vor fi bineveniti....
Am in plan sa schimb si acvariul cu unul mai mare, dar nu i aceasta perioada((


Stiu ca o dama nu se intreaba ce varsta are dar de unde sunteti, stimata dom'soara, imi este permis?
Kathysc3
Junior member

Joined: 21/04/2017 12:49:38
Messages: 14
IP:
Offline

Buna din nou!
Revin cu intrebare legata de acvariul meu de 24l....Am donat cei 2 Hoplo, am ramas doar cu 2Cori si 2 Zebre si tot albicioasa este apa.Am facut black out, le dau putina mancare, apa nu miroase urat, dar e albicioasa rau...
Credeti ca e de la filtre?De la pietris? Nu stiu ce se petrece dupa 2 ani de detinator de pestisori de nu reusesc sa rezolv problema....
Multumesc pt eventuale sfaturi?
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Cory au obiceiul sa scurme substratul din acvariu si sa ridice in apa mizeria.
Poate o fi de la ei.
Pestii sunt ok? N-au branhiile inrosite sau pete rosii pe corp? Nu stau apatici pe fundul bazinului? Mananca?

[Nano cu albinute] [Old tree]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Schimburile mai frecvente ar putea imbunatati situatia, o probabilitate ar fi ca atat timp cat ai avut hoplo sistemul sa nu mai fi facut fata incarcaturii si sa se fi deciclat, daca e asa e nevoie de timp(~4 saptamani sa-si revina) in intervalul asta schimburi macar la doua zile 25-40% sunt necesare, O poza ne-ar ajuta
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

ocean wrote:Schimburile mai frecvente ar putea imbunatati situatia, o probabilitate ar fi ca atat timp cat ai avut hoplo sistemul sa nu mai fi facut fata incarcaturii si sa se fi deciclat, daca e asa e nevoie de timp(~4 saptamani sa-si revina) in intervalul asta schimburi macar la doua zile 25-40% sunt necesare, O poza ne-ar ajuta


Perfect de acord cu Ocean. Pune o poza explicita si astfel putem sa fim si noi mai expliciti.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Kathysc3
Junior member

Joined: 21/04/2017 12:49:38
Messages: 14
IP:
Offline

Am facut o fotografie...
[Thumb - 20170528_233321.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

???

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Kathysc3
Junior member

Joined: 21/04/2017 12:49:38
Messages: 14
IP:
Offline

....
[Thumb - 20170528_233321.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

O vad... da' nu o inteleg! E ceva de sus ...
Fa o poza clasica, din fata acvariului, care sa cuprinda tot aranjamentul.
Eventual si una din lateral.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Kathysc3
Junior member

Joined: 21/04/2017 12:49:38
Messages: 14
IP:
Offline

Atat m-am chinuit sa postez poza asta!!!! Si...e cu fundul in sus, nu?! Imi cer scuze daca am postat-o de mai multe ori!
Sper sa ma puteti lamuri acum pe deplin in privinta acvariului meu ca sa il repopula!
Merci!
Kathysc3
Junior member

Joined: 21/04/2017 12:49:38
Messages: 14
IP:
Offline

Revin dimineata cu o poza noua...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am descarcat-o si am rotit-o ...
Cel putin eu nu am mai vazut asa ceva. Seamana cu un boom bacterian dar ... las alti colegi mai experimentati sa se pronunte.
Dar ce pot sa spun este ca ai o problema mare acolo. Ori cu apa, ori cu ceva din acvariu.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Kathysc3
Junior member

Joined: 21/04/2017 12:49:38
Messages: 14
IP:
Offline

In acvariu am doar chestii de cand am amenajat acvariul(pietris; o planta de decor din plastic, dar o voi scoate si pe aia; 2 filtre-unul cu furtunul acela in exterior si unul cu un brat din care cade apa prin niste gauri mici; termostatul).Atat am....Apa o schimbam la 7-9zile inainte sa apara problema asta.Curat cu sifonul pe fundul apei, dar nu deranjez pietrisul.Acum schimb apa la 2zile, cam 40% din cantitate.
Am avut in acvariul asta si cate 12 pesti(Moly, Tetra si Cori-1an si nu am avut probleme....Apoi i-am pierdut cand am fost in concediu si am lasat acvariul in grija cuiva....Apoi l-am repopulat cu alti Tetra si Neoni-tot vreo 12 in total si a fost bine; am luat cei 2Hoplo si au crescut si atunci au aparut probl si au inceput sa moara.Am un Cory din prima zi in care am luat acvariul....Am facut ciclarea cu pestii in acvariu si nu am avut asa o problema....
Am curatat totul treptat dupa ce a aparut problema apei...si tot degeaba...Pur si simplu nu stiu ce sa mai fac....Ma gandesc ca ar putea fi de la filtre; nu or mai fi bune?!Dar cum sa fac sa probez teoria asta????Sa le pun pe rand intr-un bol cu niste puetris si apa din acvariu si sa urmaresc ce se petrece cu apa???....
Multumesc pt toate eventualele sfaturi!!!Si sa stiti ca ma tot documentez si nu fac treaba asta cu acvariul doar pt ca e o moda.. Chiar imi plac pestisorii...Si vreau sa ma lamuresc ce e pt ca intentionez sa trec la un acvariu mai mare cam intr-un an....
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Acvariul tau s-a deciclat din cauza suprapopularii.
Faptul ca ai curatat totul in acvariu, mai rau a facut pentru ca ai spalat din bacteriile utile.
Ca sa-ti faci o idee cam cati pesti poti sa pui in acvariul tau, poti sa folosesti site-ul asta: http://www.aqadvisor.com/AqAdvisor.php
Cam 3 neoni ai putea sa tii in acvariul actual si cam atat, nimic altceva.
In continuare ar trebui sa renunti la unii pesti astfel incat sa scapi de suprapopulare si sa faci schimburi dese de apa pana se recicleaza acvariul (macar 4-6 saptamani).

Poate ar fi mai bine sa-ti iei un acvariu mai mare(60L) si un filtru extern.

[Nano cu albinute] [Old tree]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com